DomaDoma

Nadmerná vlhkosť v domácnosti: mýty a fakty

 PR   09.01.2014   0

Varenie, žehlenie, sušenie bielizne – to všetko sú činnosti, ktoré z našich domácností robia malú továreň na výrobu vodnej pary. Nielen pri sprchovaní sa totiž do vzduchu dostáva jej nadmerné množstvo.

Zvýšená vlhkosť  je možno príjemná v prímorských krajinách, ale nie medzi štyrmi stenami. 

Nahromadená vlhkosť, ktorá nemá kam unikať sa sústreďuje do najchladnejších miest. Kvapky rosy sa môžu objaviť na oknách, vlhké fľaky na stenách v nevykurovaných alebo v zle zaizolovaných priestoroch.

Výsledkom je tvorba nepríjemných tmavých fľakov – plesní, ktoré môžu byť príčinou vzniku alergií a ďalších zdravotných problémov (reumatizmus, choroby respiračného systému a kožné ochorenia).

O nadmernej vlhkosti ste možno veľa počuli, ale nie každé tvrdenie musí byť faktom.

Mýty o nadmernej vlhkosti

  • „Plesne z vlhkosti sa tvoria len v starých domoch.“ Plesne sa môžu vyskytnúť kdekoľvek, kde majú vhodné podmienky pre vznik, dostatočné teplo a vlhko. 
  • „Plastové okná chránia pred zvýšenou vlhkosťou.“ Opak je pravdou. Plastové okná nepridávajú na priedušnosti priestoru a nadmerná vlhkosť nemá kam unikať. 
  • „V zime stačí nárazové vetranie, aby neunikalo teplo a šetrili sme.“  Vetrať, vetrať a ešte raz vetrať, to je najúčinnejšia rada, ktorá vám pomôže proti nadmernej vlhkosti a vzniku plesní. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 40 až 50 percent, udržať ju môžete pravidelným vetraním. Nie však počas dažďa.
  • „Zvýšenú vlhkosť vnímame len zrakom.“ Nielen viditeľné kvapôčky vody na orosených oknách sú prejavom zvýšenej vlhkosti. Zatuchnutý pach je tiež jej sprievodným javom. Nadmerná vlhkosť je živnou pôdou pre spóry plesní, ktoré prenikajú do dýchacích orgánov a spôsobujú alergie a iné zdravotné problémy, aj v podobe kožných ekzémov.
  • „Nahromadená  vlhkosť sa hromadí v teplých miestach.“ Nahromadená vlhkosť, ktorá nemá kam unikať sa sústreďuje do najchladnejších miest – na oknách, nevykurovaných priestoroch a zle izolovaných priestoroch.
  • „Ak  prisunieme nábytok k stenám, pleseň z vlhkosti sa na ne nedostane.“ Práve naopak, ak odsuniete nábytok od steny, vzduch môže lepšie cirkulovať a vy tak zabránite vzniku tmavých plesňových fľakov.

Fakty o nadmernej vlhkosti

  • „V dlhšie neobývaných miestnostiach by mali zostať zapnuté radiátory.“ Určite áno, nakoľko nahromadená vlhkosť sa hromadí v najchladnejších miestach. Radiátory preto stihnite na úspornú teplotu od 16 – 18 stupňov a po návrate priestor dobre vyvetrajte.
  • „Sušenie bielizne vo vnútri prispieva k zvýšenej vlhkosti.“ Pri sušení vypranej bielizne sa vyprodukuje až 400 ml vody za hodinu.
  • „Aj domáci miláčikovia zvyšujú vlhkosť.“ Rovnako ako izbové rastliny aj domáci miláčikovia produkujú vodu, ktorá prispieva k zvyšovaniu celkovej vlhkosti.
  • „Plesne sa môžu prejaviť aj bolesťami hlavy a únavou.“ Plesne sú príčinou mnohých ochorení cez alergiu, ekzémy, zápaly spojiviek a chronickú nádchu. Ich prítomnosť v domácnosti sa môže prejaviť aj spomínanou bolesťou hlavy a únavou.

Nová generácia pohlcovačov vlhkosti Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360°C

od spoločnosti Henkel Slovensko upravuje vlhkosť vzduchu na optimálnu hodnotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 50 – 60 % bez spotreby elektrickej energie a bez akéhokoľvek zápachu.

Účinná absorpčná tableta 2v1 samovoľne a okamžite pohlcuje nadmernú vlhkosť zo vzduchu. Vďaka inovovanému tvaru prístroja môže vzduch cirkulovať okolo tablety zo všetkých strán, čím  je až o 40 % účinnejší. Nadbytočná vlhkosť sa kondenzuje a vo forme roztoku sa zbiera v spodnej časti prístroja.

Roztok je zdravotne neškodný a prístroj je natoľko bezpečný, že aj v prípade prevrátenia, nehrozí vyliatie nahromadenej tekutiny. Kompaktná absorpčná tableta 2v1 sa skladá z dvoch samostatne účinných vrstiev. Ultra absorpčné kryštáliky v bielej časti tablety pohlcujú nadmernú vlhkosť vzduchu a patentovaná technológia v modrej časti neutralizuje pachy.

Absorpčná tableta 2v1 sa spotrebuje počas 2 – 3 mesiacov v miestnosti cca 20 m2 v závislosti od vlhkosti vzduchu. Výmena náplne je jednoduchá – do prístroja stačí vložiť novú tabletu, ktorá je vhodná aj do ostatných druhov pohlcovačov vlhkosti.

Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360° môžete umiestniť do pivníc, na povaly, do chát, garáží, kancelárií, kuchýň, skríň, kúpeľní, skladov, práčovní a pod. Pomôže vám zabezpečiť optimálne podmienky, ku ktorým patrí aj správna vlhkosť vzduchu a to bez vysokých finančných nákladov a námahy.

Ak vás pleseň predsa len prekvapí, odstráňte ju pomocou špeciálneho prostriedku Ceresit Stop Plesni. Pri rozsiahlych plesniach sa obráťte na odborníka. 

Viac informácií nájdete na www.stopvlhkosti.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?