ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Nadmerná vlhkosť v domácnosti: mýty a fakty

 PR   09.01.2014   0

Varenie, žehlenie, sušenie bielizne – to všetko sú činnosti, ktoré z našich domácností robia malú továreň na výrobu vodnej pary. Nielen pri sprchovaní sa totiž do vzduchu dostáva jej nadmerné množstvo.

Zvýšená vlhkosť  je možno príjemná v prímorských krajinách, ale nie medzi štyrmi stenami. 

Nahromadená vlhkosť, ktorá nemá kam unikať sa sústreďuje do najchladnejších miest. Kvapky rosy sa môžu objaviť na oknách, vlhké fľaky na stenách v nevykurovaných alebo v zle zaizolovaných priestoroch.

Výsledkom je tvorba nepríjemných tmavých fľakov – plesní, ktoré môžu byť príčinou vzniku alergií a ďalších zdravotných problémov (reumatizmus, choroby respiračného systému a kožné ochorenia).

O nadmernej vlhkosti ste možno veľa počuli, ale nie každé tvrdenie musí byť faktom.

Mýty o nadmernej vlhkosti

  • „Plesne z vlhkosti sa tvoria len v starých domoch.“ Plesne sa môžu vyskytnúť kdekoľvek, kde majú vhodné podmienky pre vznik, dostatočné teplo a vlhko. 
  • „Plastové okná chránia pred zvýšenou vlhkosťou.“ Opak je pravdou. Plastové okná nepridávajú na priedušnosti priestoru a nadmerná vlhkosť nemá kam unikať. 
  • „V zime stačí nárazové vetranie, aby neunikalo teplo a šetrili sme.“  Vetrať, vetrať a ešte raz vetrať, to je najúčinnejšia rada, ktorá vám pomôže proti nadmernej vlhkosti a vzniku plesní. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 40 až 50 percent, udržať ju môžete pravidelným vetraním. Nie však počas dažďa.
  • „Zvýšenú vlhkosť vnímame len zrakom.“ Nielen viditeľné kvapôčky vody na orosených oknách sú prejavom zvýšenej vlhkosti. Zatuchnutý pach je tiež jej sprievodným javom. Nadmerná vlhkosť je živnou pôdou pre spóry plesní, ktoré prenikajú do dýchacích orgánov a spôsobujú alergie a iné zdravotné problémy, aj v podobe kožných ekzémov.
  • „Nahromadená  vlhkosť sa hromadí v teplých miestach.“ Nahromadená vlhkosť, ktorá nemá kam unikať sa sústreďuje do najchladnejších miest – na oknách, nevykurovaných priestoroch a zle izolovaných priestoroch.
  • „Ak  prisunieme nábytok k stenám, pleseň z vlhkosti sa na ne nedostane.“ Práve naopak, ak odsuniete nábytok od steny, vzduch môže lepšie cirkulovať a vy tak zabránite vzniku tmavých plesňových fľakov.

Fakty o nadmernej vlhkosti

  • „V dlhšie neobývaných miestnostiach by mali zostať zapnuté radiátory.“ Určite áno, nakoľko nahromadená vlhkosť sa hromadí v najchladnejších miestach. Radiátory preto stihnite na úspornú teplotu od 16 – 18 stupňov a po návrate priestor dobre vyvetrajte.
  • „Sušenie bielizne vo vnútri prispieva k zvýšenej vlhkosti.“ Pri sušení vypranej bielizne sa vyprodukuje až 400 ml vody za hodinu.
  • „Aj domáci miláčikovia zvyšujú vlhkosť.“ Rovnako ako izbové rastliny aj domáci miláčikovia produkujú vodu, ktorá prispieva k zvyšovaniu celkovej vlhkosti.
  • „Plesne sa môžu prejaviť aj bolesťami hlavy a únavou.“ Plesne sú príčinou mnohých ochorení cez alergiu, ekzémy, zápaly spojiviek a chronickú nádchu. Ich prítomnosť v domácnosti sa môže prejaviť aj spomínanou bolesťou hlavy a únavou.

Nová generácia pohlcovačov vlhkosti Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360°C

od spoločnosti Henkel Slovensko upravuje vlhkosť vzduchu na optimálnu hodnotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 50 – 60 % bez spotreby elektrickej energie a bez akéhokoľvek zápachu.

Účinná absorpčná tableta 2v1 samovoľne a okamžite pohlcuje nadmernú vlhkosť zo vzduchu. Vďaka inovovanému tvaru prístroja môže vzduch cirkulovať okolo tablety zo všetkých strán, čím  je až o 40 % účinnejší. Nadbytočná vlhkosť sa kondenzuje a vo forme roztoku sa zbiera v spodnej časti prístroja.

Roztok je zdravotne neškodný a prístroj je natoľko bezpečný, že aj v prípade prevrátenia, nehrozí vyliatie nahromadenej tekutiny. Kompaktná absorpčná tableta 2v1 sa skladá z dvoch samostatne účinných vrstiev. Ultra absorpčné kryštáliky v bielej časti tablety pohlcujú nadmernú vlhkosť vzduchu a patentovaná technológia v modrej časti neutralizuje pachy.

Absorpčná tableta 2v1 sa spotrebuje počas 2 – 3 mesiacov v miestnosti cca 20 m2 v závislosti od vlhkosti vzduchu. Výmena náplne je jednoduchá – do prístroja stačí vložiť novú tabletu, ktorá je vhodná aj do ostatných druhov pohlcovačov vlhkosti.

Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360° môžete umiestniť do pivníc, na povaly, do chát, garáží, kancelárií, kuchýň, skríň, kúpeľní, skladov, práčovní a pod. Pomôže vám zabezpečiť optimálne podmienky, ku ktorým patrí aj správna vlhkosť vzduchu a to bez vysokých finančných nákladov a námahy.

Ak vás pleseň predsa len prekvapí, odstráňte ju pomocou špeciálneho prostriedku Ceresit Stop Plesni. Pri rozsiahlych plesniach sa obráťte na odborníka. 

Viac informácií nájdete na www.stopvlhkosti.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.