DomaDoma

Február v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   08.02.2015   0

V tomto mesiaci sa v záhradách začínajú objavovať prvé kvety jarných cibuľovín. Plusové teploty sú vhodné na prípravu okrasných aj úžitkových záhonov a na zmladzovacie rezy drevín. Predpestúvame si sadeničky na nastávajúcu sezónu.

Snežienky a tavolíny

Okrasná záhrada

Vo februári kvitnú prvé jarné kvety ako snežienky jarné (galanthus nivalis), tavolíny zimné (eranthis hyemalis), šafrán siaty (crocus sativus), puškinia scilovitá (puschkinia scilloides), ktorým sa najlepšie darí na slnečnom stanovišti. Ich cibuľky sa vysádzajú v jesennom období. Aj v tomto mesiaci môžeme vidieť kvitnúť kry ako kalinu voňavú (Viburnum farreri), jazmín nahý (Jasminum nudiflorum), príp. zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima).

So zvyšujúcimi sa teplotami je potrebné odkrývať trvalkové záhony a prevzdušňovať ich rýľovacími vidlami. Prikrývky ešte nelikvidujeme úplne. Počas mrazivých nocí, príp. aj dní záhony opätovne zakryjeme. Postupne odstraňujeme všetky suché časti rastlín - trvaliek aj okrasných trávach. Pri pretrvávajúcich teplých dňoch uvoľňujeme ochrany pred mrazmi aj na citlivých drevinách.

Prvosienky

Záhony môžeme spestriť výsadbou prvosienok (primula) alebo sirôtok záhradných (viola wittrockiana). Ku rašiacim rastlinám v trvalkových záhonoch a na skalkách prisypeme granule proti slimákom. Tie veľmi radi obžierajú mnohé z nich, napr. funkie (hosta). Do skalkovej výsadby môžeme prisypať štrk alebo piesok, čím prispejeme k vyššej priepustnosti pôdy.

Koniec mesiaca je vhodný čas pre výsadbu popínavého hrachora voňavého (lathyrus odoratus). Vysádzať môžeme aj odkvitnuté cibuľoviny z interiéru, príp. si môžeme predpestovať v črepníku ľalie (lilium). Umiestnime ich na teplé a slnečné stanovište. Počas nočných mrazov ich presunieme na chránené stanovište.

Teplejší február je vhodným období aj na presádzanie vždyzelených a opadavých drevín, kedy rastliny ešte vegetačne oddychujú, no pôda už nie je zamrznutá. Vykonávame zmladzovací rez prestarnutých krov a živých plotov. Striháme kry kvitnúce v lete, ako sú nátržníky (potentilla fruticosa), tavoľníky (spirea japonica, s. bumalda, s. vanhouttei, s. cinerea), perovskie (perovskia abrotanoides), budleje (buddleia davidii, b. alternifolia), levandule (lavandula angustifolia). Kry kvitnúce na jar nestriháme, pretože by sme im zostrihali kvetné puky.

Ak sme si na jeseň nepripravili výsadbové jamy, tak je na to najvyšší čas. Necháme ich niekoľko dní odležať a koncom mesiaca môžeme začať s novými výsadbami okrasných drevín.

Počas nepretržitého suchého obdobia zalievame dreviny vysadené v minulom roku, hlavne vždyzelené, z ktorých sa počas slnečných dní vyparuje značné množstvo vody.

Rýľovacie vidly

Je vhodný čas na odoberanie odrezkov z krov na ich množenie. Vyberáme si na to pevné minuloročné výhony, ktoré narežeme na 20-30cm kusy s 5-10 pukmi. Umiestnime ich do vlhkého substrátu na slnečnom stanovišti, príp. do črepníkov, odkiaľ ich neskôr rozsadíme do voľnej pôdy.

Skracujeme, príp. odstraňujeme prestarnuté konáre na kríkových ružiach, čím zabezpečíme ich zmladenie a bohatšie kvitnutie. Počas teplých dní vysádzame na chránených a záveterných stanovištiach do mokrej pôdy voľnokoreniace ruže. Ich konáre skrátime o tretinu. Hlboko zrezávame plamienky kvitnúce v lete.

Skoré jarné obdobie je typické pre schádzanie prvých semenáčov burín. Zo záhonov ich ľahko odstránime pretrhaním alebo vypichávaním, čím zamedzíme ich nadmernému rozmnožovaniu počas vegetačného obdobia.

Koncom mesiaca začneme s prevzdušňovaním trávnika, zhrabeme z neho odumreté časti. Na starších trávnikoch odstránime plsť, čo sú odumreté časti tráv. Predídeme tak priduseniu trávnika. Vo výrazne teplejších dňoch začíname s miernym prikrmovaním rýb v okrasnom jazierku. Z vody odstraňujeme nečistoty a odumreté časti rastlín.

Je najvyšší čas dokončiť nákupy semien nových trvaliek a letničiek. Začneme hlavne s výsevom letničiek do nádob, ktoré potrebujú dlhší čas na svoj vývoj. Udržiavame ich na chladnejšom a vlhkom mieste.

Úžitková záhrada

Mäta prieporná

V bylinkovom záhone rozoberieme trsy mäty priepornej (mentha x piperita) a jej šľahúne rozsadíme do vlhkej pôdy. Všimneme si, či sa na rozmaríne (rosmarinus officinalis) nenachádza biely povlak, ktorý je ľahko odstrániteľný aj prstom. Ak áno, ide o múčnatku. Vtedy je potrebné odrezať rozmarín až od pôdy. V priebehu najbližších týždňov sa znovu rozrastie. Ostatnú plochu bylinkového záhonu prekypríme a zapracujeme doň záhradný kompost. Bazalku (ocimum basilicum) a majorán (origanum vulgare) si vysejeme do nádob. Neskôr ich môžeme rozsadiť do voľnej pôdy.

Pripravíme si aj záhony na zeleninu, do ktorých rovnako zapracujeme vyzretý záhradný kompost. Na zeleninových hriadkach dodržiavame osevný postup – striedanie plodín na ploche. Striedame stanovištia koreňovej, hlúbovej, plodovej, širokolistej a úzkolistej zeleniny. Na miesto po cibuľovej zelenine sadíme strukoviny (hrach, fazuľu).

Strihanie ovocných drevín

Iné druhy budú na tomto stanovišti rásť zle. V teplejších oblastiach vysádzame šalotku, fazuľu, skorý hrach, cibuľu sadzačku a v ostatných oblastiach sadíme hlavne skorú mrkvu, zeler, šalát, cviklu, špenát do záhonov s ochranou pred chladom. Zemiaky si nechá naklíčiť na teplejšom a vlhkom mieste. Zeleniny ako šalát, pór, paradajky a papriku si predpestujeme v nádobách v interiéry.

Na ovocných stromoch a kroch vykonávame hlboký zmladzovací rez. Aj v tomto mesiaci pri plusových teplotách prerezávame ovocné dreviny a pripravujeme vrúble. Tento mesiac je vhodný na vrúbľovanie marhúľ, čerešní a višní. Broskyne a marhule striekame proti kučeravosti, keď začínajú pučať. V priaznivom počasí vysádzame nové ovocné dreviny. Kmene chránime pred silným jarným slnkom náterom z vápenného mlieka (vápno + voda), alebo omotaním jutovinou, rákosím alebo iným organickým materiálom.

Maliny rodiace na jeseň zostriháme pri zemi, rodiace v lete zostriháme tesne nad najvyššou oporou a novovysadené 25cm nad zemou. Koncom februára a začiatkom marca vykonávame rez viniča. Dbáme pritom na to, že vinič rodí na dvojročných výhonoch. Jeho správne zastrihnutie má nesmierny vplyv na jeho rodivosť.

Kompostovisko

Minuloročný kompost je potrebné zdola aj zhora prevrstviť hrubozrnným materiálom. Nezabúdajme, že rôznorodosť jeho zložiek, je nevyhnutná pre správne zrenie kompostu. Preto do neho pridávame rôzny organických materiál - kôru, konáre, odpad zo zeleniny a ovocia, slamu, pokosenú trávu, vytrhanú burinu a iné. Podiel zeminy je 10%.

Pre správne fungovanie je dôležitá cirkulácia vzduchu a primerané množstvo vody a slnka. Kompost má byť vlhký, nie presušený a ani nemá z neho kvapkať voda. Ak je suchý, prelejeme ho vodou, močovkou alebo bylinným zákvasom. Ak je mokrý, prikryjeme ho alebo zhotovíme pevné zastrešenie. 

 

Autorka pracuje v ateliéri Domček-stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.