ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
DomaDoma

Desperátna gazdinka?

 Katarína Pružinová   16.01.2017   0

Ak si myslíte, že najviac z nich sa vyskytuje v kúpeľni a na toalete, ste na omyle. Rajom baktérií je kuchyňa.

Foto: Ingimage.com

Baktérie tvoria neoddeliteľnú súčasť našich životov. Väčšina z nich je neškodných, ale nájdu sa aj výnimky. Patrí k nim napríklad E. coli, Streptococcus a iné.

Baktériový raj - kuchyňa

Odpadkový kôš, chladnička, ale predovšetkým hubka na umývanie riadu patria k najohrozenejším miestam výskytu nepozvaných mikrohostí.

Tento jav je spôsobený skutočnosťou, že do kuchyne prinášame potraviny rovno z obchodu. Tam prešli cez ruky niekoľkých ľudí a dotýkali sa povrchu nákupného košíka či pásu pri pokladni, kde sa ešte viac kontaminovali.

Keď takto zamorené potraviny uložíme do políc a chladničky, baktérie sa v nich ďalej množia.

Foto: Ingimage.com

Aby ste tomuto procesu aspoň čiastočne zabránili, nezanedbávajte pravidelnú dezinfekciu. Chladničku je vhodné upratať a umyť aspoň raz do týždňa.

Zvýšenú pozornosť tiež venujte už spomínanej hubke na umývanie riadu.

Vlhko, teplo a čiastočky jedla z nej robia hviezdu na šírenie baktérií. Asi vám prejde mráz po chrbte, keď sa dozviete, že v nej žije asi milión mikroskopických parazitov, čo je dokonca viac ako v odpadkovom koši.

Ešte viac by ste mali zvýšiť pozornosť, ak rovnakú hubku používate na umývanie riadu a utieranie povrchov kuchyne. Týmto spôsobom totiž prenášate baktérie z hubky aj na tieto miesta, kde majú priestor na ďalšie množenie.

Nečakajte preto s výmenou hubky do momentu, keď sa začne rozpadať a zapáchať, ale dbajte na jej častú a pravidelnú výmenu. 

Z hygienického hľadiska je vhodné, aby ste v kuchyni tiež oddeľovali podložky určené na mäso a zeleninu.

Aj v nich sa totiž môžu usadzovať baktérie, čo je nebezpečné najmä v letných mesiacoch. Teplo prispieva k ich nadmernému množeniu a rýchlejšiemu vzniku nepríjemných ochorení.

Foto: Ingimage.com

Kúpeľňa a toaleta – ďalšie rizikové miesta

K ďalším rizikovým miestam výskytu baktérií patrí kúpeľňa a toaleta. Výskumy uvádzajú, že na 1 cm2 sa nachádza až 50 000 našich neviditeľných spolubývajúcich. Zvýšenú pozornosť by ste vani a sprchovému kútu mali venovať najmä vtedy, ak na nich spozorujete začervenané miesta.

Tento povlak totiž spôsobuje Sarratia marcescens, ktorá môže vyvolať infekciu močových ciest.

Možno to znie neuveriteľne, ale najmenej baktérií sa nachádza na poklope záchodovej misy.

Spôsobuje to skutočnosť, že túto časť kúpeľne dezinfikujeme viac menej pravidelne, čiže baktériám nedávame veľký priestor na rozmach. 

Klávesnice, mobilné telefóny, posteľná bielizeň

Na klávesnici, mobilnom telefóne a nabíjačke sa nachádza viac baktérií ako na toalete. Mobil si napríklad denne prikladáme k ústam, čím ľahšie prenášame infekcie.

Na ľahkú váhu netreba brať ani posteľnú bielizeň. Vlhko a teplo zapríčiňuje, že neželaným mikroskopickým hosťom sa v nich veľmi darí.

Možno by ste mali pouvažovať nad výmenou bielizne aspoň raz do týždňa.

Šikovní pomocníci

Aj napriek tomu, že sa nežiaducich baktérií nikdy celkom nezbavíme, môžeme ich nadvládu nad domácnosťou vo veľkej miere eliminovať.

Pomôcť pri tom vedia aj títo šikovní pomocníci, ktorých si dokážete vytvoriť i samy za pomoci produktov vo vašej komore:

1. Domáci univerzálny rozprašovač

Zmiešajte dve polievkové lyžice citrónovej šťavy s lyžicou bóraxu a polovičkou polievkovej lyžice sódy.

Zmes rozmiešajte v šálke teplej vody, kým sa nerozpustí. Následne roztok vlejte do rozprašovača a postriekajte mastné miesta. Na väčšie nečistoty použite kefu.

Rozprašovač môžete vďaka bieliacim účinkom bóraxu využiť aj na čistenie obkladačiek, toalety a vane. Taktiež sa vám zíde i pri čistení odtokov.

2. Zemiakom na zrkadlá

Zrkadlá sú večným problémom v nejednej domácnosti. Vyčistiť ich ľahko môžete aj zemiakom.

Ten rozrežte na polovicu a potrite ním zrkadlo, následne ho opláchnite teplou vodou a vyleštite novinovým papierom.    

3. Aviváž nielen do prania 

Aviváž môžete okrem prania zužitkovať aj pri umývaní vane. Voda po jej stenách bude potom lepšie stekať a nebude zanechávať šmuhy.

4. Vatová tyčinka na špáry

Špáry medzi obkladačkami patria dlhodobo k najťažšie čistiteľným miestam. Obťažne dosiahnuteľné miesta vyčistíte napríklad vatovou tyčinkou.

Stačí ak ju namočíte do rozprašovača alebo vody. Nečistoty sa na vatu lepšie chytajú a okrem toho je šetrná k materiálu obkladačiek, takže sa vyhnete jeho poškodeniu.

5. Autokozmetika

Aby boli obkladačky v kúpeľni lesklé, vyskúšajte na ne použiť autokozmetiku. Sklamať by vás nemal šampón zriedený s vodou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.