ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

December v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   23.12.2013   0

V decembri oživujú záhradu farebné plody okrasných drevín a suché kvety ozdobných tráv. Rastliny chránime pred silnými vetrami a snehovou prikrývkou. Interiér si môžeme spestriť malebnými „barborkami“.

Corylus avellana

Okrasná záhrada

V tomto období záhradu zdobia farebné plody rôznych okrasných drevín, napr. cezmína (ilex aquifolium), hlošina (eleagnus angustifolia), hlohyňa (pyracantha coccinea), samičí tis (napr. taxus baccata), šípové ruže (rôzne druhy rodu rosa) a iné. Za povšimnutie stoja aj bizarné tvary kučeravej odrody liesky (corylus avellana ´cotorta´), príp. vŕby (salix matsudana ´tortuosa´). K pestrosti prispievajú aj suché kvety mnohých ozdobných tráv, ktorých trsy sú stiahnuté povrazom. Trávy striháme až na jar.

Okolo novovysadených stromov a krov, ktoré mráz vytiahol z pôdy, utláčame pôdu. Dreviny by sme mali chrániť pred silnými, mrazivými vetrami, hlavne tie na náveterných stranách. Môžeme ich celé omotať jutovinou, príp. zhotovíme ochranu zo strany prichádzajúcich vetrov.

Stĺpovité formy ihličnanov stiahneme po ich obvode povrazom, aby ich ťažká snehová prikrývka nezdeformovala alebo nepolámala. Z ostatných drevín sneh striasame.

Sneh nahrnieme na trvalkové záhony a ku koreňom krov a stromov, aby sme ich chránili pred tuhými mrazmi. V teplejšom období bude táto bohatá snehová prikrývka slúžiť ako zavlažovač.

V prípade zimy bez zrážok nezabúdame v dňoch s plusovými teplotami zalievať stálozelené dreviny, aby nevyschli. Robíme tak aj pri bambusoch, trvalkových záhonoch a záhonoch s dvojročkami.

Pravidelne kontrolujeme uskladnené hľuzy. Napadnuté plesňami vyhadzujeme.

Barborky

Ak sa na záhrade ešte stále nachádza opadané lístie, tak ho zhrabeme a dáme do kompostu, alebo ním prikryjeme záhony a zaťažíme vetvičkami ihličia. Je to vhodná ochrana pred mrazmi. Nezabúdame na ňu ani pri dvojročných letničkách.

Počas sviatočných dní nám príbytky môžu spestriť vykvitnuté vetvičky, tzv. „barborky“. Je však potrebné nastrihať ich začiatkom decembra a vložiť do vázy s vodou. Vhodné sú na to čerešne, višne, trnky, príp. aj zlatovka.

Úžitková záhrada

Mnohé bylinky sú chúlostivé na mrazy. Prikryjeme ich, aby sme o ne neprišli.

Začiatkom decembra počas plusových teplôt je vhodný čas na prípravu vrúbľov pre budúcu sezónu. Vhodné sú na to aspoň 30cm jednoročné prírasty, najlepšie zo slnečnej strany. Tie sú najvyzretejšie. Skladujeme ich v chladnom a vlhkom prostredí, príp. ich uložíme vedľa stromu a prikryjeme lístím a snehom. Na jar, keď mrazy povolia, ich zapichneme do pôdy.

Novovysadené maliny a ostružiny skrátime cca. 30cm, nové čierne ríbezle až na 5cm.

Monilióza

Kontrolujeme uskladnené ovocie a nahnité vyhadzujeme do kompostu. Počas teplejších dní stále zmladzujeme ríbezle a egreše. Odstraňujeme prestarnuté a choré ovocné dreviny, ako aj zoschnuté a scvrknuté plody, ktoré môžu byť zdrojom moniliózy. Táto choroba zapríčiňuje hnilobu plodov.

Na úžitkových zeleninových záhonoch končíme s rýľovaním a hnojením. Zberáme ozimnú zeleninu – kapustu, karfiol, zimný šalát a špenát. Zimný pór môžeme nechať na záhone aj bez prikrývky, mráz mu neublíži.

Zima je vhodným obdobím na plánovanie koncepcie nových okrasných aj úžitkových záhonov a na študovanie odbornej literatúry. 

 

Autorka pracuje v ateliéry Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.