DomaDoma

December v záhrade

 Bc. Dušana Karasová   23.12.2013   0

V decembri oživujú záhradu farebné plody okrasných drevín a suché kvety ozdobných tráv. Rastliny chránime pred silnými vetrami a snehovou prikrývkou. Interiér si môžeme spestriť malebnými „barborkami“.

Corylus avellana

Okrasná záhrada

V tomto období záhradu zdobia farebné plody rôznych okrasných drevín, napr. cezmína (ilex aquifolium), hlošina (eleagnus angustifolia), hlohyňa (pyracantha coccinea), samičí tis (napr. taxus baccata), šípové ruže (rôzne druhy rodu rosa) a iné. Za povšimnutie stoja aj bizarné tvary kučeravej odrody liesky (corylus avellana ´cotorta´), príp. vŕby (salix matsudana ´tortuosa´). K pestrosti prispievajú aj suché kvety mnohých ozdobných tráv, ktorých trsy sú stiahnuté povrazom. Trávy striháme až na jar.

Okolo novovysadených stromov a krov, ktoré mráz vytiahol z pôdy, utláčame pôdu. Dreviny by sme mali chrániť pred silnými, mrazivými vetrami, hlavne tie na náveterných stranách. Môžeme ich celé omotať jutovinou, príp. zhotovíme ochranu zo strany prichádzajúcich vetrov.

Stĺpovité formy ihličnanov stiahneme po ich obvode povrazom, aby ich ťažká snehová prikrývka nezdeformovala alebo nepolámala. Z ostatných drevín sneh striasame.

Sneh nahrnieme na trvalkové záhony a ku koreňom krov a stromov, aby sme ich chránili pred tuhými mrazmi. V teplejšom období bude táto bohatá snehová prikrývka slúžiť ako zavlažovač.

V prípade zimy bez zrážok nezabúdame v dňoch s plusovými teplotami zalievať stálozelené dreviny, aby nevyschli. Robíme tak aj pri bambusoch, trvalkových záhonoch a záhonoch s dvojročkami.

Pravidelne kontrolujeme uskladnené hľuzy. Napadnuté plesňami vyhadzujeme.

Barborky

Ak sa na záhrade ešte stále nachádza opadané lístie, tak ho zhrabeme a dáme do kompostu, alebo ním prikryjeme záhony a zaťažíme vetvičkami ihličia. Je to vhodná ochrana pred mrazmi. Nezabúdame na ňu ani pri dvojročných letničkách.

Počas sviatočných dní nám príbytky môžu spestriť vykvitnuté vetvičky, tzv. „barborky“. Je však potrebné nastrihať ich začiatkom decembra a vložiť do vázy s vodou. Vhodné sú na to čerešne, višne, trnky, príp. aj zlatovka.

Úžitková záhrada

Mnohé bylinky sú chúlostivé na mrazy. Prikryjeme ich, aby sme o ne neprišli.

Začiatkom decembra počas plusových teplôt je vhodný čas na prípravu vrúbľov pre budúcu sezónu. Vhodné sú na to aspoň 30cm jednoročné prírasty, najlepšie zo slnečnej strany. Tie sú najvyzretejšie. Skladujeme ich v chladnom a vlhkom prostredí, príp. ich uložíme vedľa stromu a prikryjeme lístím a snehom. Na jar, keď mrazy povolia, ich zapichneme do pôdy.

Novovysadené maliny a ostružiny skrátime cca. 30cm, nové čierne ríbezle až na 5cm.

Monilióza

Kontrolujeme uskladnené ovocie a nahnité vyhadzujeme do kompostu. Počas teplejších dní stále zmladzujeme ríbezle a egreše. Odstraňujeme prestarnuté a choré ovocné dreviny, ako aj zoschnuté a scvrknuté plody, ktoré môžu byť zdrojom moniliózy. Táto choroba zapríčiňuje hnilobu plodov.

Na úžitkových zeleninových záhonoch končíme s rýľovaním a hnojením. Zberáme ozimnú zeleninu – kapustu, karfiol, zimný šalát a špenát. Zimný pór môžeme nechať na záhone aj bez prikrývky, mráz mu neublíži.

Zima je vhodným obdobím na plánovanie koncepcie nových okrasných aj úžitkových záhonov a na študovanie odbornej literatúry. 

 

Autorka pracuje v ateliéry Domček - stromček.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?