ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Ako vyrezať jesennú tekvičkovú dekoráciu (+ video)

 Mária Kopčíková   03.10.2017   0

Pokiaľ už asi tak týždeň odďaľujete tento zábavný jesenný úkon, pretože podobne ako ja, máte na takýto „pumpkin craft“ obe ruky ľavé, možno vás inšpiruje malý ťahák, ako tú oranžovú potvoru zdolať a neurobiť si hanbu :-)

pumpkin
ingimage

 

Jesenné svetielko

Pečené gaštany a gaštanové postavičky, popadané lístie, varené vínko ... typické „znaky“ jesene. Patria k nim aj vyrezané tekvice, do vnútra ktorých sa vloží malý kahanček. Tekvice potom zdobia vstupy do domov, či mestské parky.

Nie zriedka sa v rôznych materských centrách, či mestských častiach konajú súťaže o najkrajšie vyzdobené tekvičky. Nemusíte práve chcieť vyhrať, možno stačí chcieť sa len potešiť a stráviť spoločný čas s deťmi.

Ako na vyrezanie tekvice

Tekvica by mala byť odtrhnutá vopred, aby stihla preschnúť.

Potrebujete: 

  • tekvicu s hladkým povrchom,
  • ostrý nôž,
  • fixu,
  • vytlačený námet,
  • misky - jednu na semienka a druhú na dužinu,
  • lyžicu, misku s vodou,
  • čajovú sviečku.

 

Postup vyrezávania:

Je v zásade jedno, či tekvicu najskôr vydlabete od dužiny alebo najskôr vyrežete námet. Tí, ktorí s tým majú skúsenosti, však upozorňujú, že ak najprv vyrežete námet, môže sa tekvica potom dlabaním poškodiť.

Tekvicu umyte a osušte. Vyberte si námet, ktorý chcete vyrezať. Buď nejaký nájdete na internete a vytlačíte si ho alebo ho prosto nakreslíte fixou na tekvicu. Alebo podľa predlohy vidličkou urobíte značky na tekvici, podľa ktorých potom vyrezávate.

Najlepšie sa vraj vyrezáva kobercovým nožom alebo plátkom z pílky. Ostrým nožom vyrežte poklop. Pre aký typ sa rozhodneme záleží na vás, nemusí byť len zvrchu, môže byť aj zozadu. Nôž smerujte šikmo na stred, poklop bude na tekvici lepšie sedieť a neprepadať sa do je vnútra. Otvor musí byť dostatočne veľký, aby ste vedeli vydlabať z tekvice dužinu. Dlabeme tak, aby ostala stena hrubá približne 2 cm.

tekvica jesenná
ingimage

 

Vyrežte predkreslený námet. Navlhčeným obrúskom umyte čiary od fixy. Do tekvice umiestnite svetlo – najčastejšie to býva čajová sviečka, ale pokojne aj niečo väčšie, ako sa vám zmestí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   2
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.