DomaDoma

Ako vyrezať jesennú tekvičkovú dekoráciu (+ video)

 Mária Kopčíková   03.10.2017   0

Pokiaľ už asi tak týždeň odďaľujete tento zábavný jesenný úkon, pretože podobne ako ja, máte na takýto „pumpkin craft“ obe ruky ľavé, možno vás inšpiruje malý ťahák, ako tú oranžovú potvoru zdolať a neurobiť si hanbu :-)

pumpkin
ingimage

 

Jesenné svetielko

Pečené gaštany a gaštanové postavičky, popadané lístie, varené vínko ... typické „znaky“ jesene. Patria k nim aj vyrezané tekvice, do vnútra ktorých sa vloží malý kahanček. Tekvice potom zdobia vstupy do domov, či mestské parky.

Nie zriedka sa v rôznych materských centrách, či mestských častiach konajú súťaže o najkrajšie vyzdobené tekvičky. Nemusíte práve chcieť vyhrať, možno stačí chcieť sa len potešiť a stráviť spoločný čas s deťmi.

Ako na vyrezanie tekvice

Tekvica by mala byť odtrhnutá vopred, aby stihla preschnúť.

Potrebujete: 

  • tekvicu s hladkým povrchom,
  • ostrý nôž,
  • fixu,
  • vytlačený námet,
  • misky - jednu na semienka a druhú na dužinu,
  • lyžicu, misku s vodou,
  • čajovú sviečku.

 

Postup vyrezávania:

Je v zásade jedno, či tekvicu najskôr vydlabete od dužiny alebo najskôr vyrežete námet. Tí, ktorí s tým majú skúsenosti, však upozorňujú, že ak najprv vyrežete námet, môže sa tekvica potom dlabaním poškodiť.

Tekvicu umyte a osušte. Vyberte si námet, ktorý chcete vyrezať. Buď nejaký nájdete na internete a vytlačíte si ho alebo ho prosto nakreslíte fixou na tekvicu. Alebo podľa predlohy vidličkou urobíte značky na tekvici, podľa ktorých potom vyrezávate.

Najlepšie sa vraj vyrezáva kobercovým nožom alebo plátkom z pílky. Ostrým nožom vyrežte poklop. Pre aký typ sa rozhodneme záleží na vás, nemusí byť len zvrchu, môže byť aj zozadu. Nôž smerujte šikmo na stred, poklop bude na tekvici lepšie sedieť a neprepadať sa do je vnútra. Otvor musí byť dostatočne veľký, aby ste vedeli vydlabať z tekvice dužinu. Dlabeme tak, aby ostala stena hrubá približne 2 cm.

tekvica jesenná
ingimage

 

Vyrežte predkreslený námet. Navlhčeným obrúskom umyte čiary od fixy. Do tekvice umiestnite svetlo – najčastejšie to býva čajová sviečka, ale pokojne aj niečo väčšie, ako sa vám zmestí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?