ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
DomaDoma

Ako vyrezať jesennú tekvičkovú dekoráciu (+ video)

 Mária Kopčíková   03.10.2017   0

Pokiaľ už asi tak týždeň odďaľujete tento zábavný jesenný úkon, pretože podobne ako ja, máte na takýto „pumpkin craft“ obe ruky ľavé, možno vás inšpiruje malý ťahák, ako tú oranžovú potvoru zdolať a neurobiť si hanbu :-)

pumpkin
ingimage

 

Jesenné svetielko

Pečené gaštany a gaštanové postavičky, popadané lístie, varené vínko ... typické „znaky“ jesene. Patria k nim aj vyrezané tekvice, do vnútra ktorých sa vloží malý kahanček. Tekvice potom zdobia vstupy do domov, či mestské parky.

Nie zriedka sa v rôznych materských centrách, či mestských častiach konajú súťaže o najkrajšie vyzdobené tekvičky. Nemusíte práve chcieť vyhrať, možno stačí chcieť sa len potešiť a stráviť spoločný čas s deťmi.

Ako na vyrezanie tekvice

Tekvica by mala byť odtrhnutá vopred, aby stihla preschnúť.

Potrebujete: 

  • tekvicu s hladkým povrchom,
  • ostrý nôž,
  • fixu,
  • vytlačený námet,
  • misky - jednu na semienka a druhú na dužinu,
  • lyžicu, misku s vodou,
  • čajovú sviečku.

 

Postup vyrezávania:

Je v zásade jedno, či tekvicu najskôr vydlabete od dužiny alebo najskôr vyrežete námet. Tí, ktorí s tým majú skúsenosti, však upozorňujú, že ak najprv vyrežete námet, môže sa tekvica potom dlabaním poškodiť.

Tekvicu umyte a osušte. Vyberte si námet, ktorý chcete vyrezať. Buď nejaký nájdete na internete a vytlačíte si ho alebo ho prosto nakreslíte fixou na tekvicu. Alebo podľa predlohy vidličkou urobíte značky na tekvici, podľa ktorých potom vyrezávate.

Najlepšie sa vraj vyrezáva kobercovým nožom alebo plátkom z pílky. Ostrým nožom vyrežte poklop. Pre aký typ sa rozhodneme záleží na vás, nemusí byť len zvrchu, môže byť aj zozadu. Nôž smerujte šikmo na stred, poklop bude na tekvici lepšie sedieť a neprepadať sa do je vnútra. Otvor musí byť dostatočne veľký, aby ste vedeli vydlabať z tekvice dužinu. Dlabeme tak, aby ostala stena hrubá približne 2 cm.

tekvica jesenná
ingimage

 

Vyrežte predkreslený námet. Navlhčeným obrúskom umyte čiary od fixy. Do tekvice umiestnite svetlo – najčastejšie to býva čajová sviečka, ale pokojne aj niečo väčšie, ako sa vám zmestí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?