DomaDoma

Ako upratať domácnosť bez veľkej námahy

 pr   24.03.2021   0

S blížiacou sa jarou väčšina gazdiniek zvykne každoročne svoje domácnosti vyupratovať od podlahy, až po strop. Jarné upratovanie prebieha v slovenských rodinách ešte pred veľkonočnými sviatkami, než do príbytkov zavítajú špeciálni hostia – kúpači a šibači.     

foto: dreamstime.com

 

Oslavy veľkonočných sviatkov a s nimi spojené slovenské ľudové zvyky a tradície sa v našich končinách tradujú z pokolenia na pokolenie už dlhé desaťročia. Jarné upratovanie pred ich príchodom však nie je len spoločenskou konvenciou. Malo by prebiehať v duchu zásad hygieny, v súlade so zdravým životom v čistej domácnosti. A je všeobecne známe, že efektívne upratovanie potrebuje dobrý plán.

Jarné upratovanie

Rýchle a efektívne upratovanie domácnosti spočíva najprv v suchom a potom v mokrom upratovaní, vyžaduje systém zhora nadol a potrebuje výkonných pomocníkov, ktorí domáce práce uľahčia. Jarné upratovanie začnite upratovaním šatníkov a skriniek na topánky. Topánkovník umyte a neutralizujte v ňom pachy levanduľou, mätou, alebo rozmarínom. Zimnú obuv vyčistite a odložte do škatúľ. Jarnú obuv preložte do predných poličiek. Horné poličky vyhraďte pre domácu obuv, dajte do nich detské papučkypapuče rak. Jarnú vychádzkovú a športovú obuv celej rodiny uložte do dolných poličiek. Pokračujte umývaním okien a údržbou nábytku. Nábytok pretrite vlhčenými utierkami, ktoré z povrchu odstránia nielen prach, ale aj fľaky. Použite utierky s olejom, ktoré na dreve zanechajú krásny zamatový lesk. Kovové dekorácie na stenu zbavte prachu tiež. Na predmety z kovu, zo skla, z keramiky a z plastov použite špeciálne antistatické obrúsky. Po vyčistení bytových doplnkov dôkladne vysajte sedací nábytok. Na záver vysajte a umyte podlahy. Na tieto práce je dobré používať moderné domáce spotrebiče, ktoré ušetria nielen námahu, ale aj množstvo času.

Dobrá rada nad zlato

Ďalšia dôležitá zásada pri generálnom upratovaní domácnosti znie: ak sa nechcete pri jarnom upratovaní úplne vyčerpať, poriadok v interiéri udržujte priebežne. A pokiaľ chcete mať ukážkovo pekné obydlie, zbavte sa nepotrebných vecí, ktoré v dome či v byte len zaberajú miesto, zavadzajú a spôsobujú chaos. Pri upratovaní nezabudnite voliť vhodné oblečenie a obuv. Domáci pracovný odev má byť pohodlný, obuv nízka, pevná a nešmykľavá. Maximálne nevhodné je upratovanie v strese či v zhone. Ak pocítite únavu, bez výčitiek svedomia prácu prerušte a odpočiňte si. Majte na pamäti, že v rebríčku najrizikovejších prác v domácnosti obsadilo upratovanie druhú priečku, hneď po varení. Vyhnite sa preto pošmyknutiam, zakopnutiam či pádom a generálne upratovanie domácnosti si radšej rozložte na niekoľko etáp.  

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.