DomaDoma

Ako si vybrať nábytok

 Vladimír Pabiš   29.08.2015   0

Určite všetci poznáte pocit, keď sa ocitnete v príjemnej miestnosti, ktorú by ste si vedeli okamžite predstaviť ako súčasť vášho príbytku. O našich osobných sympatiách k interiérovým priestorom rozhodujú zväčša vhodne zvolené doplnky a nábytok.

 

Ako si správne vybrať?

Dnešnej interiérovej estetike vládne sloboda. Striktné dodržiavanie jednej štýlovej línie je už dávno za nami. Aj sami bytoví dizajnéri sa priznávajú, že sa pri výbere nábytku a doplnkov riadia skôr pocitovo ako logicky. Klasickým priestorom i otvoreným dispozíciám svorne vládne vkusná kombinácia starých a moderných štýlov. 

Ako  čo najjednoduchšie dosiahnúť estetický interiér?

Pár kusov sa nájde alebo zdedí v rámci rodiny, nejaké úlovky zo staršieho obdobia zavítajú do našej domácnosti prostredníctvom internetových aukcií alebo búrz a zvyšok sa kúpi. Stretnutie minulosti so súčasnosťou prináša v domácnostiach príjemný dramatický okamih a spôsobuje ich oživenie. So štýlovým nábytkom a doplnkami sa tak stáva konkrétny príbytok atraktívnejší.

 

Vo všetkom treba mieru

Na začiatku by sme mali mať aspoň orientačnú predstavu o vzhľade interiéru. V akých farebných tónoch sa bude niesť? Bude mať prevahu len jeden tón alebo to bude prehliadka viacerých? Nábytok bez rozdielu štýlu treba prispôsobiť mierke miestností. S barokovou skriňou v malom byte sa môžeme hneď rozlúčiť. Nemali by sme zabúdať ani na vhodný pomer sviežich odtieňov. Interiér, ktorý má obsahovať len aktuálne zariadenie, potrebuje rovnako uvedomelý prístup. Nábytok v identickom šate je potrebné akcentovať pomocou doplnkov. Stavte pri jeho kúpe skôr na jednoduchosť.

Na druhej strane môže jeden ,,atypický“ kus spraviť doslova zázraky. Vzhľadný interiér by bol takto v nedohľadne. Najprv sa zamerajte na hlavné kusy ako sú stôl a veľké skrine. Keď ich budete mať vybrané podľa vášho vkusu, až potom k nim hľadajte zvyšné zariadenie. Je to dokázateľne najľahšia cesta k peknému a funkčnému interiéru. 

 

 

Cena vs. jedinečnosť

Vkusný nábytok nemusí byť navrhnutý na mieru v dizajnérskom štúdiu. Zaujímavý kus môžete nájsť aj za oveľa nižšie ceny v nábytkových obchodných domoch. Ako bolo spomenuté už vyššie, nemusíte sa obávať ani v prípade ak je vami vyhliadnutý kus z iného štýlu ako máte doma.

Samostatný solitér môže vášmu interiéru pri rozumnom výbere dodať nevšednú iskru.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?