ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Ako predávať a kupovať na burze

 Zuzana Špačková   01.10.2016   0

Leto si podalo ruku s jeseňou, deti opäť o čosi povyrástli, zimné veci sa tlačia zo škatúľ von. Niektoré malé, niektoré nemoderné, niektoré nehodiace sa už k tomu alebo onomu. Proste najvyšší čas na revíziu skríň. Niečo nakúpiť, a aj popredať. Ideálna príležitosť je burza oblečenia, ktoré práve v tomto období organizujú väčšinou materské centrá.

ingimage

Predajné akcie sú najčastejšie v sobotu doobeda. Termíny sú známe minimálne 2 až 3 týždne vopred. Stačí sledovať plagáty alebo internetové stránky, ktoré uverejňujú podujatia. Vstup na burzu býva väčšinou zdarma, ale niektorí organizátori si vypýtajú pár centov.

Rady ako nakupovať na burze

Sú dva typy predaja oblečenia, hračiek a športových vecí. Prvou možnosťou sú burzy, na ktorých si mamičky predávajú samé. To znamená, že na cene sa dá dohodnúť. Aj v prospech nakupujúceho. Vždy sa dá zjednať, urobiť nejaká „množstevná zľava“ či zarezervovať na chvíľku, kým si dovediete dieťa na vyskúšanie veľkosti. Ak si neviete rady a odrádzajú vás kopy oblečenia, spokojne sa pýtajte, hľadajte, čo potrebujete. Predávajúce sa rady „zbavia“ svojich nepotrebných vecí. Jasne povedzte, o čo máte záujem, mnohokrát nemajú všetky veci povybaľované a vaše oči to nevidia.

Druhý typ burzy je predaj vecí bez predávajúcich. Oblečenie je rozdelené na stoloch podľa veľkosti, hračky a športové veci na jednej kope a topánky na ďalšej. Bundy a šaty sú zväčša z priestorových dôvodov zavesené na vešiakoch. Ceny sú pevne stanovené, nalepené na veciach. Zjednávať sa v tomto prípade nedá. A platí tu v podstate pravidlo – kto skôr príde, ten skôr melie. Pri nákupe na takejto burze treba byť veľmi opatrný, pretože pri množstve vecí a hlavne dave nakupujúcich nakopených pri stoloch, niečo aj pozornému oku ujde. Pod nalepenými cenovkami sa môžu skrývať nedostatky.

Či už fľaky alebo natrhnutie, na hračkách prasknutie, chýbajúce časti a podobne. Cenovky dáva dole až organizátor, keď za nákup platíte pri odchode. Nedostatky zistíte až doma a reklamácia v tomto prípade je nemožná.

Rady ako predávať na burze

Keď sa chcete zaradiť aj do skupiny predávajúcich, tiež máte dve možnosti. Nezáleží to veľmi od vás, keďže formu predaja určuje vopred organizátor burzy. Predaj – každý sám – znamená, že treba prekonať strach a trému, pobaliť veci a s úsmevom sa postaviť tvárou k nakupujúcim. Nebude to možno ľahké, budú to na vás skúšať, zjednávať z ceny, použijú úsmev alebo aj plačúce dieťa na „obmäkčenie“.

Vysoké ceny sa nevyplácajú, môže sa vám totiž stať, že po celom dopoludní strávenom predajom (státím na burzovom mieste) nepredáte nakoniec nič. A ešte aj prerobíte, lebo za predajné miesto zaplatíte, poväčšine 1 až 3 eurá. Nezabudnite si pri tejto forme predaja priniesť nejaké vešiaky, deky alebo stolíky, kde veci rozložíte. Ak to nie je vo vnútri, v miestnosti, kde sú už stoly pripravené, predaj sa koná vonku (len za priaznivého počasia) a to na tráve alebo ihriskách.

Predávať veci sa dá aj bez osobného kontaktu s kupujúcim. Na tieto burzy sa treba vždy vopred prihlásiť, či už cez internet alebo telefonicky, málokedy osobne. Organizátor vám, ak je ešte voľné, priradí vaše číslo alebo kód, pod ktorým sa vami ponúkané veci budú predávať na burze. Musíte si spísať zoznam vecí. V kolónkach väčšinou býva stručný popis predávanej veci, farba, veľkosť, cena. Cenu si stanovíte vy, len netreba pri tom zabudnúť, že organizátor si za svoje služby z tejto sumy odpočíta 10 až 20 %. Takže buď si cenu navýšite a dané percento, alebo sa treba zmieriť s nižším zárobkom. Následne po zozname treba označiť všetky veci na predaj. Zvyčajne býva počet z kapacitných dôvodov obmedzený na 40 – 50 kusov.

Čo znamená označiť? Znamená to, nalepiť alebo prišiť svoje priradené číslo so sumou na predávanú vec. Buď lepíte samolepiace štítky alebo z papiera vystrihnuté prilepujete lepiacou páskou. Ideálne miesto na „oštítkovanie“ je vnútorná strana, aby sa vrchný diel lepidlom neznehodnotil. Pri odstraňovaní sa často stane, že strhne obrázok, naruší štruktúru pletenia alebo vytrhne nitky. Ak predávate topánky, šnúrky zaviažte spolu, gumáky spojte napríklad štipcom na bielizeň a topánky na suchý zips zviažte špagátom. Ideálne je nalepiť označovaní štítok na obe topánky, najlepšie zvnútra, aby neodpadli, keď si budú obuv kupujúci skúšať.

Ak predávate viac ako jednu vec pod jedným predajným číslom, napríklad 2 tričká alebo súpravu mikinu s teplákmi, obe veci zošite spolu. Zapínacie špendlíky sú možno rýchlejšou voľbou, ale pri predaji neekonomické. Často sa práve jedna vec stratí. Hračky – stavebnice, puzzle, viac menších vecí, zabaľte radšej do priesvitnej fólie alebo priehľadného vrecka.

Takto pripravené a označené veci odnesiete podľa pokynov organizátora (najčastejšie deň pred burzou) na miesto predaja. Jeden zoznam ostáva organizátorom a druhý potvrdený v kolónke prevzaté ostáva vám. So zoznamom prídete po nepredané veci a zárobok po ukončení burzy.

Vždy je dobré si všetky svoje veci prekontrolovať, či vám náhodou niečo nechýba. Niekedy sa stane, že štítok s označením odpadne počas burzy a tak sa pri vracaní vecí nedá identifikovať, komu čo patrí. Všetky tieto „už neoznačené“ veci sa zhromažďujú a po skončení burzy sa dá v nich nájsť vám chýbajúca položka zo zoznamu. Po kontrole vecí vám vyplatia zárobok, samozrejme, už „očistený“ od poplatku za predaj.

Možno sa vám zdá, že je toho celkom dosť – napísať, vystrihnúť, nalepiť, poukladať. Možno áno, ale čo takto zamestnať aj deti? Určite budú dobrí pomocníci.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.