ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
DomaDoma

Ako dolu s výdavkami na energie? Takto to robia doma u Kováčikovcov

 Tomáš Kováčik   01.10.2017   0

Slovenské domácnosti majú príliš často hlboko do vrecka. Ako si môžeme pomôcť sami? O svoju skúsenosť sa s nami podelil Kováčikovci. 

Necháme sa inšpirovať?

foto: Cestaplus.sk

 

V našej rodine sa snažíme správať takto

Asi je to dar od Boha, no pri všetkom, čo robím, stále premýšľam, ako to robiť lepšie, efektívnejšie, za kratší čas a peniaze. Lebo ich radšej dám na charitu, ako mám plytvať. A hoci nasledovný zoznam nemá ambíciu byť dokonalým návodom na efektívnu domácnosť, v našej rodine sa snažíme správať takto: 

Elektrina 

 • televízor nemáme, no keby aj, tak ho nenecháme v stand-by režime (t.j. svieti na ňom malé červené svetielko). Radšej ho dáme na predlžovačku s vypínačom, cez ktorú všetky takéto spotrebiče (DVD, set-top-box, stereo...) naraz vypneme a ušetríme ročne niekoľko desiatok eúr.
 • podobne nenechávame zapnutý počítač, ak od neho odchádzame – radšej ho uspíme, ideálne hybernujeme (vtedy nežerie energiu vôbec).
 • pri kúpe počítača pozerajme aj na jeho spotrebu. Ak ho používame na browsovanie a písanie dokumentov, zďaleka nepotrebujeme maximálny herný výkon, ktorý načrie do peňaženky nielen pri kúpe, ale aj pri ročnom vyúčtovaní elektriny.
 • pri kúpe monitora, televízora, chladničky atď. vyberáme aj podľa ich spotreby.
 • tlačiareň doma zďaleka nepoužívame každý deň. Doprajeme jej teda oddych šťuknutím vypínača.
 • pri odchode z miestnosti, zvlášť na dlhšiu dobu, svetlo zhasíname.
 • kvalitné LED svetlá sú efektívnou náhradou za klasické vykurovacie teleso - žiarovku. A pritom zásadne šetria našu peňaženku. 

 

Jednoducho, s trochou premýšľania môžu naše ročné vyúčtovania v porovnaní s bežnými domácnosťami vyzerať aj takto: 

 

Kúrenie

 • cítiť sa doma príjemne nemusí zrovna znamenať producírovanie sa v krátkych nohaviciach a tričku. Treba s teplotou zvoliť rozumný kompromis, pretože prekurovanie o 1° Celzia znamená navýšenie nákladov až o 6%. Pri 2 stupňoch je to už 12%, a to sa už naozaj oplatí zvážiť. 
 • radiátor neprekrývame pohovkou ani závesom, aby teplo z neho mohlo sálať do miestnosti.
 • nevetráme dlhodobo pootvorenou vetračkou, ale niekoľko krát za deň otvoríme okná dokorán na pár minút, aby sa vzduch rýchlo vymenil a steny sa neochladzovali.
 • uzatvoriť treba akékoľvek otvory, ktoré z budovy vypúšťajú teplo (opravíme rozbité okno na pivnici, zatvárame zádverie, opravíme poškodené strešné okná či utesníme dvere pri strojovni výťahu)
foto: Krestanska retro-párty

 

Varenie

 • plynový plameň regulujeme tak, aby sa „dotýkal“ hrnca v 70-tich percentách jeho polomeru a nie ho oblizoval po stranách. 
 • ak sa neponáhľame, varíme vodu na plyne. Je to lacnejšie ako rýchlovarná kanvica.
 • zohrievame len toľko vody, koľko potrebujeme. Šetríme vodu aj tepelnú energiu. 
 • používame pokrievku na hrnce. Teplo tak neuniká a jedlo je rýchlejšie pripravené. 

 

Voda

Keďže nemáme umývačku riadu, 

 • riad, ktorý na očistenie stačí iba ľahko opláchnuť, omyjeme hneď, aby nezaschol.
 • zaschnutý riad pred umývaním zamočíme, aby sme nemuseli zvyšky drhnúť. 
 • riad najskôr očistíme hubkou a odkladáme bokom. Až potom ho uložený „na kope“ oplachujeme tak, aby voda stekala aj na nižšie položené riady. Tak budeme na ich opláchnutie potrebovať menej vody. Ak sme nemali extra mastný riad, stačí použiť studenú vodu.
 • naša peňaženka oceňuje sprchu namiesto kúpeľa.
 • pri sprchovaní nenechávame tiecť vodu stále – namydliť sa dá aj bez nej.
 • na záchode máme úsporný splachovač a tak namiesto 7 litrov použijeme 3.
 • keďže teplá voda si dáva načas kým vylezie z vodovodného kohútika a pri bežnom umývaní rúk ju aj tak nepotrebujeme, pákovú batériu máme otočenú na studenú vodu :)
 • ruky si pri umývaní najskôr krátko opláchneme a vodu zastavíme. Počas mydlenia ju netreba, pustíme ju až na zmytie rúk. Podobne ako keď nám vodu dávkujú elektronické batérie. 

Odpad

 • papier, plasty, sklo, plechovky – to všetko sa dá jednoducho separovať. Nám ako darček kamarát kúpil separačné koše, použiť sa na začiatok dajú aj krabice od kancelárskeho papiera obalené pekným papierom – kreatívne maminy sa môžu realizovať :o) A pomáhame tak nechať našu planétu čistejšiu pre naše deti.
 • použitú batériu vozím v aute dovtedy, až si na ne spomeniem a vyložím na zbernom mieste, napr. v hypermarkete. 

A s ušetrenými peniazmi... 

Verím, že aspoň niekoľkým pomôže tento krátky zoznam jednoduchých zefektívnení každodenného života v domácnosti. Ak máte ďalšie, prípadne aj lepšie tipy, šup s nimi do diskusie. Musíme si predsa pomáhať :o)

A namiesto plytvania môžeme za ušetrené urobiť radosť sebe, alebo ešte lepšie inému. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.