DomaDoma

Ako dolu s výdavkami na energie? Takto to robia doma u Kováčikovcov

 Tomáš Kováčik   01.10.2017   0

Slovenské domácnosti majú príliš často hlboko do vrecka. Ako si môžeme pomôcť sami? O svoju skúsenosť sa s nami podelil Kováčikovci. 

Necháme sa inšpirovať?

foto: Cestaplus.sk

 

V našej rodine sa snažíme správať takto

Asi je to dar od Boha, no pri všetkom, čo robím, stále premýšľam, ako to robiť lepšie, efektívnejšie, za kratší čas a peniaze. Lebo ich radšej dám na charitu, ako mám plytvať. A hoci nasledovný zoznam nemá ambíciu byť dokonalým návodom na efektívnu domácnosť, v našej rodine sa snažíme správať takto: 

Elektrina 

 • televízor nemáme, no keby aj, tak ho nenecháme v stand-by režime (t.j. svieti na ňom malé červené svetielko). Radšej ho dáme na predlžovačku s vypínačom, cez ktorú všetky takéto spotrebiče (DVD, set-top-box, stereo...) naraz vypneme a ušetríme ročne niekoľko desiatok eúr.
 • podobne nenechávame zapnutý počítač, ak od neho odchádzame – radšej ho uspíme, ideálne hybernujeme (vtedy nežerie energiu vôbec).
 • pri kúpe počítača pozerajme aj na jeho spotrebu. Ak ho používame na browsovanie a písanie dokumentov, zďaleka nepotrebujeme maximálny herný výkon, ktorý načrie do peňaženky nielen pri kúpe, ale aj pri ročnom vyúčtovaní elektriny.
 • pri kúpe monitora, televízora, chladničky atď. vyberáme aj podľa ich spotreby.
 • tlačiareň doma zďaleka nepoužívame každý deň. Doprajeme jej teda oddych šťuknutím vypínača.
 • pri odchode z miestnosti, zvlášť na dlhšiu dobu, svetlo zhasíname.
 • kvalitné LED svetlá sú efektívnou náhradou za klasické vykurovacie teleso - žiarovku. A pritom zásadne šetria našu peňaženku. 

 

Jednoducho, s trochou premýšľania môžu naše ročné vyúčtovania v porovnaní s bežnými domácnosťami vyzerať aj takto: 

 

Kúrenie

 • cítiť sa doma príjemne nemusí zrovna znamenať producírovanie sa v krátkych nohaviciach a tričku. Treba s teplotou zvoliť rozumný kompromis, pretože prekurovanie o 1° Celzia znamená navýšenie nákladov až o 6%. Pri 2 stupňoch je to už 12%, a to sa už naozaj oplatí zvážiť. 
 • radiátor neprekrývame pohovkou ani závesom, aby teplo z neho mohlo sálať do miestnosti.
 • nevetráme dlhodobo pootvorenou vetračkou, ale niekoľko krát za deň otvoríme okná dokorán na pár minút, aby sa vzduch rýchlo vymenil a steny sa neochladzovali.
 • uzatvoriť treba akékoľvek otvory, ktoré z budovy vypúšťajú teplo (opravíme rozbité okno na pivnici, zatvárame zádverie, opravíme poškodené strešné okná či utesníme dvere pri strojovni výťahu)
foto: Krestanska retro-párty

 

Varenie

 • plynový plameň regulujeme tak, aby sa „dotýkal“ hrnca v 70-tich percentách jeho polomeru a nie ho oblizoval po stranách. 
 • ak sa neponáhľame, varíme vodu na plyne. Je to lacnejšie ako rýchlovarná kanvica.
 • zohrievame len toľko vody, koľko potrebujeme. Šetríme vodu aj tepelnú energiu. 
 • používame pokrievku na hrnce. Teplo tak neuniká a jedlo je rýchlejšie pripravené. 

 

Voda

Keďže nemáme umývačku riadu, 

 • riad, ktorý na očistenie stačí iba ľahko opláchnuť, omyjeme hneď, aby nezaschol.
 • zaschnutý riad pred umývaním zamočíme, aby sme nemuseli zvyšky drhnúť. 
 • riad najskôr očistíme hubkou a odkladáme bokom. Až potom ho uložený „na kope“ oplachujeme tak, aby voda stekala aj na nižšie položené riady. Tak budeme na ich opláchnutie potrebovať menej vody. Ak sme nemali extra mastný riad, stačí použiť studenú vodu.
 • naša peňaženka oceňuje sprchu namiesto kúpeľa.
 • pri sprchovaní nenechávame tiecť vodu stále – namydliť sa dá aj bez nej.
 • na záchode máme úsporný splachovač a tak namiesto 7 litrov použijeme 3.
 • keďže teplá voda si dáva načas kým vylezie z vodovodného kohútika a pri bežnom umývaní rúk ju aj tak nepotrebujeme, pákovú batériu máme otočenú na studenú vodu :)
 • ruky si pri umývaní najskôr krátko opláchneme a vodu zastavíme. Počas mydlenia ju netreba, pustíme ju až na zmytie rúk. Podobne ako keď nám vodu dávkujú elektronické batérie. 

Odpad

 • papier, plasty, sklo, plechovky – to všetko sa dá jednoducho separovať. Nám ako darček kamarát kúpil separačné koše, použiť sa na začiatok dajú aj krabice od kancelárskeho papiera obalené pekným papierom – kreatívne maminy sa môžu realizovať :o) A pomáhame tak nechať našu planétu čistejšiu pre naše deti.
 • použitú batériu vozím v aute dovtedy, až si na ne spomeniem a vyložím na zbernom mieste, napr. v hypermarkete. 

A s ušetrenými peniazmi... 

Verím, že aspoň niekoľkým pomôže tento krátky zoznam jednoduchých zefektívnení každodenného života v domácnosti. Ak máte ďalšie, prípadne aj lepšie tipy, šup s nimi do diskusie. Musíme si predsa pomáhať :o)

A namiesto plytvania môžeme za ušetrené urobiť radosť sebe, alebo ešte lepšie inému. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?