ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
DomaDoma

Ako dolu s výdavkami na energie? Takto to robia doma u Kováčikovcov

 Tomáš Kováčik   01.10.2017   0

Slovenské domácnosti majú príliš často hlboko do vrecka. Ako si môžeme pomôcť sami? O svoju skúsenosť sa s nami podelil Kováčikovci. 

Necháme sa inšpirovať?

foto: Cestaplus.sk

 

V našej rodine sa snažíme správať takto

Asi je to dar od Boha, no pri všetkom, čo robím, stále premýšľam, ako to robiť lepšie, efektívnejšie, za kratší čas a peniaze. Lebo ich radšej dám na charitu, ako mám plytvať. A hoci nasledovný zoznam nemá ambíciu byť dokonalým návodom na efektívnu domácnosť, v našej rodine sa snažíme správať takto: 

Elektrina 

 • televízor nemáme, no keby aj, tak ho nenecháme v stand-by režime (t.j. svieti na ňom malé červené svetielko). Radšej ho dáme na predlžovačku s vypínačom, cez ktorú všetky takéto spotrebiče (DVD, set-top-box, stereo...) naraz vypneme a ušetríme ročne niekoľko desiatok eúr.
 • podobne nenechávame zapnutý počítač, ak od neho odchádzame – radšej ho uspíme, ideálne hybernujeme (vtedy nežerie energiu vôbec).
 • pri kúpe počítača pozerajme aj na jeho spotrebu. Ak ho používame na browsovanie a písanie dokumentov, zďaleka nepotrebujeme maximálny herný výkon, ktorý načrie do peňaženky nielen pri kúpe, ale aj pri ročnom vyúčtovaní elektriny.
 • pri kúpe monitora, televízora, chladničky atď. vyberáme aj podľa ich spotreby.
 • tlačiareň doma zďaleka nepoužívame každý deň. Doprajeme jej teda oddych šťuknutím vypínača.
 • pri odchode z miestnosti, zvlášť na dlhšiu dobu, svetlo zhasíname.
 • kvalitné LED svetlá sú efektívnou náhradou za klasické vykurovacie teleso - žiarovku. A pritom zásadne šetria našu peňaženku. 

 

Jednoducho, s trochou premýšľania môžu naše ročné vyúčtovania v porovnaní s bežnými domácnosťami vyzerať aj takto: 

 

Kúrenie

 • cítiť sa doma príjemne nemusí zrovna znamenať producírovanie sa v krátkych nohaviciach a tričku. Treba s teplotou zvoliť rozumný kompromis, pretože prekurovanie o 1° Celzia znamená navýšenie nákladov až o 6%. Pri 2 stupňoch je to už 12%, a to sa už naozaj oplatí zvážiť. 
 • radiátor neprekrývame pohovkou ani závesom, aby teplo z neho mohlo sálať do miestnosti.
 • nevetráme dlhodobo pootvorenou vetračkou, ale niekoľko krát za deň otvoríme okná dokorán na pár minút, aby sa vzduch rýchlo vymenil a steny sa neochladzovali.
 • uzatvoriť treba akékoľvek otvory, ktoré z budovy vypúšťajú teplo (opravíme rozbité okno na pivnici, zatvárame zádverie, opravíme poškodené strešné okná či utesníme dvere pri strojovni výťahu)
foto: Krestanska retro-párty

 

Varenie

 • plynový plameň regulujeme tak, aby sa „dotýkal“ hrnca v 70-tich percentách jeho polomeru a nie ho oblizoval po stranách. 
 • ak sa neponáhľame, varíme vodu na plyne. Je to lacnejšie ako rýchlovarná kanvica.
 • zohrievame len toľko vody, koľko potrebujeme. Šetríme vodu aj tepelnú energiu. 
 • používame pokrievku na hrnce. Teplo tak neuniká a jedlo je rýchlejšie pripravené. 

 

Voda

Keďže nemáme umývačku riadu, 

 • riad, ktorý na očistenie stačí iba ľahko opláchnuť, omyjeme hneď, aby nezaschol.
 • zaschnutý riad pred umývaním zamočíme, aby sme nemuseli zvyšky drhnúť. 
 • riad najskôr očistíme hubkou a odkladáme bokom. Až potom ho uložený „na kope“ oplachujeme tak, aby voda stekala aj na nižšie položené riady. Tak budeme na ich opláchnutie potrebovať menej vody. Ak sme nemali extra mastný riad, stačí použiť studenú vodu.
 • naša peňaženka oceňuje sprchu namiesto kúpeľa.
 • pri sprchovaní nenechávame tiecť vodu stále – namydliť sa dá aj bez nej.
 • na záchode máme úsporný splachovač a tak namiesto 7 litrov použijeme 3.
 • keďže teplá voda si dáva načas kým vylezie z vodovodného kohútika a pri bežnom umývaní rúk ju aj tak nepotrebujeme, pákovú batériu máme otočenú na studenú vodu :)
 • ruky si pri umývaní najskôr krátko opláchneme a vodu zastavíme. Počas mydlenia ju netreba, pustíme ju až na zmytie rúk. Podobne ako keď nám vodu dávkujú elektronické batérie. 

Odpad

 • papier, plasty, sklo, plechovky – to všetko sa dá jednoducho separovať. Nám ako darček kamarát kúpil separačné koše, použiť sa na začiatok dajú aj krabice od kancelárskeho papiera obalené pekným papierom – kreatívne maminy sa môžu realizovať :o) A pomáhame tak nechať našu planétu čistejšiu pre naše deti.
 • použitú batériu vozím v aute dovtedy, až si na ne spomeniem a vyložím na zbernom mieste, napr. v hypermarkete. 

A s ušetrenými peniazmi... 

Verím, že aspoň niekoľkým pomôže tento krátky zoznam jednoduchých zefektívnení každodenného života v domácnosti. Ak máte ďalšie, prípadne aj lepšie tipy, šup s nimi do diskusie. Musíme si predsa pomáhať :o)

A namiesto plytvania môžeme za ušetrené urobiť radosť sebe, alebo ešte lepšie inému. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.