DomaDoma

5 tipov, ako začať žiť zeleno

 Kristýna Berkovcová   18.09.2016   0

Viete, že je to už viac ako mesiac, čo ľudstvo žije na ekologický dlh? Vyčerpalo totiž ročné zásoby planéty Zem. To znamená, že už niekoľko týždňov spotrebúvame viac prírodných zdrojov, ako zvládne Zem za jeden rok obnoviť. Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby ste žili zelenšie a Zem aspoň trochu odľahčili.

ekologia green life

Kozmetika

Prírode a aj samým sebe môžete pomôcť používaním prírodnej kozmetiky. Tá je navyše šetrnejšia k alergikom a k ľuďom s citlivou pokožkou. Prekvapivo sa jej však vysoké percento ľudí stále vyhýba, za čo pravdepodobne môže všeobecne známe tvrdenie, že všetko s nálepkou eco-friendly alebo bio je trikrát tak drahšie. To však nemusí byť nevyhnutne pravda. Ku kozmetickým rituálom totiž môžete využiť aj to, čo vám ponúka vaša chladnička či špajza.

Na pokožku miesto hydratačných krémov používajte napríklad kokosový olej, ktorý ocenia aj tí z vás, čo nemajú príliš problematickú pleť. Dá sa ním totiž aj úspešne nahradiť čistiace a odličovacie mlieko. Čo sa týka vlasov, vyskúšajte ženami aj muži ospevovanú no poo metódu, ktorá vychádza z úplnej minimalizácie všetkých chemických zásahov do vlasov. To znamená žiadne chemické farbenie, žiadny šampón, žiadny kondicionér, laky na vlasy, a pod. Namiesto šampónu však vyskúšajte napríklad marocký íl, ražnú múku či vajcia a namiesto kondicionéru zase jablčný ocot. O kvalitu vlasov sa nebojte. Naopak, tá sa po niekoľkých mesiacoch na no poo metóde začne zlepšovať. 

 Recyklácia

Hoci by recyklácia mala byť v dnešnej dobe už úplnou samozrejmosťou, boli by ste prekvapení, koľko domácností ju stále nepraktizuje. Z prieskumov napríklad vychádza, že v súčasnosti triedi odpad 72% percent obyvateľov Českej republiky, a to aj napriek tomu, že je priemerná vzdialenosť k najbližšiemu kontajneru na triedený odpad 97 metrov. Začať recyklovať vám môže uľahčiť kúpa špeciálneho odpadkového koša, ktorý obsahuje štyri priehradky, a to na papier, plasty, sklo a bioodpad.

ekologicky zivot green life
Zdrouj: ingimage

 Nábytok

Eco-friendly možno mať aj nábytok a ďalšie vybavenie domácnosti. Stačí dať prednosť prírodným materiálom. Základom by tak malo byť drevo. Hitom je napríklad nábytok z paliet alebo debničiek na ovocie, poslednú dobu ale slávi úspech aj kartónový nábytok. Ten ponúka výrobca obalových materiálov Paketo.sk, v jeho ponuke zatiaľ nájdete kreslá, taburety, konferenčné stolíky, regály a šuplíky.

Nábytok je vyrobený z päť až sedem vrstvovej vlnitej lepenky, je pevný a pritom ľahký a ľahko prenosný. Čo sa týka podlahových krytín, vyberajte linoleum, nie PVC.

 Šetrná domácnosť

Ďalším krokom k ochrane prírody je aj šetrnosť pri prevádzke domácnosti. Pokiaľ chcete myslieť vo veľkom, odporúčame začať od takých základov, ako je napríklad izolácia. Tá je základom všetkého, pretože z najväčšej časti sa na produkcii skleníkových plynov podieľa spotreba energie na kúrenie.

Ďalej je efektívne vymaľovať priestory na bielo, pretože svetlé odtiene odrážajú oveľa viac svetla a vhodné je tiež používať LED svietidlá. Tie majú niekoľkoročnú životnosť a úsporu elektrickej energie až o 50%. Ak zariaďujete domácnosť a vyberáte nové spotrebiče, investujte do takých, ktoré patria do energetickej triedy A + alebo A ++.

ekologicka rodina, ako byt ekologicki, green life
Zdroj: ingimage

 Cestovanie

Šetriť prírodu môžete aj pri ďalšej každodennej činnosti, akou je napríklad dochádzanie do práce. Využívajte častejšie prostriedky mestskej hromadnej dopravy, bicykel či kolobežku. Urobíte niečo pre svoje zdravie a v prípade dochádzania MHD, ušetríte aj čas.

V autobuse či električke totiž môžete vybaviť korešpondenciu alebo relaxovať a čas, ktorý vám zaberie cesta do práce, môžete využiť napríklad čítaním.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?