DomaDoma

5 krokov k príprave záhrady na zimu

 Miroslava Brindová   18.10.2014   1

Dni sa skracujú, vo vzduchu je chlad, stromy sa začínajú červenať a slnko sa nám čoraz častejšie schováva – všetko nasvedčuje tomu, že jeseň je tu.

Nahoďte sa do teplého pracovného oblečenia a hor sa do záhrady. Na jar sa vám odvďačí úrodou v celej svojej rozkvitnutej kráse. 

 

1. Začíname od „podlahy“ – od zeme

Úžitkovú pôdu je dobré prevzdušniť – pomocou hrabania, okopávania, rýľovania, či orania. Predtým dôkladne vyzbierajte a odstráňte všetky zvyšky – mach, lístie, burina, odpad po úrode zeleniny a ovocia, minimalizujete tak vznik plesní. Môžete si taktiež predpripraviť nový pôdny základ, buď pre vznik záhonov, hriadok alebo v rámci ľubovoľnej terénnej úpravy záhrady. Novú zeminu môžeme zmiešať podľa toho, na čo je určená - s pieskom, hnojom alebo rašelinou. 

Ak si chcete udržať trávnik zdravý a pekný, pravidelne hrabte lístie a odstraňujte priebežne mach. Kosiť je odporúčané poslednýkrát na začiatku novembra, mali by ste nechať trávu vo výške aspoň 5 cm nad zemou. Trávnik s vyššou trávou je odolnejší voči prichádzajúcim zhoršeným podmienkam. Odporúča sa použiť hnojivo s nízkym obsahom dusíka kvôli potlačeniu rastu trávy počas zimy, zároveň so zvýšeným obsahom draslíka – aby bola tráva silnejšia a odolnejšia. 

2. Aby sa rastlinkám cez zimu dobre spalo

Rastliny, ktoré máme v črepníkoch, je odporúčané preniesť do teplejšieho prostredia. Podľa typu rastliny ich dáme buď do blízkosti okna alebo tam, kde je minimum svetla. Sú také druhy rastlín, ktoré dobre znášajú aj chladnejšie prostredie, tie môžu zostať vonku. V takom prípade iba ochránime črepník pred prasknutím textíliou a rastlinu umiestnime do závetria ku stene. Kríčkové ruže pred mrazom obránime nahrnutím pôdy ku kmienku kríčka a prikryjeme ich čečinou. Cibuľoviny a hľuzovité rastliny pripravíme na zimu tak, že ich opatrne vyberieme z pôdy, odložíme si z nich iba cibuľky, ktoré očistíme, necháme vyschnúť a umiestnime ich do nádobky s pieskom tak, aby sa  nedotýkali navzájom. Celú nádobku dáme na zimu do chladu. 

Stromy a dreviny prežívajú zimu pomerne odolne a nevyžadujú extra starostlivosť. Listnaté stromy ochránime, ak ku okolo kmeňa navŕšime zeminu, pri ovocných mladých stromčekoch sa odporúča kmeň potrieť vápnom, aby nepraskal. Ihličnany by sa mali zalievať aj v zime, je vhodné ich aj zväzovať, aby ich prípadne veľa snehu nepolámalo. 

foto: kovotvar

 

3. Čo s úrodou - dopestovať, uskladniť

Veľa plodov dozrieva aj na konci jesene, dopestujte si ešte neskorú reďkovku, ružičkový kel, rebarboru, rôzne druhy tekvíc, chren... Zozbierajte pred prvým mrazom aj nedozreté zelenšie kusy zeleniny, doma vám väčšina z nich dozreje tak, aby sa dali jesť. Ovocné plody oberáme s veľkou opatrnosťou, aby sa neobili a nezačali hniť. Tie, ktoré sú mäkké, oddelíme od ostatných a spracujeme ich skôr. Ak máte vlašské orechy, či lieskovce, mali by byť v suchu a vetrané, lebo sa chceme vyhnúť hnilobe. Výsadba niektorých ovocných stromov je vhodná práve v tomto ročnom období, pripravte si miesto, vykopte jamy a môžete sadiť. 

4. Veľké jesenné upratovanie

V prvom rade vyprázdnime nádoby určené na zber vody, zmotáme a skryjeme hadice s vodnými čerpadlami. Vyčistíme a uskladníme aj kosačku, odporúča sa z nej vypustiť ako palivo, tak aj starý olej. Po očistení drobného náradia od hliny ho môžeme ošetriť tenkou vrstvou oleja. Všetky polievacie kanvice a vedrá odložte do kôlne. Hovorí Marcela Tokošová (výrobné družstvo Kovotvar): „Dlhotrvácne záhradné náradie je povrchovo upravené technikou pozinkovania, takže vydrží všetky nápory počasia, je odolné pri pádoch a najmä nepodlieha korózii. Investícia do kovového náradia sa oplatí, pretože v porovnaní s plastovým je prakticky nezničiteľné.“ 

Wapka nám pomôže jednoducho vyčistiť záhradný nábytok a terasu. Nábytok môžeme pred zimou premaľovať, navoskovať, kovové časti naolejovať. Ak sa postaráme aj o gril, ušetrí nám to počas prvých pekných jarných dní veľa času. 

 

foto: Kovotvar

 

5. S príchodom jari budete pripravení

Hrabaním lístia a jeho umiestnením na kompost získame prírodné hnojivo pre našu záhradu. Efektívne tak využijete celkový bioodpad z domácnosti a záhrady. Stačí si zaobstarať klasické otvorené silo alebo plastový kompostér.

Kompostér má výhody, že vyzerá esteticky, nakoľko je zvrchu uzatvorený vekom, zároveň to neobmedzuje jeho funkčnosť – nemá dno a do kompostu sa dostávajú všetky živiny z pôdy aj s potrebnými baktériami a mikroorganizmami.

Ventilom si regulujete prísun vzduchu a kompost vyberáte jednoducho cez dvierka z boku. Takto pripravené prírodné hnojivo je skvelou výživou pre vašu pôdu a úrodu, ktorá vám neskôr počas roka vyrastie. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mária Brindová napísané 20.10.2014 10:24

Veľmi pekný a užitočný článok. Dávam 5 *****

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?