DomaDoma

5 krokov k príprave záhrady na zimu

 Miroslava Brindová   18.10.2014   1

Dni sa skracujú, vo vzduchu je chlad, stromy sa začínajú červenať a slnko sa nám čoraz častejšie schováva – všetko nasvedčuje tomu, že jeseň je tu.

Nahoďte sa do teplého pracovného oblečenia a hor sa do záhrady. Na jar sa vám odvďačí úrodou v celej svojej rozkvitnutej kráse. 

 

1. Začíname od „podlahy“ – od zeme

Úžitkovú pôdu je dobré prevzdušniť – pomocou hrabania, okopávania, rýľovania, či orania. Predtým dôkladne vyzbierajte a odstráňte všetky zvyšky – mach, lístie, burina, odpad po úrode zeleniny a ovocia, minimalizujete tak vznik plesní. Môžete si taktiež predpripraviť nový pôdny základ, buď pre vznik záhonov, hriadok alebo v rámci ľubovoľnej terénnej úpravy záhrady. Novú zeminu môžeme zmiešať podľa toho, na čo je určená - s pieskom, hnojom alebo rašelinou. 

Ak si chcete udržať trávnik zdravý a pekný, pravidelne hrabte lístie a odstraňujte priebežne mach. Kosiť je odporúčané poslednýkrát na začiatku novembra, mali by ste nechať trávu vo výške aspoň 5 cm nad zemou. Trávnik s vyššou trávou je odolnejší voči prichádzajúcim zhoršeným podmienkam. Odporúča sa použiť hnojivo s nízkym obsahom dusíka kvôli potlačeniu rastu trávy počas zimy, zároveň so zvýšeným obsahom draslíka – aby bola tráva silnejšia a odolnejšia. 

2. Aby sa rastlinkám cez zimu dobre spalo

Rastliny, ktoré máme v črepníkoch, je odporúčané preniesť do teplejšieho prostredia. Podľa typu rastliny ich dáme buď do blízkosti okna alebo tam, kde je minimum svetla. Sú také druhy rastlín, ktoré dobre znášajú aj chladnejšie prostredie, tie môžu zostať vonku. V takom prípade iba ochránime črepník pred prasknutím textíliou a rastlinu umiestnime do závetria ku stene. Kríčkové ruže pred mrazom obránime nahrnutím pôdy ku kmienku kríčka a prikryjeme ich čečinou. Cibuľoviny a hľuzovité rastliny pripravíme na zimu tak, že ich opatrne vyberieme z pôdy, odložíme si z nich iba cibuľky, ktoré očistíme, necháme vyschnúť a umiestnime ich do nádobky s pieskom tak, aby sa  nedotýkali navzájom. Celú nádobku dáme na zimu do chladu. 

Stromy a dreviny prežívajú zimu pomerne odolne a nevyžadujú extra starostlivosť. Listnaté stromy ochránime, ak ku okolo kmeňa navŕšime zeminu, pri ovocných mladých stromčekoch sa odporúča kmeň potrieť vápnom, aby nepraskal. Ihličnany by sa mali zalievať aj v zime, je vhodné ich aj zväzovať, aby ich prípadne veľa snehu nepolámalo. 

foto: kovotvar

 

3. Čo s úrodou - dopestovať, uskladniť

Veľa plodov dozrieva aj na konci jesene, dopestujte si ešte neskorú reďkovku, ružičkový kel, rebarboru, rôzne druhy tekvíc, chren... Zozbierajte pred prvým mrazom aj nedozreté zelenšie kusy zeleniny, doma vám väčšina z nich dozreje tak, aby sa dali jesť. Ovocné plody oberáme s veľkou opatrnosťou, aby sa neobili a nezačali hniť. Tie, ktoré sú mäkké, oddelíme od ostatných a spracujeme ich skôr. Ak máte vlašské orechy, či lieskovce, mali by byť v suchu a vetrané, lebo sa chceme vyhnúť hnilobe. Výsadba niektorých ovocných stromov je vhodná práve v tomto ročnom období, pripravte si miesto, vykopte jamy a môžete sadiť. 

4. Veľké jesenné upratovanie

V prvom rade vyprázdnime nádoby určené na zber vody, zmotáme a skryjeme hadice s vodnými čerpadlami. Vyčistíme a uskladníme aj kosačku, odporúča sa z nej vypustiť ako palivo, tak aj starý olej. Po očistení drobného náradia od hliny ho môžeme ošetriť tenkou vrstvou oleja. Všetky polievacie kanvice a vedrá odložte do kôlne. Hovorí Marcela Tokošová (výrobné družstvo Kovotvar): „Dlhotrvácne záhradné náradie je povrchovo upravené technikou pozinkovania, takže vydrží všetky nápory počasia, je odolné pri pádoch a najmä nepodlieha korózii. Investícia do kovového náradia sa oplatí, pretože v porovnaní s plastovým je prakticky nezničiteľné.“ 

Wapka nám pomôže jednoducho vyčistiť záhradný nábytok a terasu. Nábytok môžeme pred zimou premaľovať, navoskovať, kovové časti naolejovať. Ak sa postaráme aj o gril, ušetrí nám to počas prvých pekných jarných dní veľa času. 

 

foto: Kovotvar

 

5. S príchodom jari budete pripravení

Hrabaním lístia a jeho umiestnením na kompost získame prírodné hnojivo pre našu záhradu. Efektívne tak využijete celkový bioodpad z domácnosti a záhrady. Stačí si zaobstarať klasické otvorené silo alebo plastový kompostér.

Kompostér má výhody, že vyzerá esteticky, nakoľko je zvrchu uzatvorený vekom, zároveň to neobmedzuje jeho funkčnosť – nemá dno a do kompostu sa dostávajú všetky živiny z pôdy aj s potrebnými baktériami a mikroorganizmami.

Ventilom si regulujete prísun vzduchu a kompost vyberáte jednoducho cez dvierka z boku. Takto pripravené prírodné hnojivo je skvelou výživou pre vašu pôdu a úrodu, ktorá vám neskôr počas roka vyrastie. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mária Brindová napísané 20.10.2014 10:24

Veľmi pekný a užitočný článok. Dávam 5 *****

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.