Ako dobre zapôsobiť na novom pracovisku

Mária Kopčíková 0
foto: isifa.com

Začiatok na novom pracovisku nikdy nie je jednoduchý, či už do práce nastupuje absolvent, alebo skúsený človek niekoľko rokov pre dôchodkom. Ten prvý je možno nabitý novými informáciami, ktoré sa naučil počas štúdia a možno je aj vystrašený, možno bude svoj strach maskovať prehnanou suverenitou. Ten druhý je možno viacej v pohode, lebo už tých začiatkov zažil niekoľko a zhruba vie, čo ho čaká. Možno …

Okolnosti, za ktorých sa ocitáme v pozícií „toho nového“, sú rôzne a každý z nás má svoj spôsob, ako sa s danou situáciou vysporiada.

Stres

Stres nemusí nutne sprevádzať prvý deň v novej práci. Ale – pokiaľ si spomeniete na všetky svoje „poprvé“, nebolo tam vždy trochu napätia, neistoty z nového – prvá trieda, prvé rande, prvá skúška v škole, prvé rodičovské v pozícií rodiča? Niekomu sa potia ruky, inému búši srdce alebo má stiahnutý žalúdok – klasické prejavy stresu. Je to predsa len krok do neznáma. A ani ten najväčší odborník, s kopou životných a pracovných skúseností, nepovažuje prvé dni na novom pracovisku za jednoduché.

Počas prvého dňa v práci väčšina ľudí chce zapôsobiť, urobiť dobrý dojem. Záleží nám na tom, aby sme sa dobre „zapísali“, pretože v tej práci zrejme chceme nejaký čas vydržať. Pokiaľ vstupujeme naozaj do úplne neznámeho prostredia, kde nepoznáme ľudí, ani systém fungovania, stres môže byť až tak zahlcujúci, že nám spôsobí problém v úplne bežnej, neformálnej komunikácii.

Prvý dojem

Ľudí na vzdelávacích kurzoch stále upozorňujeme na to, že prvý dojem by pre nás nemal byť určujúci, mnohí však naň dajú. Úsudok o neznámom človeku sa vytvára v priebehu niekoľkých minút prvého kontaktu. Aj preto sa snažíme predstaviť sa v čo najlepšom svetle, vzbudiť dôveru a urobiť dobrý dojem. Prehnaná snaha čo najlepšie zapôsobiť môže mať úplne opačný efekt. Neprirodzená konverzácia, prehnaná žoviálnosť až hlučnosť sú znakom neistoty a nepôsobia dobre.

Preto je vhodné rozmýšľať o tom, ako sa na prvý deň v práci pripravíte – čo si oblečiete, ako sa upravíte, o čom chcete rozprávať a o čom naopak nie, čo o svojej novej práci potrebujete zistiť, aké informácie vám ešte chýbajú.

Prvé dni na novom pôsobisku sú určené najmä na to, aby ste sa zoznámili s novým prostredím, so spôsobom práce v danej organizácii a samozrejme s novými kolegami. Na tieto situácie si treba pripraviť priateľský úsmev. Ľudia, ktorí sa usmievajú, sú všeobecne vnímaní ako otvorenejší, priateľskejší. Neznamená to, že máte ráno zaseknúť ústa do širokého úsmevu a zotrvať v ňom osem hodín. To isto nie. Ale je dobré mať na pamäti, že uvoľnený úsmev bude určite prínosom.

Hovoríme o otvorenosti, ale nie o prílišnej priateľskosti k ľuďom, ktorých zatiaľ nepoznáte. Hoc aj patríte k ľuďom, ktorí si radi s inými tykajú a nerobí vám problém ani vekový rozdiel, počas prvých dní nie je na to najvhodnejší čas. Keď vám bude niektorý kolega natoľko sympatický, že by ste mali chuť si s ním potykať, odporúčame ostať pri vykaní a namiesto priezviska ho začať oslovovať krstným menom.

Výreční ľudia by na novom pôsobisku mali byť opatrní, nie je to čas určený na to, aby ste kolektív oboznamovali s celou svojou rodinnou históriou. Nie každého to musí zaujímať, aj zdieľaniu informácii o sebe treba dať čas. V prípade, že dostanete otázku smerujúcu k vášmu súkromiu, potom je len na vás, do akej hĺbky pôjde vaša odpoveď.

Predstavovanie

Je úplne to prvé, čím môžeme začať budovať svoj imidž na novom pôsobisku. Známy odborník na etiketu, Ladislav Špaček, radí:

  • základom je vzorec žena – starší – nadriadený. Muž sa predstavuje žene, mladší staršiemu a podriadený nadriadenému,
  • zdravte nahlas a zreteľne, pri pozdrave sa pozerajte do očí a usmejte sa,
  • dôležitejší môže prejaviť svoje potešenie zo zoznámenia. U menej dôležitého sa automaticky predpokladá, že ho zoznámenie teší, a preto potešenie nevyjadruje.

K predstavovaniu patrí aj podanie ruky. Aj ono má svoje pravidlá. Špaček upozorňuje: Nemadžgať, nedrviť, ani netriasť ako so šejkrom!

  • má byť pevný a má trvať najdlhšie sekundu,
  • ruky sa nepodávajú cez prekážku (napríklad stôl),
  • keď si podávate ruky v skupinke, nikdy nie „do kríža“,
  • žena, starší a nadriadený podávajú ruku ako prví,
  • podávanie ruky doplňte úsmevom a pohľadom do očí,
  • muž pri podaní ruky vždy stojí. Pokiaľ sedí, musí vstať,
  • komu sa potia ruky, by mal so sebou nosiť vreckovku, ktorou si vlhké ruky pred samotným podaním rúk nenápadne utrie.

Tipy pre prvý deň v novej práci

  • do práce príďte na čas,
  • pokúste sa dohodnúť s nadriadeným, aby vás predstavil ostatným kolegom,
  • zistite, akú má firma korporátnu kultúru – aký štýl oblečenia je požadovaný, aké sú normy správania,
  • tykanie na pracovisku môže navrhnúť iba šéf. Dokonca aj ženám, ktoré sú o dosť staršie, ako on sám.
  • na pracovisko nepatria „vtipné“ poznámky na adresu iných kolegov, dvojzmyselné narážky, príliš hlasné telefonovanie či súkromné návštevy v kancelárii, ktorú máte spoločnú s ďalšími kolegami,
  • na pracovisku prví zdravia podriadení svojho šéfa, bez ohľadu na vek a pohlavie, pri zdravení si vyberte ruky z vreciek príp.  cigaretu z úst.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár