Poznáte rozdiel medzi menštruačnými a urologickými vložkami?

Ivana Šureková 1

Klasické menštruačné vložky patria k pravidelnej intímnej hygiene každej dospelej ženy. Menej známe sú inkontinečné vložky, ktoré sa používajú pri mimovoľnom úniku moču. Táto situácia je pritom oveľa bežnejšia, ako sa nazdávame.

Problémy s inkontinenciou

Hoci si inkontinenciu spájame skôr s vyšším vekom, oslabenie močového mechúra môže postihnúť aj mladšieho človeka. Inkontinencia je dvakrát bežnejšia u žien než u mužov, keď ňou trpí až jedna štvrtina žien.

Inkontinenčné vložky sa používajú skôr pri ľahších až stredných formách úniku moču a to najmä u žien. Najmenšie z nich sa svojim tvarom podobajú menštruačným vložkám. Väčšie typy majú anatomický tvar a dokážu absorbovať väčšie množstvo. Fixujú sa o bielizeň samolepiacim pásikom či fixačnými nohavičkami.

Inkontinenčné vs klasické vložky

Rozdiel medzi inkontinenkčnými (urologickými) a klasickými vložkami je evidentný. Výrazná odlišnosť sa prejaví najmä pri savosti vložiek, keď tie klasické, menštruačné sa musia počas inkontinencie často vymieňať. Avšak savosť urologických vložiek je až štyrikrát vyššia a umožňuje zachovať si sviežosť počas viacerých hodín.

Klasické vložky taktiež neposkytujú počas inkontinencie ochranu pred nepríjemným zápachom, čo sa isto môže prejaviť na sebadôvere každej ženy.  Napr. urologické vložky od spoločnosti Bella majú však špeciálnu vlastnosť Odour Stop, ktorá zabraňuje vzniku nepríjemného zápachu.

Pri klasických vložkách existuje riziko, že sa vyskytne podráždenie vzhľadom na stály kontakt s vlhkosťou. Avšak urologické vložky majú vonkajšiu vrstvu, ktorá prepúšťa vzduch a tým dovoľuje pokožke dýchať. Niektoré značky majú taktiež vlastnosť Latex free, vďaka ktorej je minimalizované riziko výskytu alergických reakcií.

Pre sebaistotu ženy je dôležitý pocit sucha, ktorý ovplyvňuje najmä rýchlosť vstrebávania vlhkosti. Pri menštruačných vložkách je prvé vstrebanie síce rýchle, ale vlhkosť sa pri tlaku vracia. Povrch tak môže zostať nepríjemne vlhký. Urologické vložky však rozložia vlhkosť na celé savé jadro vďaka vláknine EDS, ktorá vlhkosť rozvádza rovnomerne.

Urologické vložky sa taktiež po zvlhčení prispôsobia tvaru tela, kým na klasických vložkách sa môžu vytvárať hrudky. Taktiež vás vďaka hydrofóbnym volánikom chránia proti bočnému vytekaniu. Vďaka širokému lepiacemu pásiku umožňuje bezpečné upevnenie na bielizeň.

Posledná výhoda urologických vložiek je čisto prozaická. Kým cenu menštruačných vložiek si musíte v drogérii či lekárni uhradiť v plnej hodnote, inkontinenčné vložky vám z veľkej časti hradí zdravotná poisťovňa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som si neni istá. Teoreticky to môze byt ako dosledok posledného pordou pred dvoma rokmi. Ale prakticky – mávam vlhké nohavicky, ale vobec som si neni istá , či som proste len spotená, alebo mi uniká moč. AKo na to prídem? dakujem za radu

Pridaj komentár