ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 23.08.2017 | meniny má Filip  
ZdravieZdravie

Mám silnú a bolestivú menštruáciu. Zn: Pomôžte

 Mária Kohutiarová   11.08.2017   0

Ak by to malo šancu na úspech, určite by takýchto prosieb bolo veľmi veľa. Žien, ktoré „svoje dni“ majú príliš dlhé alebo veľmi bolestivé, je stále dosť. Ako náhle prekročí dĺžka menštruácie obligátnych 5 dní a spokojne pokračuje do čísla deväť či desať alebo zmôže svoju „majiteľku“ tak, že nie je schopná prevádzky, nejde o nič normálne.

Zo skúseností Marylin Shannonovej sa však mnohé z týchto problémov dajú prekonať výživou.

 

Prečo mám takýto menzes?

Prvou kontrolnou otázkou, ktorú si treba položiť, je: aké dlhé mám cykly? Ak sú dlhé, je potrebné ich upraviť do normálnej podoby – teda 25 – 28 dní. Jedným z dôvodov dlhých cyklov môže byť znížená funkcia štítnej žľazy. Aj bežná žena, sledujúca si bazálnu teplotu, si môže zo záznamov skontrolovať činnosť štítnej žľazy.

Podľa Dr. Barnesa ženy, ktoré majú dlhodobo predovulačné bazálne teploty nižšie ako 36.33 stupňov Celzia, by sa mali pokúsiť o zlepšenie funkcie štítnej žľazy, a to aj napriek tomu, že krvné skúšky nemusia zistiť problémy s ňou. 

 

Pomoc v tomto prípade cestou výživy je celkom jednoduchá: a to pridávanie jódovanej soli (teda nie morskej soli), prípadne zodpovedajúcu dávku jódu z tabletiek hnedých morských rias. Štítnej žľaze pomôžu aj vitamíny skupiny B a vitamín C a E, vitamín A, zinok a selén, ľanový a saflórový olej (olej z požltu farbiarskeho).

Keď je krvi veľa

Mnohé ženy, ktoré trpeli menorhágiou – silnou menštruáciou, po pridaní vitamínu A výrazne zredukovali  problémy tohto druhu.  Riešením v doplňovaní tohto vitamínu je prijímanie ho cez betakarotén, prekurzor vitamínu A cez žltú a žltozelenú zeleninu ako je mrkva, topinambury, tekvica a špenát, ktoré treba v strave uprednostňovať. O vitamín A prichádzajú mnohé ženy aj po vysadení antikoncepčných tabletiek podávaných  orálne, čo môže následne prispievať k menorhágii.

 

Veľké krvné straty počas silnej či dlhotrvajúcej menštruácie môže mať na svedomí zlé zrážanie krvi. Riešením tohto problému je užívanie esenciálnych mastných kyselín, ideálne prostredníctvom ľanového oleja v 1 až 3 kapsulách denne. Taktiež vitamín K je ten, ktorý pomáha upraviť zrážanie krvi: jeho príjem je možné zabezpečiť prostredníctvom tmavozelenej listovej zeleniny a hlúbovín ako je kapusta, brokolica, kel a podobne, taktiež pravidelný príjem jogurtu alebo acidofila.

Pomocou pri veľkých stratách krvi je tiež užívanie chlorofylu v tabletách alebo v tekutom stave (dostať ho v predajniach so zdravými potravinami), nie je ho však potrebné užívať celý mesiac – stačí ho užívať krátko pred menštruáciou, doporučuje sa aj na upravenie popôrodného krvácania. Svoje urobia aj tablety kajenského korenia alebo bioflavonoidy, nachádzajúce sa v bielej šupke a membránach medzi mesiačikmi citrusových plodov

V prípade, že menorhágia spôsobuje až anémiu, je dobré doplňovanie železa v pečeni, špenáte, pivovarských kvasniciach a citrusovom ovocí, prípadne v tabletách kyseliny listovej, vitamínoch B6 A B12, C a E. Pri silných stratách krvi počas menzesu treba dať pozor na zbytočné užívanie antibiotík a acylpyrínu, ktoré značne ničia zásoby vitamínu K.

shutterstock

Dysmenorea – príliš veľa bolesti

Symptómov tohto menštruačného problému je viac, ako len bolesť. Ide o intenzívnu, silnú bolesť až menštruačné kŕče. Oboje je odrazom nerovnováhy vo výžive, ale môže byť aj prejavom endometriózy, nádorov maternice, infekcie alebo iných problémov. Bolestivá menštruácia a nepríjemný predmenštruačný syndróm  majú veľmi často spoločné korene a príčiny – preto riešenie PMS často vyrieši problémy súvisiace s bolestivou menštruáciou.

Výživa, doporučená v prípade PMS, veľmi často rieši aj problémy s dysmenoreou. Riešením pri silnej bolesti je aj doplňovanie magnézia – čo pomôže zmierniť materničné kŕče, ak je v organizme dosť vápnika a vitamínu D. Aj keď jednorázovo je použitie acylpirínu alebo ibuprofénu rýchlejšie a účinnejšie, nie sú žiadnym progresívnym riešením : okrem bolesti blokujú produkciu „užitočného“ prostaglandínu.

Jednou z príčin bolestivej a silnej menštruácie je aj endometrióza, vznikajúca ako moderný problém žien žijúcich jeden cyklus za druhým bez prerušenia tehotenstvom a dojčením. Je zaujímavé, že podľa výskumu Dr. Hargrove a Dr. Abrahama polovica zo 137 žien s problematickým PMS mala aj endometriózu. V tomto prípade sa doporučuje ako pomoc vitamín B6, denná dávka však nesmie prekročiť 500 mg a nie je dobré ho užívať celý mesiac. Aj v tomto prípade čo do riešenia tohto problému výživou platí použitie nutričného programu pri PMS.

Bolestivá a silná menštruácia sa teda dá riešiť inak, ako prehltnutím tabletky od bolesti a pokazeným dňom a náladou – závisí na nás, do akej miery chceme riešiť príčinu a nie následok.

 

  • Spracované podľa knihy Plodnosť, cykly, výživa – Marilyn Shannonová

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté.
22.08.2017   0
S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Prevedieme Vás vašim tehotenstvom
21.08.2017   0
Tehotenstvo je obdobie, ktoré prináša veľa očakávania, poznávania a zmien. Radi vás ním prevedieme.
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
babetko
Jasle? Dieťaťu môžete ublížiť!
23.08.2017   31
Správna vzťahová väzba – teda veľmi blízky, dôverný vzťah – je najlepším prostriedkom, ako ochrániť dieťa pred nástrahami ďalšieho života – napríklad pred školským šikanovaním.
Ako sme dodudlali, alebo ODVYKAČKA!
22.08.2017   23
Pedagogické snahy typu "zamestnajte ju niečím iným" očividne ignorovala. Miska s dudlíkmi bola najobľúbenejšia hračka. Kompletizovala svoju zbierku, pri každej návšteve drogérie.
Komu by ste darovali školskú tašku?
22.08.2017   0
Poznáte rodinu, ktorej by balíček školských pomôcok a školská taška od HERLITZ zjednodušila život?
detske choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
22.08.2017   0
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.