Čo obsahujú mydlá

Ján Tóth 0

Používame ich každý deň. Každodenné kozmetické prostriedky – zubné pasty, mydlá, sprchovacie gély, šampóny, prísady do kúpeľa,… Niektoré penia, iné nie, niektoré voňajú ihličím, iné morským vánkom. Ako pôsobí ich zloženie na našu pokožku a pokožku detí?

Mydliť, mydliť ?

Jedna zo zásad, ktorú mladé mamičky učia v pôrodnici, je potreba kúpať každý deň. Sestričky zásadu matkám aj názorne predvedú: namydlia dieťa od hlavy po päty a za veľkého kriku ho osprchujú. Nik sa nepýta prečo. Pretože je dieťa špinavé? Alebo to prospieva jeho pokožke? Má sa takýmto spôsobom zbaviť baktérií, ktoré by mu mohli uškodiť? Ani jedno nie je pravda.

Ako sa mydlo vyrába

Princíp výroby mydla je v podstate nemenný po stáročia. Historku o objave mydla na hore Sapo si rozprávali už v starom Ríme 1000 rokov pred narodením Krista. Príbeh hovoril o žene perúcej bielizeň v rieke na úpätí hory, kde ľudia v čase sviatkov prinášali zvieracie obete bohom. Žena zistila, že výsledok je udivujúci po praní v mydlovitej hlinke prúdiacej z vyvýšeniny do vody. Neskôr ľudia objavili, že hlinka vzniká presiaknutím tuku obetovaného zvieraťa cez drevené uhlíky pahreby do ílovitej pôdy.

Historické spisy však prezrádzajú, že mydlo poznali už starí Sumeri a Asýrčania 2500 rokov pr.n.l. Sumeri ho používali okrem umývania aj na pranie. Egypťania, Feničania, Kelti aj Germáni mydlo používali asi veľmi zriedka, umývali sa vodou, pieskom, pemzou, vlhkou kašou z popola či lúhom z popola. Ani kultúri Gréci a Rimania nezanechali o mydle rozsiahlejšie záznamy. Až vo svojich správach z protigermánskych a protigalských ťažení Rimania spomínajú „kozmetikum vyrábané z loja, najlepšie kozieho a popola, najlepšie z bukového dreva“, ktoré používali viac muži ako ženy, najmä na vlasy. Kvôli farbe doň pridávali šťavu z ostružín. Až Galenos (osobný lekár Marca Aurelia, r.130-200) popísal kozmetické a čistiace účinky mydla. O jeho rozšírenie sa však zaslúžil Karol Veľký svojim výnosom o varení mydla ako domáceho remesla.
Mydlo výborne odstraňuje bežné nečistoty i mastnotu. Nie je však mydlo ako mydlo. Človek ho vie vyrobiť a upraviť viacerými spôsobmi – chemici im hovoria hydrolýza esterov. Účinky sú však podobné.

Pokožka novorodenca a mydlo

Pokožka novorodenca je približne päťkrát tenšia ako pokožka dospelého človeka a ešte neplní funkciu ochrannej vrstvy, ktorou sa stane až omnoho neskôr. Látky nanesené na pokožku sa vstrebávajú prakticky bezo zvyšku a prechádzajú priamo do krvného obehu. Prípadné stopy toxických látok obsiahnuté v kozmetických prípravkoch pre deti by bezprostredne zaťažili vyvíjajúci sa detský organizmus. Teda aj látky z mydla.

Viaceré mamičky sa odvracajú od používania mydla kvôli jeho zásaditému účinku na pokožku. Kyslý film sa však po hodine-dvoch obnoví a organizmus má späť svoju prirodzenú ochranu. Zvolené prípravky s neutrálnym pH (syndety a sprchovacie gély) majú síce pokožke priateľskú hodnotu pH, ale ich zloženie stojí za zamyslenie. V bežných sprchovacích géloch – ale aj zubných pastách – obsiahnuté penivé zložky a emulgátory (napr. sodium laureth sulfat) sú známe už dlhšiu dobu svojimi rakovinotvornými účinkami na pokusných zvieratách. Preto aj niektorí výrobcovia varujú pred tým, aby sa dostal prípravok do očí či na ľahko priepustné sliznice dospelých. Pokožka malých detí je však pre mnohé látky ešte niekoľko rokov priepustná, preto je ľahšie rizikám poškodenia predchádzať vhodným výberom, než riešiť možné dôsledky.

Čo obsahujú mydlá?

Vo všeobecnosti kyselinu (tuky, oleje), základnú látku (hydroxid sodný, draselný,…) a vodu. Plus parfumy, konzervanty, farbivá a aditíva s rôznym cieľom a účinkom. Práve „plusy“ v mydle ho môžu robiť rizikovým pre pokožku detí či našu. Spomeňme test nemeckého spotrebiteľského časopisu Öko-Test-Magazin. Test odhalil, že výrobcovia mydiel pridávajú do svojich výrobkov umelé farbiace a vonné látky, ktoré sú zbytočné a mnohé z nich i zdravotne závadné. Ako perličku uviedol časopis informáciu, že niektorí výrobcovia používajú na výrobu mydla namiesto živočíšnych a rastlinných tukov použitý fritovací olej. 

Škoda, že zatiaľ na Slovensku nie sú dostupné výsledky podobného testu aspoň na bežné mydlá domáceho, prípadne českého pôvodu, ktoré tvoria veľkú časť ponuky v obchodoch. Nehovoriac o teste mydiel určených na pokožku detí…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár