Zbierame bylinky na zimu. Pastierska kapsička a lopúch

Mária Kohutiarová 0

Aj keď je počasie premenlivé, na sile liečiviek to nič neuberá – a dobrá prechádzka čo aj pod mrakom padne dvakrát fajn: nielen sa človek prejde a prevetrá, ale aj v zime sa mu to dobre zíde.

shutterstock

Z tých liečivých rastlín, ktoré nie sú zaujímavé na vzhľad, ba ani do vázy sa nijako nehodia, dnes ponúkneme rastlinku, ktorá sa používala viac na „bodliakové vojny“ – a aj keď sme si ju vyťahovali prácne z vlasov po skončení „stretu“, je neuveriteľné, ako bola na správnom mieste – iba ju treba použiť iným spôsobom.

Lopúch plstnatý

asi predstavovať netreba – rastie hádam všade, kde sa dá. Hoci najlepším zdrojom jeho liečivej sily je koreň, vykopaný skoro na jar, ani teraz nie sme bez šance mať ho v zásobe. Zbierať totiž možno aj jeho mladé listy a tiež semeno lopúcha. Lopúch je silný na čistenie krvi, čím je úplne ideálny na všetky druhy kožných chorôb a to aj zvonku aj vnútorne. Veľmi dobrý je na pokožku vlasov, na rast vlasov, pomáha pri ich vypadávaní, lupinách a mastnej hlave. Čo málokto vie, je fakt, že lopúch pomáha mierne rozpúšťať žlčové a močové kamene.

Liečivka mierne preháňa, vyvoláva potenie a je dobrou pomocou pri jarnej únave. Lopúch by mali zaradiť do svojho repertoáru aj puberťáci s problematickou pleťou: umývanie záparom z lopúcha je dobré nielen pri plesňových ochoreniach kože, ale aj pri množstve vyrážiek a mastnej koži na tvári. Sparené, jemne rozmliaždené listy sú dobré ako obklad na opuchy a vyrážky, ktoré neskutočne svrbia.

Druhou rastlinkou, ktorá nezaujme na prvý pohľad a je skôr skromnejšieho vzhľadu, je

pastierska kapsička.

Prečo, to vedia hádam aj malé deti – jej listy pripomínajú kapsu pastierov. To, že je všadeprítomná, je veľmi dobre – pretože má čo ponúknuť a to po celý čas jej vegetácie, je možné zbierať jej vňať celú vegetáciu, ale skôr, ako sa začnú tvoriť tobolky.

Najväčšia sila kapsičky je v zastavovaní krvácania – zastaví skutočne každé, aj vnútorné, aj vonkajšie, čistí krvavý moč, zastaví krvácanie z nosa aj hemeroidov.  Je tiež bylinkou, ktorá sa stará o dobre vyrovnaný krvný tlak a odstraňovanie usadenín v krvných cestách, čo osoží isto srdciarom.

Pri vnútornom používaní treba však dať pozor na jej dávkovanie a používanie – treba skôr jednorazovo, pretože vie byť v silnej koncentrácii kontraproduktívna a môže vyvolať nervové poruchy. Zvonku silný odvar z kapsičky používame na výplachy napr. pri krvácaní z nosa, na vyrážky a opary.

TIP:

Ak naložíte vňať kapsičky do liehu alebo ešte lepšie do francovky, zavďačíte sa dobrým prírodným liekom svojim starkým alebo tým, ktorí majú problémy s boľavými kĺbmi – ich potieranie týmto výluhom pomáha uvoľniť ich bolesť.

Prečítajte si aj : Repík a alcheilka.    

Nechtík a medovka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár