Alergická astma na jar

Tomáš Turčan 0

Mať alergika v rodine dnes nie je nič nezvyčajné. Jedným z najčastejších prejavov alergie v jarnom období je alergická nádcha, ktorá sa môže rozvinúť do alergickej astmy. Tá patrí medzi najrozšírenejšie formy astmy.

Máte s týmto ochorením skúsenosti? Poradíme vám, ako sa v najbližších mesiacoch s astmou popasovať a aký druh prírodnej podpornej liečby môže pomôcť zmierniť jej prejavy. 

Foto: Shutterstock

S prebúdzajúcou sa prírodou v prvých jarných týždňoch sa začne po zimnej úľave opäť zvyšovať koncentrácia peľov v ovzduší.

Pre tých z nás, ktorí máme alergiu na peľ, sa spustí tradičný kolotoč – kýchanie, svrbenie v nose, začervenané a opuchnuté oči.

Niekedy sa tieto prejavy môžu končiť až dýchavicou, pískaním v pľúcach či pocitom tlaku na hrudi. A vtedy by vám mala zasvietiť pomyselná červená „kontrolka“. O slovo sa totiž hlási astma.

Spojenie alergie a astmy

Alergická nádcha dnes trápi na Slovensku viac ako 400-tisíc ľudí. Pri alergickom zápale sliznice nosa dochádza k zvýšeniu tvorby sekrétu.

Ak máte s týmto ochorením osobnú skúsenosť aj vy, štatisticky je dokázaná zvýšená pravdepodobnosť, že u vás môže prepuknúť aj astma.

To znamená, že zápal nezostáva len v rámci horných dýchacích ciest, ale postupuje až do priedušiek, čo sa nazýva alergickou prieduškovou astmou.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie sa astma rozvinie až u tretiny pacientov s alergiou. A to môže viesť už k vážnejším komplikáciám.

Spojenie alergie s astmou sa zvykne naštartovať práve s nástupom prvých slnečných jarných dní, keď začnú pučať a kvitnúť stromy.

Ako s alergickou astmou bojovať?

Výskyt astmatických záchvatov pomáha znižovať aj efektívna liečba prejavov samotnej alergickej nádchy.

To znamená, že by ste sa mali teraz v jarnom období snažiť udržiavať sliznicu nosa v čo najlepšej čistote, nos pravidelne preplachovať a tiež by ste nemali zabúdať ani na časté čistenie svojho oblečenia od usadených peľových čiastočiek.

Taktiež je vhodné vyhýbať sa príliš dlhému pobytu v prírode počas suchých dní, čo môže vašu situáciu zbytočne zhoršiť.

V prvom rade by ste však mali zodpovedne dodržiavať liečbu alergickej astmy predpísanú lekárom – teda rôzne inhalačné prípravky či lieky s protizápalovým účinkom.

S pribúdajúcimi novými spôsobmi efektívnej liečby a vášho zodpovedného prístupu sa dá s astmou žiť úplne plnohodnotne.

Viaceré štúdie potvrdzujú, že protizápalový účinok v prípade alergickej astmy majú aj niektoré látky rastlinného pôvodu, ako napríklad flavonoidy.

„Liečba prírodnými látkami nenahrádza liečbu indikovanú pneumológom či alergiológom, môže mať však podporný význam u pacientov s prieduškovou astmou,“ hovorí Prof. MUDr. Jana Plevková, PhD. z Ústavu patologickej fyziológie JLF UK v Martine.

Podporná prírodná liečba astmy

Ak vás trápi astma a máte skúsenosť so zhoršujúcimi sa dýchacími problémami v jarnom období, siahnuť môžete aj po čisto prírodných výživových doplnkoch.

Jedným z účinných prípravkov je produkt AstmaKit od českého výrobcu Brainway vhodný aj pre deti od 6 rokov.

Je dokázané, že pravidelné užívanie týchto tabletiek obsahujúcich výťažok z rumančeka kamilkového, podbeľu liečivého, lokvátu japonského a rastliny diskórei dokáže znižovať početnosť a intenzitu astmatických záchvatov.

Viac o tomto prípravku podpornej prírodnej liečby astmy nájdete na www.brainway.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Tomáš Turčan

Rád píšem. Tvorím texty na témy, ktoré považujem za zmysluplné a (verím) praktické aj pre tých, čo si ich prečítajú. Venujem sa hlavne oblastiam, ktoré súvisia so zdravo prežívaným rodinným životom. V práci je mojou doménou marketingová komunikácia.

články autora...

Pridaj komentár