A je medzi nami žltačka

PR 1

Školy v prírode, letné tábory, kúpaliská a výlety. Detské ihriská, škôlky, detské kútiky na hranie, denné tábory. Miesta, kde si občas naše ratolesti zabudnú umyť ruky, prídu na nové miesta, stretnú sa s novými situáciami. Po pár týždňoch, často až po návrate domov, prepukne choroba. A vy si neviete ani za svet vysvetliť,

kde ste sa mohli so žltačkou stretnúť.

Naša krajina patrí medzi oblasti, kde sa – aj napriek nepopierateľne vysokému hygienickému štandardu v majoritnej populácii – žltačka vyskytuje. So železnou pravidelnosťou sa objavujú menšie epidémie, ktoré spôsobia približne 1 500 ochorení ročne. A najvnímavejšou a tým pádom najohrozenejšou skupinou na žltačku typu A sú práve deti v predškolskom a mladšom školskom veku. Prečo?

Dôvod je jednoduchý: žltačka je kontaktná choroba, prenáša sa tzv. fekálne-orálnou cestou. Čiže vírusy sa vylučujú stolicou a močom. A deti, nie vždy dbajúce hygienických odporúčaní rodičov, si zabudnú umyť ruky, chytia hračku, podajú ceruzku spolužiakovi či vedierko kamarátovi na pieskovisku a kontakt je na svete.

Vírus žltačky je veľmi odolným vírusom,

dokáže zostať na povrchu vecí aj niekoľko dní, neublíži mu ani mráz (sú známe prípady, keď sa vírus žltačky potvrdil v kockách ľadu v osviežujúcom letnom nápoji), ani bežné teploty. Prvé príznaky ochorenia sa objavujú v priemere až mesiac po infekcii, takže je niekedy ťažké zistiť zdroj nákazy.

Žltačka sa prvé dni podobá na virózu, hlavne u detí to býva katar horných ciest dýchacích, únava, malátnosť, zvýšená teplota nie je vždy prítomná, alebo trvá veľmi krátko. Príznaky zo strany zažívacieho traktu – bolesti  brucha, vracanie, niekedy aj hnačka pretrvávajú aj v tzv. ikterickom štádiu, pre ktoré je charakteristická svetlá  stolica a tmavý moč. Ožltnutie rôznej intenzity sa prejaví najskôr na očnom bielku a sliznici podnebia, potom na koži tváre a celého tela.

Tieto príznaky sú výsledkom poškodenia pečene, ktorá býva zväčšená a na pohmat bolestivá. Vírusová hepatitída sa nelieči, zmierňujú sa len jej príznaky. Po odoznení ochorenia  je nevyhnutné dodržiavať aspoň pol roka diétu šetriacu pečeň a obmedzovať namáhavejšie aktivity.

Mnoho detí sa však o svojom ochorení nedozvie, pretože

vírus žltačky sa nemusí prejaviť navonok žiadnymi príznakmi.

Napriek tomu dieťa ochorenie prenáša  a ohrozuje  svoje okolie.

Letné tábory, školy v prírode, prírodné kúpaliská, pobyty v škôlkach, stretnutia na detských ihriskách či nie vždy dokonalá hygiena v stravovacích zariadeniach – to všetko sú podmienky, ktoré žltačke typu A prajú. Mali by sme byť pozornými rodičmi, pretože lepšie, ako „získať“ vstupenku na infekčné oddelenie, je chrániť sa.

Naše deti sú už chránené pred žltačkou typu B, avšak ochrana pred typom A je stále na rodičoch.

Opýtajte sa svojho lekára na očkovanie proti tejto chorobe, ktorá dokáže vyradiť dieťa na dlhé mesiace z normálneho života.  Očkovanie proti hepatitíde typu A je dobrovoľné, odporúča ho však aj Svetová zdravotnícka organizácia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 2,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár