Prázdniny – oddychovať, či učiť sa?

Evča 0

Prázdniny sú v plnom prúde, na vysvedčenia sa už zabudlo a na školu ešte nik nepomyslí. 

Možno rodičia prváčikov (budúcich druhákov) si pod chvíľou hovoria, či deti cez dlhé prázdniny nepozabúdajú to, čo sa naučili počas prvého roka v škole. Čítať, písať, počítať aj počas voľna? Alebo radšej vôbec školu nepripomínať?

Shutterstock

Aj my chceme vypnúť

V prvom rade si treba uvedomiť, že škola je pre deti niečo ako zamestnanie pre dospelých. A my sme predsa radi, keď počas dovolenky nemusíme na prácu myslieť a stresovať sa, čo sa zatiaľ udeje, kým v práci nebudeme. Chceme aspoň na chvíľu celkom vypnúť.

Ak máme predsa pocit, že by sme deti chceli trocha preskúšať a precvičiť, či nezabudli, treba si zvážiť, kedy, za akých okolností a pri akej príležitosti sa dieťaťom budeme učiť.

Najvyššiu mieru vnímavosti a schopnosti spracúvať informácie má oddýchnutý mozog v dopoludňajších hodinách. Druhý vrchol aktivity v priebehu dňa nastáva v popoludňajších hodinách po tzv. sieste.

Samozrejme, nemusí ísť vždy práve o chuť učiť sa – rodičia príliš dobre vedia, že detská aktivita má tie najrôznejšie prejavy… Preto je vhodné s dieťaťom sa vopred dohodnúť, že v rámci nejakého krátkeho opakovania si spolu občas posedia nad jednoduchším článkom, či spoločne napíšu pár viet.

Shutterstock

Učitelia na začiatku školského roka budú počítať s tým, že deti cez prázdniny oddychovali a neučili sa, a preto prvé školské dni budú učivo opakovať.

No nie je na škodu občas s deťmi využiť napr. chvíľu počas nepriaznivého počasia na krátke opakovanie čítania a počítania.

Neučte sa „za trest“

Nie je vhodné nariadiť opakovanie učiva ako trest za neposlušnosť štýlom: „Keď nebudeš poslúchať, pôjdeš sa učiť!“ Tiež nie je vhodné nútiť dieťa sedieť nad knihami, resp. diktátmi v peknom počasí, keď sa vonku rozliehajú hlasy kamarátov pri skvelej hre.

V prípade dovolenky je asi lepšie so sebou vziať nejaký detský časopis s jednoduchými článkami a úlohami. Je celkom zbytočné brať so sebou knihy z vyššieho ročníka a vopred trénovať učivo.

Keď opakovať, tak radšej veselou a hravou formou, aby malo dieťa dobrý pocit z toho, že niečo vie, nie pocit viny, že niečo zabudlo. Bývalí prváčikovia sú stále deti, ktoré sa vedia náramne tešiť z toho, že niečo dokázali ako dospelí – hoci len prečítať krátky článok.

prazdninovy vyskok
Shutterstock

 

Aby si nevšimli, že sa učia

Nenápadné spôsoby sú často tie najúčinnejšie: napísať pohľadnicu z dovolenky, vybrať z množstva hotových pohľadníc nejaký vtipný text k sviatku, hľadať na turistickej mape miesto dovolenky, čítať informačné tabule, spočítať si vreckové, odrátavať precestované kilometre …

Cestou v dopravnom prostriedku sa dajú precvičovať/nadobúdať poznatky zo zemepisu, hrať sa so slovíčkami „meno – mesto – zviera – vec“ (možno pre dospelých sú to už dávno zabudnuté detské hry, no deti si práve takou nenápadnou hravou formou cibria postreh, výrečnosť, myslenie).

Niektoré deti už v prvom ročníku ovládajú počítače a mobilné telefóny – napísať krátku sms či naťukať obľúbenú stránku na internete – to všetko sú užitočné zručnosti.

Ako sa my chceme po dovolenke cítiť oddýchnutí, tak si aj deti zaslúžia nebyť ubité učením.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár