V Kremnici sa zatiaľ neťaží vďaka Radovi

Marie Stracenská 0

V Kremnici začali dobýjať zlato a striebro od 14. storočia. Ťažiť sa prestalo až pred štyridsiatimi rokmi. Teraz visí nad mestom hrozba ťažby novej, ktorej sa miestni veľmi obávajú. Po boku Kremničanov proti nej bojuje už roky aj prezidentský kandidát Radoslav Procházka, spolu sa snažia zachrániť mesto a jeho ľudí.

 „Je to hrozba pre všetkých,“ rozpráva Ľuboš Kurthy z občianskeho združenia  Kremnica nad zlato. 

Pokračuje:

„Chceme ťažbe zabrániť  už osem rokov. Takáto povrchová ťažba sa spája s veľkými enviromentálnymi rizikami, ale aj  rizikami majetkovými.“ 

Od námestia je to po miesto, kde by sa malo ťažiť  osemsto metrov vzdušnou čiarou. Kedysi sa tam ťažilo neinvazívne, hlbinným spôsobom, vysvetľuje  Ivana Uhríková z OZ Kremnica nad zlato:

„To miesto sa nazýva prepadlisko, je tam tektonický zlom. Vytýčený dobývací priestor je asi 12 štvorcových kilometrov, zahŕňa mesto Kremnica, Kremnické bane a časť obce Lúčky. Tam má  od banského úradu developerská spoločnosť licenciu na ťažbu. V bezprostrednej blízkosti obývanej zóny, domov.“

Ohrozené sú  tri štvrtiny mesta,

nepriamo celé okolie. Obnovenie ťažby by znamenalo to, že Kremničania by sa ocitli vo veľmi nezdravom prostredí, povrchová ťažba prináša obrovskú hlučnosť a prašnosť.

Kremničania by aj náhle schudobneli. „Ak by sa začala ťažba, ceny nehnuteľností by veľmi klesli a mesto by začalo stagnovať,“ popisuje Ľuboš Kurthy. „Sme pod dlhodobým tlakom. Keď si predstavíte, že chcete investovať do opravy vlastného domu, prípadne si kúpiť ďalšiu nehnuteľnosť, každý zváži, či to urobí,“ dodáva Ivana Uhríková „

Ak by sa jedného dňa začalo povrchovo ťažiť, bývanie tu by bol neznesiteľné zdravotne aj majetkovo.“

Rado pomáha už 8 rokov

Občianskemu združeniu Kremnica nad zlato začal Radoslav Procházka pomáhať pred ôsmimi rokmi, keď ešte nepôsobil v politike.

„Vtedy sa banská loby snažila v parlamente v rámci zmien v rámci geologického zákona presadiť vecné bremeno. Ak by sa súkromná banská spoločnosť rozhodla, mohla uvaliť vecné bremeno na akýkoľvek súkromný majetok,“ spomína Ľuboš Kurthy.

„Znamenalo by to, že by tak mohli  urobiť  vrt na záhrade hocikomu pred domom. Obrátili sme sa na Rada Procházku s prosbou o právnu pomoc. A keď sa schvaľovali zmeny zákonov v parlamente použil svoj vplyv a právnické skúsenosti a vďaka nemu sme zabránili zavedeniu vecného bremena.

Takisto sa nám v spolupráci s ním v roku 2010 podarilo presadiť zmeny v legislatíve, ktoré hovoria, že takéto povrchové ťažby nie je možné schvaľovať bez súhlasu samospráv. To je veľký pokrok a táto právna úprava je dávaná za vzor napríklad v Česku,“ dodáva  Ľuboš Kurthy.

„V Kremnici sa zatiaľ neťaží, ťažbu sa podarilo oddialiť vďaka Radovi.“ Radoslav Procházka za roky sporov už Kremnicu pozná veľmi dobre, mesto má veľmi rád. Snaží presadiť, aby nezmizlo z mapy Slovenska: „Je to životný priestor ľudí, ktorí tu žijú. Oni sa musia rozhodnúť, ako s ním chcú naložiť. A všetky štátne orgány sú povinné to rešpektovať.“

 

Zastal sa nás, zastane sa aj iných

„Tak, ako sa Rado Procházka zastal a zastáva Kremničanov, verím, že sa zastane všetkých občanov Slovenska. Bol by dobrý prezident,“ je presvedčený Ľuboš Kurthy.

„Zažil s nami ako fungujú štátne inštitúcie a úrady, ako sú občania tejto krajiny zavádzaní a  nerešpektujú sa ich práva. Rado by aj ako prezident stál na strane občanov.“ 

Ivana Uhríková podčiarkuje odbornosť R. Procházku:  „On je pre mňa jediná a výnimočná voľba. Je praktik a naozaj koná, nielen sľubuje.“ 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár