ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 18.08.2017 | meniny má Elena/Helena  
V kuchyniJesť zdravo

Čím nahradiť mlieko, ak robí problémy?

 Miloš Remenár   16.01.2013   0

Laktózovo intolerantní ľudia majú kvôli nedostatku enzýmu laktáza v organizme nedostatočnú schopnosť rozkladať v organizme mliečny cukor – laktózu. Obsahuje ju nielen mlieko a mliečne výrobky, ale aj mnohé iné produkty, napríklad lieky. Problémy nastávajú aj pri varení, keďže mlieko je dôležitou ingredienciou v receptoch na mnohé pokrmy. Ľudia s touto poruchou trávenia však nemusia zúfať, existujú totiž riešenia, ktoré dokážu mlieko nahradiť.

Ľudia trpiaci na neznášanlivosť mliečneho cukru najčastejšie siahajú po bezlaktózovom mlieku, ktoré je už dostať v niektorých obchodoch, prípadne si ho môžu vyrobiť aj z obyčajného kravského mlieka pridaním špeciálnych kvapiek s enzýmom laktáza, ktorý laktózu rozloží. Druhou častou alternatívou je sójové mlieko. „V porovnaní s kravským mliekom má jeho sójová náhrada nižší obsah niektorých žívín, napríklad vápnika a vitamínu D, dôležitých hlavne pre deti,“ upozorňuje Rastislav Stolárik zo združenia Intolerancia laktózy.

Laktózu obsahujú aj mlieka z iných zvierat, riešením teda nie je ani použitie kozieho alebo ovčieho mlieka. „Stále existuje veľa ľudí s intoleranciou laktózy, ktorí sa nechcú ani napriek ich poruche vzdať mlieka. Pomáha im pri tom enzým laktáza vo výživovom doplnku, po ktorom môžu kľudne jesť aj mlieko a mliečne jedlá,“ dodáva Stolárik. Tabletka organizmu dodá chýbajúcu laktázu a poradí si s trávením mliečneho cukru.

Populárnou náhradou kravského mlieka pri varení býva aj kokosové, špaldové, mandľové, pohánkové, ovsené, alebo ryžové mlieko, namiesto masla sa v kuchyni môže použiť margarín alebo indické „čisté“ maslo ghee. To síce môže obsahovať laktózu, nemusí však robiť ťažkosti ani laktózovo intolerantním, keďže aj oni sú väčšinou schopní stráviť určité malé množstvo mliečneho cukru a kým túto hranicu neprekročia, problémy im nehrozia. 

Intolerancia laktózy nie je choroba, ide o stav, pri ktorom ľudské telo neprodukuje enzým laktáza v dostatočnom množstve. Telo tak nemôže štiepiť láktózu — zložený mliečny cukor, ktorý v prípade, že sa dostane do hrubého čreva, spôsobuje tráviace ťažkosti. Miera intolerancie laktózy stúpa vekom.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
Aby dieťa v škôlke neplakalo...
17.08.2017   27
Matky všeobecne veľmi ťažko znášajú situácie, keď dieťa plače a ony nemôžu nijako plač utíšiť. Nejedna z nás ráno odchádzala zo škôlky so slzami v očiach a výčitkami svedomia.
detske choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
Interakciu liekov zistíme cez aplikáciu
16.08.2017   0
Slovenská lekárnická komora spustila na Slovensku prvú aplikáciu, umožňujúcu rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.