ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 20.08.2017 | meniny má Anabela  
DomaStaviame

Výber pozemku alebo prvý krok k Vášmu bývaniu

 Ing. arch. Matej Babuliak   07.10.2015   0

Rozhodli ste sa stavať dom a rozmýšľate, kde a aký pozemok kúpiť?

Pozemok, ktorý kúpite a kde budete neskôr stavať Váš dom, je pravdepodobne ten, kde strávite zvyšok Vášho života. Pri výbere vhodného pozemku na stavbu domu si musíte zodpovedať niekoľko základných otázok. Dnešný článok bude teda viac o otázkach, ako o odpovediach.

Zdroj: istockphoto.com

 

Začnime zo širšieho uhla pohľadu, ktorým je lokalita

Ako je situovaný vybraný pozemok, vzhľadom na Váš doterajší život? Ako ďaleko je od Vašich blízkych, rodiny, priateľov, školy Vášho dieťaťa a práce?

Akým spôsobom budete cestovať do práce? Budete ráno cestovať rýchlo, alebo čakať v ranej zápche?Stihnete zaviesť dieťa do školy a prísť včas do práce?

Aká je občianska vybavenosť v okolí? Sú tam škôlky, prípadne školy pre Vaše deti? Je v blízkosti obchod, kde budete nakupovať, pošta, bankomat, lekáreň... Bude v blízkosti miesto, kam pôjdete po práci na stavbe na pivo?

Dôležitá je aj otázka zelene a blízkosti prírody. Len málo ľudí chce bývať v lokalite, kde nie je žiadna, alebo len minimálna zeleň. Po zodpovední týchto otázok, získate základný prehľad o vybranej lokalite.

Výber konkrétneho pozemku ovplyvňujú tieto základné faktory:

Finančný faktor

Kúpa pozemku je ovplyvnená Vaším finančným rozpočtom. Musíte sa rozhodnúť koľko ste ochotný do pozemku investovať a aká suma Vám nakoniec ostane na stavbu domu. Už mnoho ľudí urobilo chybu v tom, že precenili svoje finančné schopnosti a nakoniec mali veľké problémy svoj dom vôbec dokončiť.

Zdroj: isifa.com

 

Prístup k pozemku

Ďalším faktorom pri výbere pozemku je jeho prístup. Majte na mysli parkovanie nielen pre seba, ale aj pre návštevy. Nezabúdajte na kontajnery a ako ich budú vyvážať smetiari.

Inžinierske siete

Je možné pozemok dobre napojiť na existujúce inžinierske siete, čiže verejný vodovod, kanalizácia, elektrická energia, alebo plynovod?

Pokiaľ nejaká z týchto položiek chýba, nie je to síce neriešiteľný problém, ale môže sa odraziť na vašom finálnom rozpočte. Vykopať studňu, žumpu, dlhú kanalizačnú prípojku, prípadne čističku odpadových vôd môže odkrojiť z Vášho rozpočtu viac, ako by ste chceli.

Terén pozemku

Ďalším dôležitým faktorom je terén v akom sa pozemok nachádza.

Svahovitý pozemok, môže byť tak výhodou, ako aj nevýhodou. Nevýhodou svahovitého terénu je, že naň len s tažkosťami môžete umiestniť tvz. katalógový projekt.

Avšak na druhej strane, na svahovitých pozemkoch vedia architekti navrhnúť veľmi zaujímavé stavby, ktoré môžu byť koniec koncov krajšie, ako tie na rovine. Terén je pre dobrého architekta výzvou, vďaka ktorej môžete získať unikátny domček.

Neodmysliteľnú úlohu hrá rozloha pozemku

Veľkosť pozemku je často klamlivá a nie vždy je celá plocha pozemku využiteľná. V niektorých oblastiach býva stanovená tvz. stavebná čiara, ktorá prikazuje, v akej línii má byť budúca stavba postavená.

Môže tak vzniknúť časť pozemku, ktorú nebudete môcť použiť na stavebné účely. Je vhodné netlačiť stavbu domu priamo na cestu, ale nechať si pred domom priestor na zeleň a parkovanie.

Zákon stanovuje povinné odstupy stavebného objektu od hraníc pozemku

Na strane, kde neplánujete okná do obytných miestností musíte dodržať vzdialenosť 2 m. Tá sa však po dohode zo susedom dá znížiť iba na 1,5 metra. Na strane, kde budú okná do obytných miestností treba počítať so vzdialenosťou minimálne 3 m.

Požiarna bezpečnosť stanovuje odstup medzi susednými domami minimálne 4 m. Väčší pozemok neznamená vždy viac. Aj malé pozemky, kľudne aj uprostred mesta, môžu byť veľmi zaujímavé a dá sa tam „hrať“ s peknou a funkčnou architektúrou.

Sú developerské projekty jednoduchšie?

Faktory o ktorých som pri výbere pozemku doteraz písal sa čiastočne eliminujú, ak sa rozhodnete kúpiť pozemok v developerskom projekte. Takýchto projektov je v poslednej dobe, hlavne v Bratislavskom regióne veľmi veľa.

Developer kúpi veľký pozemok, následne tam vybuduje komunikácie a inžinierske siete a rozdelí ho na menšie stavebné pozemky. Mnohé sa predávajú už so stavebným povolením, na konkrétny projekt domu.

Tieto projekty majú výhodu, že sa rapídne znižuje cena za prípojky na inžinierske siete a je už vybudovaná prístupová komunikácia.

Nevýhodou je však strata súkromia a intimity a predovšetkým pri pozemkoch s projektom aj určitá katalogizácia. Štvrte, kde sa opakuje ten istý projekt, prípadne dva, pripomínajú určitú analógiu na dnes tak neobľúbené panelákové bývanie.

Hádam posledný z dôležitých faktorov je

osvetlenie a orientácia na svetové strany

Ak nám pozemok zatieňujú okolité budovy,  len ťažko sa tam budeme cítiť príjemne. Ak je jediná netienená strana pozemku severná, tak tento pozemok, taktiež nebude to pravé. Na zle orientovaný pozemok je veľmi obtiažne umiestniť dobre fungujúci dom.

Prečo spolupracovať s architektom už pri výbere pozemku?

Zdroj: isifa.com

 

Architekt Vám môže pomôcť pri každom z faktorov výberu pozemku. Pomôže Vám pri výbere lokality, pomocou územného plánu zistí, či v lokalite, ktorú ste si vybrali, nie je plánovaná v budúcnosti masívna výstavba. Či zeleň, ktorá je momentálne v tejto lakalite, ostane zeleňou, alebo je plánovaná ako budúca stavebná parcela.

Architekt Vám poradí, aké májú byť správne vzdialenosti od hraníc pozemku a či je tu stanovená stavebná čiara. Taktiež Vám pomôže zistiť, kde a aké sú najbližšie inžiniesrske siete. Na základe orientácie pozemku na svetové strany navrhne fungujúcu dispozíciu domu.

Malé pozemky, úzke pozemky, alebo svahovité pozemky nie sú ničím výnimočným a predstavujú pre každého architekta výzvu na navrhnutie niečoho originálneho.

Či už budete vyberať v spolupráci s architektom, alebo sami, želám Vám veľa šťastia pri výbere vhodného pozemku, kde budete stavať Vás vysnívaný dom.

Ing. arch. Matej Babuliak

Ateliér Domček-stromček

www.domcek-stromcek.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Ako psychicky zvládnuť revúce dieťa
20.08.2017   0
Ak ste unavení a podráždení, dieťa to vycíti a bude plakať ešte viac. Preto...
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.