Koberec – toxická bomba

Zuzana Špačková 2

Móda kobercov sa vrátila a my možno ani netušíme, čo si do svojho útulného hniezda spolu s týmto bytovým doplnkom donesieme.

Koberce pokrývajúce celú dlážku v miestnosti majú síce dobré tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti, z hľadiska toxických látok sú však poriadnou bombou.

Odborne povedané, koberce bývajú bohato ošetrené brómovanými spomaľovačmi horenia aj perfluórovanými látkami,  ktoré sa zase pridávajú kvôli odolnosti voči škvrnám.

Súčasťou sú aj škodlivé antimikrobiálne látky ovplyvňujúce našu imunitu a zvyšujú odolnosť baktérií voči antibiotikám. Proti moliam sa pridávajú pesticídy a v kobercových lepidlách nájdeme formaldehyd. 

A dýchame to….

Všetko toto sa dostáva do vzduchu v miestnosti a našich pľúc. Denne vdýchneme 12 000 litrov vzduchu, t. j. 15 kg na deň. „Detské pľúca vdýchnu v priebehu rovnakej doby na kilogram svojej hmotnosti viac škodlivín. Je u nich väčšia zraniteľnosť vyvíjajúcich sa dýchacích ciest,“ zdôrazňuje MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinická imunologička a alergologička.

Nebezpečný formaldehyd

V odborných kruhoch sa hovorí najmä, o už spomínanom, formaldehyde ako o jednej z príčin atopického ekzému, chronických zápalov stredného ucha a naštartovania rôznych alergických stavov ako takých. Pri vyšších koncentráciách môže nastať silné slzenie, opuchy, zápal pľúc, astma, bronchitída, či bolesti hlavy.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC ) zaradila formaldehyd do skupiny 1, čo znamená preukázaný karcinogén pre ľudský organizmus. Až viac ako 10 % ľudí naň môže byť citlivých a prudko reagovať na ľubovoľné množstvo.

Pokusy na myšiach tiež ukázali, že pri vdychovaní vysoko toxického formaldehydu sa mení citlivosť imunitného systému a spôsobuje oxidačný stres a podráždenie. Iné pokusy na laboratórnych zvieratách zase potvrdili, že zvieratá, ktoré vdychovali veľké množstvá formaldehydu, častejšie ochoreli na rakovinu nosa a hrdla.

Posledné štúdie taktiež ukazujú na súvislosť medzi formaldehydom a leukémiou a rozvojom astmy v detstve. Rovnako poškodzuje ženský reprodukčný systém. 

Najtoxickejšia kombinácia

Ak máte vo vašej domácnosti koberce od steny po stenu a pod tým podlahu z PVC, máte pod nohami jednu z najtoxickejších kombinácií. Podlahové krytiny z PVC obsahujú chlórované parafíny, niekedy aj olovo alebo cín v zlúčeninách na stabilizáciu materiálu, ale hlavne ftaláty. Ftaláty, látky dodávajúce plastom pružnosť a ohybnosť, sa z PVC uvoľňujú do prostredia a majú veľmi vážne negatívne účinky na zdravie.

Viaceré krajiny už urobili opatrenia na obmedzenie alebo vylúčenie používania PVC vo verejných budovách.

Preto je lepšie namiesto PVC podláh uprednostniť drevené podlahy, korok, gumu a alebo pravé linoleum (marmoleum).

Marmoleum je vyrobené z prírodných surovín (ľanový olej, živica, vápenec, drevitá múčka, pigmenty), ktoré sa zmiešajú a nalisujú za vysokého tlaku na nosnú vrstvu z jutovej tkaniny. Kyslík potom spevní materiál do požadovanej pružnosti a pevnosti. Ide o materiál vysoko odolný voči oderu i škvrnám všetkého druhu, prirodzene antistatický a nealergénny. Určité mikroorganizmy, napríklad zlatý stafylokok, sa na povrchu tejto podlahovej krytiny prestávajú množiť.

 

Dobré rady 

Ak už máte v izbách koberce, je dôležité miestnosť pravidelne a dôsledne vetrať a koberec vysávať (nie vysávačom s naplneným vreckom). Ak si kupujete nový koberec, je dôležité ho pred uložením v miestnosti poriadne vyvetrať, aby sa z neho dostalo čo najviac pridaných chemikálií. 

Okrem toho koberce, najmä tie s dlhými vláknami zachytávajú do seba čiastočky syntetických aróm, náterov, čistiacich prostriedkov, alergénov z domácich chlpatých miláčikov a všetkého, čo si donesieme na topánkach alebo nohách. Koberce môžu „nasať“ až 8-krát viac špiny ako je ich váha. Takže platí pravidlo, čím hrubší koberec, tým viac toxínov môže obsahovať. 

Staré koberce, ak sa dá, radšej vymeňte. Boli v nich zistené ťažké kovy ako olovo, kadmium, ortuť, polyaromatické uhľovodíky. Uprednostňujte koberce z prírodným materiálov, tkané zo starého šatstva, menšie koberčeky ako jeden na celú miestnosť.

Predtým ako kúpite koberec, radšej si naštudujte informácie o obsahu. Nábytkárske výrobky sú označované emisnými triedami na základe množstva formaldehydu uvoľňovaného do okolia. Výrobky s najnižšou emisnou triedou by mali byť najkvalitnejšie, a aj najdrahšie. Ak sa dá, obmedzte radšej nákup rôznych trhových alebo veľmi lacných dovezených výrobkov.

Pár dní pred položením koberca ho nechajte vyvetrať vonku mimo miestnosť. Po jeho položení nechajte pár hodín otvorené okná. Vetrajte pravidelne, intenzívne a nárazovo (napríklad urobte na 10 minút prievan).

Nikdy nedávajte nový koberec do izby, kde spí babätko.

Odstraňovať toxické látky z interiérov výdatne pomáhajú aj izbové rastliny. Medzi dobrých „pohlcovačov“ patrí azalka, filodendrón, banánovník, brečtan popínavý, vianočný kaktus, zelenec chochlatý (chlorofytum), črepníková gerbera, fikus, paprade, chryzantéma, svokrin jazyk, lopatkovec kolumbijský, ale aj populárna orchidea či africká fialka.

Takže najlepšie dať do každej miestnosti aspoň jeden kvetináč.

zdroje: 

  • www.silentmenace.com
  • Karen Ashton, Elizabeth Salter Green: The toxic consumer

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. maminky ak chcete bezpecny, makky a lahko udrzatelny koberec, ktorý možno prať tak sa mrknite na koberce od jutex.sk určite vás niečo osloví..dúfam… mne učaroval bordový koberec s dlhým vlasom a idú z neho pekne rýchlo aj psie chlpy

Pridaj komentár