Život po rozvode

Alena Ješková 0

Nikto si neprajeme rozvod. Sebe ani nikomu inému. Ale náš nedokonalý svet má i túto skúsenosť. Ba je toho plný. Rozvedené ženy – nech bol dôvod vedúci k rozvodu akýkoľvek – prechádzajú náročnými fázami. Každá sa musí vyrovnať s emóciami i praktickými zmenami, často zápasí so sebou, s partnerom, s deťmi.

Nikto si neprajeme rozvod

Ak sa to stane veriacej žene, čakajú na ňu možno ešte ťažšie muky, zahŕňajúce pocity zlyhania pred Bohom a vôbec strach z neho samého, čo môže viesť k sebazatracovaniu alebo úplnej strate viery. A práve ony teraz potrebujú viac ako ktokoľvek iný počuť slová lásky, milosti, ubezpečenia a prijatia. Lebo Boh ich miluje naďalej.

Možno sa tiež potrebujú oddeliť od nedobrých skutkov, jednoducho odložiť istý spôsob života či myslenia, ale hlavne prijať fakt, že Pán na nich nezabudol a KAŽDÝ človek smie s ním tráviť čas a s odvahou ho osloviť. Hádam vám pomôže zopár praktických rád od ženy, čo od útleho veku do dospelosti vychovávala sama dvoch synov. Z vlastnej skúsenosti odporúča nasledovné:

Sieť priateľov

Chcela by som každej slobodnej či rozvedenej mame položiť na srdce obrovský význam priateľov. Nech vyzerala vaša minulosť akokoľvek, teraz je dôležité mať pri sebe rovnako zmýšľajúcich, zdravé rodiny, ktoré sú navyše chápavé a ochotné pomáhať tým, že vám otvoria dvere. Nikdy nie je neskoro na hľadanie priateľov. Hľadajte aj ďalšie slobodné a rozvedené mamičky, ktorých deti sú v príbuznom veku s vašimi, s ktorými môžete podnikať výlety, oslavovať, vyraziť si na dovolenky a zhovárať sa o starostiach. Pri tomto však treba dbať o to, aby ste sa zhodli v základných veciach, akými sú hodnoty, ciele výchovy a ak spolu kamsi vyrazíte, tak aj oblasť financií, za čo ste ochotné vynaložiť koľko peňazí.

A tiež, koľko sladkostí sa bude deťom na spoločnom výlete kupovať, do akej miery sa bude vyžadovať poriadok v detských izbách, kedy ich budeme naháňať do postele a pod. To sú osvedčené praktické rady, aby ste sa plánovaním vyhli nepríjemnostiam. K činnostiam, ktoré môžete spoločne podnikať, iste patrí bicyklovanie, plávanie alebo že necháte priateľkine deti prenocovať u vás, svoje zas inokedy u jej. Tým sa vám obom občas vytvoria obdobia voľna a deti majú zábavu a zmenu. Pri tomto aj jedináčikovia zažijú, aké je to mať súrodencov, a z vás – priateliek sa stáva akási „veľká rodina“.

Dobrí radcovia

Skúsenosti majú cenu zlata. Ja som sa pri výchove vždy pridržiavala istých výchovných modelov. Dnes existuje kopa kvalitnej literatúry a kaziet. Obzvlášť dôležité je mať poňatie o jednotlivých vývojových fázach dieťaťa. Potom sa starosti o to, či náhodou nevychovávam malého tyrana či príšerku, relativizujú poznaním, že fázy vzdoru sú normálne alebo že tínedžeri sa proste musia stále dokola hádať o názoroch a hodnotách rodičov bez ohľadu na to, či je doma len jeden rodič, alebo obaja. Kto sa včas informuje o bežných fázach vývoja detí, ušetrí si sklamania, keď k tomu dôjde. Nájdite si však okrem kníh aj iné matky na preberanie otázok, problémov a hľadanie riešení. 

Vhodné spôsoby zaobchádzania s dieťaťom

Tie sa dajú ľahko osvojiť, pričom majú veľký účinok.

Aj pre deti len s jedným rodičom, aj pre celkom malé deti by malo byť principiálne jasné napr. používanie slovíčok „prosím“ a „ďakujem“.

Čo sa naučia v ranom veku, uchovajú si aj na neskôr. Lebo nie je pravda, že deti vychovávané len jedným rodičom musia byť neslušné či nemožné, ako sa o nich občas hovorí.

 

Individuálny čas strávený s každým dieťaťom osobitne

Single mamy často bojujú s nedostatkom času. Napriek tomu je pre deti dôležité prežívať spolu zábavu, smiať sa, debatovať, jednoducho vychutnať si spoločný čas. Potrebujeme každému dieťaťu vytvoriť jeho vlastný priestor na prežívanie a načúvanie, lebo vtedy natankujeme energiu a rozvinieme jeho potenciál. Ja ako matka potrebujem občas citlivo preskúmať, kde sa moje dieťa momentálne vnútorne nachádza. A toto sa nedá v zhone bežného dňa. Každá mama pozná svoje dieťa najlepšie, preto vie odhadnúť, čo je pre ktoré najvítanejšie a podľa toho aj naplánuje spoločné aktivity.

Jedna moja známa chodí občas so synom do čínskej reštaurácie. Pri svojom obľúbenom jedle sa jej otvorí a rozpráva o sebe. Ďalšia sa o svojom synovi dozvie najviac počas bicyklovej túry. Ja som vzala môjho mladšieho, ktorý často stál v tieni svojho staršieho brata, na výlet do Benátok ako darček k 13. narodeninám, čo bolo naplnením jeho dávneho sna. Tieto tri dni nám ostávajú ako nezabudnuteľne krásne. Počas nich som v ňom objavila niektoré osobnostné rysy, ktoré boli predo mnou predtým ukryté. Samozrejme, že sa spoločné časy dajú zorganizovať aj lacnejšie. Jedna kamarátka sa so synom zúčastnila na púti do istého kláštora, kde ich za lacno nechali prenocovať. Investícia do podobných výletov je nezmazateľná a oplatí sa s ohľadom na budúcnosť.        

Postupne, jedno po druhom, nerobiť všetko naraz

Single mamy musia mať tzv. multitasking gény, aby všetko zvládli. Nebezpečné na tom je to, že zvyknú robiť ozaj všetko naraz a utopia sa v nespočetných úvahách. Raz som sa pristihla, ako pri stavaní lega syna vôbec nepočúvam, ale som niekde mimo. V mysli som už nakupovala. Ale tým, že ma on sám vyrušil svojimi otázkami, vrátila som sa späť a strašne som znervóznela. Jemu som sa venovala len napoly, na čo zareagoval – a právom – sklamane.

Pri robení viacerých vecí naraz neurobím ani jednu poriadne. Odvtedy chcem postupovať pekne po poriadku, všetko robiť s celým, nerozdeleným srdcom. Lebo všetko má svoj čas – hry s deťmi i nakupovanie.  

Prijať svoje hranice a tie stanovené presadzovať

Ja nie som aj otec, aj mama. Som len jeden rodič. Nedokážem nahradiť otca, akokoľvek by som sa o to snažila. Nevytvárajte si sama tlak, nútiaci vás zvládnuť viac, ako sa vôbec dá. Pri všetkom existujú prirodzené hranice. Napríklad finančné. Dnes môžem úprimne dosvedčiť všetkým, čo musia z nejakého dôvodu šetriť, že deti majú pre to pochopenie, ak sa im to správne prezentuje.

Pre mňa vždy platilo, že len to, čo mám, môžem investovať, nie viac. Diskutovať o financiách, ktoré nemáme k dispozícii, je nezmysel: keby sme mali, tak toto a tamto…

Priateľka na spoločnú modlitbu

Priateľka, čo dokáže spolu s vami predstupovať pred Boha, je neoceniteľným pokladom. S ňou sa v Bohu podporujete, napr. ak má dieťa vysokú horúčku, pri vynáraní výchovných problémov, pri rozhodovaní o voľbe školy, vo finančných úzkostiach a podobne. Modlitba „rozväzuje uzlíky“ – privádza nás k pokoju, že postupne zbadáme nové perspektívy. Ja som sa so svojou priateľkou pravidelne modlila celé dva roky za to, aby si môj starší syn našiel nejakého kamaráta kresťana. Zrazu Boh odpovedal a integroval ho do celej mládežníckej skupinky. Viackrát sme žasli nad Božím zásahom. A vlastne aj túto priateľku som si vyprosila. 

Nestrácajte odvahu, ak na začiatku vášho single života (ako slobodná matka alebo opustená manželom) nemáte všetko hneď. Proste Boha za to, čo potrebujete. Pýtajte si všetko od neho. Náš Stvoriteľ pozná každú situáciu a nenechá nikoho v štichu, kto sa mu zverí do rúk. Kto sa neustále ohliada do minulosti, premrhá zbytočne kopu energie. Urobíme dobre, keď sa zadívame hore a dopredu a skoncentrujeme všetky kroky na Boha. Vo svojej bezpodmienečnej láske je a zostane tou najlepšou oporou, akú môžeme v živote mať. S ním sa stávajú aj rozdelené rodiny opäť kompletnými!

A určite nepočúvajte hlasy odsúdenia, vychádzajúce zo zraneného srdca alebo ešte horšie od osôb, ktoré sa cítia povolané súdiť, akoby boli jediné dokonalé.

Použité skúsenosti Silvie Konstantinou, spisovateľky, žijúcej vo Viedni, ktorá sa venuje práci so ženami.

Zdroj: www.miriam.sk

Foto: isifa.com


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár