ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
ŽenaVzťahy

Miesto Valentínky

 Mária Kohutiarová   14.02.2011   3

Sedíš tu za mnou, na kolenách notebook, a tichúčko dýchaš. Je to tak, ako obyčajne, sme pohltení prácou po večeroch a často nám na to skutočné priblíženie sa musí postačiť tých pár minút po polnoci, kedy padáme jeden k druhému do náručia.

A predsa si vážim, že tu takto sedíš a že nie si niekde inde.

Chcela by som Ti za všetko to, čo pre nás robíš, poďakovať takto, lebo akosi popri deťoch a starosti o domácnosť, do toho choroby, termíny v práci mi akosi berú slová z úst – a ja Ti chcem toho toľko povedať!

Kedysi dávno sme si písali listy, do noci (vidíš, tam to začalo J), dlhokánske, každý deň. Chýbajú mi – a koľko krát sme si sľúbili, že si ich budeme čítať znovu. A mne sa nechce čakať až do dôchodku, alebo kým nás deti nebudú špicľovať. Poďme ich čítať znovu spolu!

Kým spolu otvoríme tú prvú krabičku

previazanú saténovou mašľou, ja už presne viem, čo z tých listov máme stále ešte obaja v sebe: istotu, že jeden druhého podržíme v každom okamihu – pred deťmi (keď skúšajú, koľko nás môžu nalomiť), pred našimi rodičmi (a ty vieš, že sme si toho už aj za tých 15 rokov v tomto smere užili dosť), pred priateľmi, ktorí nie vždy chápu naše cesty a rozhodnutia a aj ich slová (povedané priamo alebo ešte horšie dopočuté z tretej ruky) nás tak zraňujú.

Podržíš ma vždy vtedy, keď idem – podľa iných – hlavou proti múru, proti „zvyklostiam“, proti tomu, čo „všetci robia“ – aj keď s tým nesúhlasia. Ako je super vedieť, že nie som fakt tá fialová vrana so zelenými bodkami a ružovým zobákom, za akú ma mnohí pokladajú. Práve tak, ako ja podržím Teba, keď prídeš domov z práce a si na nervy z nedodržiavania pravidiel hry a zákulisných ťahov, často plný bezmocnosti voči moci, ktorá ťa dokonca zamestnáva a dáva ti plat – a to napriek tomu, že nemáš problém pomenovať veci pravým menom.

V tých listoch je schovaný

náš rovnaký zmysel pre humor, ktorý sa nestráca napriek rokom, prežitým v manželstve plnom tehotenstiev, detí, večne chýbajúcich koruniek, humor, ktorý sa vie smiať sám zo seba a tešiť sa aj zo zázraku vyrobeného na kolene. Humor, ktorý je stále taký svieži, nádherne puberťácky a pritom anglicky trefný. Ďakujem ti, že toleruješ moje občasné ironické prestrelky, ktoré sa zas ja snažím podávať v takom percentuálnom zložení, aby to bolo len na pošteklenie a nie na ublíženie.

V tých listoch je ukrytý

náš rovnaký pohľad na svet, naše názory na výchovu, na žabomyšie pomery v štátnej správe, v cirkvi, v meste, medzi ľuďmi. Je v ňom ukrytá aj schopnosť – aj keď to tak často bolí – povedať jeden druhému: Toto si prestrelil. Nič iné však tak rýchlo neprečistí oči a postoje.

A nájdem v nich aj schopnosť odpúšťať a prejsť do druhého dňa bez straty bodu, bez ohľadu na to, kto a čo zapríčinil. Ďakujem za to, že stále vieš a vieme si sadnúť a do noci rozprávať, hľadať príčinu a kameň úrazu tak, aby sme nešli spať s hnevom.

A ďakujem Ti aj za také dni a večery, ako bol ten včerajší: keď sme zaplesli tie naše „najdôležitejšie“ maily a prácu, sadli si k starému, krásnemu filmu, aby sme nakoniec dokázali, že sme aj v romantike lepší ako hrdinovia toho najsladšieho filmu. Ďakujem, že stále mám chuť odísť na opustený ostrov a jedinou batožinou, ktorú by som si brala, by si bol istotne ty. Ďakujem za sny, kam utečieme, až budeme mať peniaze a veľké deti. Tieto sny sú tak nádherné, že už len spoločné snívanie je ako pol existencie sna v reáli.

Ďakujem,

že aj bez pozerania našich listov spred svadby stále s istotou viem, že muž, o ktorom som snívala, si práve ty, a že si stále taký istý v tom, čo som mala na tebe rada a stále iný v tom, čo treba zmeniť.

Možno nám pribúdajú šediny, vrásky, kilá a rastú nepatričné partie okolo pása. Stále však viem, počujem, cítim, že som Tvoja kráľovná a Ty si pre mňa môj najkrajší malý princ, ktorý stále dobre vidí srdcom.

Ľúbim ťa a jediné, čo chcem, je zostarnúť s tebou tak, ako sme si to písali.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 31 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
LindaN napísané 02.03.2014 07:27

no Maria mas stastie, tvoj muz uz v dnesnej dobe patri medzi vyhynute dinosaury, opatrujte sa.

Adriana napísané 15.02.2011 23:10

Too good to be true

Marek napísané 14.02.2011 06:44

Ani neviem co napisat do komentara. Krasne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.