ŽenaVzťahy

Svokry

 Hana Smitková   04.06.2017   6

Téma „svokry-synovia-nevesty“ je možno príliš zaťažená stereotypmi a je často „nesená na vlne“ vtipov, ktoré medzi nami kolujú.

Svokry bývajú veľmi rôzne, od takých, čo sa radi „zbavia“ svojich detí; cez priateľské, čo pomáhajú a nezasahujú do života manželského páru; k takým, čo kontrolujú, chcú riadiť, nedôverujú neveste.

Problémy vznikajúce vo vzťahoch so svokrou sú mnohokrát skôr problémami páru, ich spoločného fungovania a komunikácie.

Zachovajte si imunitu vzťahu

Do párového, alebo manželského života vstupujú ľudia so svojou špecifickou rodinnou históriou, rituálmi, spomienkami, často bez toho, aby si tieto vplyvy uvedomovali. Pre ich nový, spoločný život je nevyhnutné, aby sa pár istým spôsobom dokázal oddeliť, ohraničiť od pôvodnej rodiny, v ktorej vyrastali, od priateľov, zamestnania, detí...

Táto hranica je ochrannou vrstvou, ktorá pomáha zachovávať intimitu, súkromie, bezpečie vo vzťahu. Neznamená to, že sa partneri uzavrú a prestanú vyhľadávať, stretávať sa s inými ľuďmi, ale vlastne vytvárajú novú „jednotku“. Táto je aj v rámci novovzniknutej rodiny špecifickou časťou – musí byť istým spôsobom vymedzená aj voči vlastným deťom, pretože i rodičia majú mať svoj osobný život ako dvojica.

Dvojica si spolu vytvára vlastnú podobu svojho života, ktorý je iný než keby vznikol len jednoduchým spojením ich zvykov, skúseností, potrieb, pretože ho tvoria spolu uplatňovaním požiadaviek oboch partnerov.

Oddeliť sa od rodičov, vytvoriť autonómiu

Vo vývine jednotlivca je veľmi prirodzené postupné oddeľovanie sa od rodičov, nadobúdanie autonómie, získavanie nezávislosti v robení rozhodnutí, preberaní zodpovednosti za ne.

Rodičia by mali viesť deti k samostatnosti už od malička, pričom tento proces – vzájomného osamostatňovania sa deje na oboch stranách – u detí ale i rodičov.

Niekedy je to však pre rodiča alebo dieťa ťažšie, ako by malo byť. Je to však niečo, čo sa dá určite naučiť, zvládnuť a je normálnou súčasťou vývinu páru a pôvodnej rodiny.

Predstavy rodičov o partneroch svojich detí

Rodičia, teda svokor a svokra mávajú niekedy ťažkosti prijať partnerku/partnera svojho dieťaťa, lebo nespĺňa ich predstavy (vyzerá inak ako by chceli, má inú profesiu, „nevhodný“ vek, je rozvedený/rozvedená...), chceli by, aby sa ich dieťa viac venovalo kariére; nie sú pripravení byť starými rodičmi; nepáči sa im, že strácajú vplyv na dieťa; alebo majú obavu zostať sami (syndróm „prázdneho miesta“), pretože si budú musieť nájsť inú náplň života ako je starostlivosť o dospelé dieťa.

Pre viacero dôvodov môže byť odchod syna alebo dcéry ťažší práve pre mamy/svokry, okrem iného je u nás oveľa častejšie, že viac starostlivosti, času venujú svojim deťom práve ženy, a preto ich prepojenie je užšie a oddelenie môže byť ťažšie.

Mladým ľuďom sa zase nemusí chcieť púšťať do reálnych starostí vznikajúcich s vážnejším vzťahom, či už je to odsťahovanie sa, delenie času na stretávanie sa s priateľmi a bytie s partnerom/partnerkou, narábanie s peniazmi, upratovanie, intímny život a mnohých iných viac či menej komplexných úloh.

Máloktorý mladý človek však chce zostať žiť so svojimi rodičmi, alebo byť bez partnera/partnerky a zriedkavo si rodičia želajú, aby ich dieťa niekoho nemilovalo a nebolo vo vzťahu šťastné.

Pomoc od svokrovcov

Mariánovi a Janke veľmi pomohlo, keď mohli u jeho rodičov zo začiatku bývať, neskôr prispeli na auto a pravdaže občas strážili deti. Akosi prirodzene sa udialo, že im rodičia radili vo výbere auta, v zariaďovaní bývania aj po odsťahovaní a samozrejme hovorili aj do výchovy detí. Mladí im boli za pomoc vďační, a preto bolo pre nich ťažké brániť rodičom v tom, aby vyjadrovali a presadzovali svoje predstavy o živote mladej rodiny.

Rodičia, keďže niekedy strážili deti, mali kľúče od bytu. Hocikedy sa teda bez ohlásenia zastavili, „veď išli okolo“. Mama najlepšie vedela, čo sa kde dá najvýhodnejšie kúpiť, otec pomáhal s domácimi opravami.

Radili s výberom škôlky, neskôr školy, aký jazyk by sa mali vnúčatá učiť, na aký krúžok chodiť. Príjemné poskytovanie a prijímanie pomoci sa postupom času stalo čoraz častejším dôvodom pre napätie vo vzťahoch.

Mladí sa čoraz viac cítili byť obmedzovaní, kritizovaní, nedospelí. Rodičia mali pocit, že majú pochopiteľné právo mladým radiť, veď majú toľko skúseností, sú každodennou súčasťou ich života.

Hlavne Janka a Marián si uvedomovali, že sa potrebujú oddeliť od rodičov ako samostatná dospelá dvojica, ktorá chce mať svoj život predovšetkým vo svojich rukách, rozhodovať o ňom bez toho, aby v zlom ukončili vzťah s rodičmi.

Pre obe strany bolo ťažké vrátiť veci tam, kde asi mali byť na začiatku a skúšať dohadovať vhodnejšie pravidlá. Prekonávanie tejto krízy však pomohlo mladým upevniť vzájomnú blízkosť, presnejšie definovať čo chcú a potrebujú, ako chcú ďalej spolu byť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Zuzulo napísané 30.06.2017 20:44

Čo najďalej pd nich, svokor býva viac v pohode, brzdi občas svoju manželku.Dať pravidlá nemože všetko.

Miša napísané 04.06.2017 20:36

My sme bývali so svokrovcami a bolo to všelijaké... Nehovorím že zlé, ale veľmi náročné. Svokra je ten typ, že "chce pre nás len dobre", "všetko pre nás", aj by dýchala za nás, ona sa nemá kde inde realizovať, lebo sme jej jediná rodina. Ale pre mňa je to strašne obmädzujúce. Preto som si od nej vytvorila odstup. Neviem byť k nej ani úprimná, ani srdečná. Nie je to zlá žena, ani "zlá svokra", ale jednoducho si držím odstup, čo mi je zároveň ľúto. Už bývame oddelene, ale na jednej ulici. No a zároveň musím uznať, že nám dosť pomáhajú (najviac s deťmi, po škole môžu ísť k babke, ona ich odvedie na krúžky a podobne). To, že sa montuje do výchovy ma tiež vytáča, ale zároveň si musím úprimne priznať, že vlastne je to "niečo za niečo" - že ja tiež určité veci musím brať tak, ako sú, lebo tá ich pomoc mi padne dobre. a tiež deti s nimi majú dobrý vzťah a to som rada a rada im to doprajem... Takže tak.

stastnablcha napísané 04.06.2017 14:34

my byvame v dvojdome a niekedy je to tažke, ale kedze sme si stanovili hranice hned od zaciatku, tak sa to da.. aj ked to stoji vela sebazaprenia.. z oboch stran

aninka napísané 28.05.2014 19:38

Ak môžem napísať pár riadkov a podeliť a o spolunažívanie so svokrou ...aj ked roky sa nedajú vtesnať do pár riadkov a nie o všetkom je možné takto písať............každodenné spolunažívanie so svokrou/svokrovcami je ako vychovávať dieťa, až po rokoch zistíme, čo dobré sme zasiali do vzťahu a to je ako pokladnica pokladov, z ktorej potom čerpáme, a čo sme urobili zlé a nevhodné, tak aj to zbierame, to všetko patrí k životu... po rokoch som zistila, že na začiatku som mala sen, bola to ideálna predstava, ktorá sa po rokoch nenaplnila. Posledný čas,niekoľko mesiacov, sa modlím za môj vzťah so svokrou, lebo dosť uviazol, je to ako z povinnosti. viem, že ani v rodine nie sme si všetci blízki, no prosím Boha, aby On formoval a viedol ten vzťah - s tým mám len dobré skúsenosti. Po rokoch vidím, že to vyžaduje veľkú toleranciu, škoda, že je to len jednostranné. Starí ľudia, resp,. svokrovci sa nikde nedozvedia o tom, že aj oni majú byť tolerantní, že oni majú len poradiť a nie riadiť život mladých, aj ked to myslia dobre - je to však ich uhol pohľadu. K tomu som dospela po cca 20 rokoch spolunažívania. Je veľmi potrebné komunikovať, na to však musí byť obojstranná ochota a tá často chýba. Ako veľmi chýba duchovné vedenie budúcich mladých dvojíc /manželov, ako chýba duchovné vedenie, kázne pre rodičov, ktorí sú svokrovcami. Život je aj o vzťahoch, tak ich pestujme s Božou pomocou, nestačí len naša snaha a chcenie. Ďakujem

Iva napísané 28.05.2014 10:09

Aj ja sa snažím...ale niekedy to tak je, že keď sa snažíte býva to horšie...najlepšie je, že problém so svokrou som nemala, keď sme spolu bývali cca 1rok. ten nastal až keď sa nám syn narodil. (a to sme spolu už nebývali dva roky) namiesto toho, aby bola rada, že sme zvládli prvé roky s malým v zahraničí samy dvaja, tak mi podkopávala nohy...nikdy sme neprišli do nejakého priameho stretu, ale odvtedy je lepšie, keď sa vidíme len na pár hodín a čo najmenej do roka...

Dana napísané 25.05.2014 17:56

Snazim sa s tym pracovat. Stale som ale vnutorne tak nejako konkurencne nastavena voci svokre a ona proti mne. Ako by sme si museli cely zivot navzajom dokazovat, ktore sa vie lepsie o toho jej syna/mojho muza postarat. No, je to pre mna projekt na dlho, pracujem na tomto mojom tvrdom postoji uz niekolko rokov, a dari sa mi len velmi malo kedy... a stale sa to vracia..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.