ŽenaVzťahy

Som tu

 M.Kohutiarová/ seriál Manželstvo   25.03.2014   3

Preskákali sme už spolu všeličo. To dobré bolo ako smotana, dobrá šľahačka na oblízanie.

Ale nie tá smotana nás drží pokope.

Ty sám dobre vieš, čo všetko zabetónovalo nás dvoch dokopy a betónuje aj teraz.

Jedna izba

Už len ten náš začiatok, pred ktorým nás toľko mnohí varovali. Jedna izba vo veľkom byte, dobre vieš kde. Koľko sme sa tam vyrozprávali, koľko tajných plánov posplietali, koľko smútku preglgli a prešli. Necítili sme sa doma, ty o nič viac, ako ja, hoci som prišla do cudzieho. Dodnes sa na teba dívam s obdivom, ako si to všetko doma ustál a hral si stále za naše farby – za moje a tvoje, za naše manželstvo, aj keď to teda vôbec nebolo príjemné a jednoduché. Tu sa miešačka s betónom, ktorý držal a drží, krútila prvý raz.

A potom prišla iná jedna izba, v prenájme. V jednoduchosti, v chlade odspodu z vchodovej prieluky, ale horúco medzi nami, s tým, ako nám tam pribúdali prvé tri poklady, iba naše, ako sme si to tam všetko potajomky spolu odžili. Nemali sme ešte na svoj byt a riešili, čo a ako, hľadali svoj priestor na život, svoju cestu. Strácali sme dosť toho, čo bolo vonku mimo nás a ešte viac získavali medzi sebou navzájom. Táto izba na rozdiel od tej prvej bola o našich tajných snoch, o tom, ako to chceme. Bolo tesno, ale blízko. Dobrý betón.

Inštitút ovsenej vločky

Odchod inam priniesol iné potreby spevnenia. Už len ustáť, aby to tvoja mama prijala, že sme mimo. Horšie však prišlo, keď si zrazu kvôli peknému tunelu tam hore vo firme nemal prácu a všetci sa ti zrazu otáčali chrbtom.

Keď si bol bez práce...

Tvoje presvedčenie, že tvoje meno je dobre zaevidované tvojou pomocou iným, klesalo počtom dní, kedy neprichádzali odpovede a niektorí rýchlo prechádzali na druhú stranu ulice alebo nedvíhali telefóny.

Dať ti vieru, že problém nie je v tebe, ale v ich chrbtovej kosti, bolo pre mňa prioritou. Dodnes si tie lístočky, strčené do komínkov košieľ a svetrov, pomedzi ponožky, v taške či v peňaženke, opatruješ. Podpísala ich nejaká ovsená vločka, ale na každom je to dôležité, čo si potreboval a možno stále potrebuješ počuť.

Som tu a verím ti. Si skvelý, zvládneme to. Hore hlavu!

Ten inštitút sa otáčal podľa potreby, naposledy pri mne. Keď som potrebovala ustáť,

že to čo robím, je dobré a nie som blb.

Keď hľadám svoju cestu, ako ďalej s tým, čo do mňa bolo dané a ako to dať do jedného rovnítka s našou rodinou. Aby som bola aj mama, aj manželka, aj človek, ktorý na jednej strane dáva zo svojich talentov a na druhej strane za to dostáva primeranú odmenu.

A ty si bol stále ten, čo tu stál a prvý hovoril: Neboj sa, pôjde to. Dokážeš to!

A boli časy, kedy sme to potrebovali počuť obaja

jeden od druhého, podľa toho, ktorý práve viac stíhal s dychom a vierou v zajtrajšok. Keď volali pred troma rokmi, že vaše dieťa a auto... prechod... áno, nemocnica...  keď pred dvoma rokmi miesto novej strechy nad hlavou bol maxi problém, pre mnohých zrelý tak do Pezinka...

Ďakujem ti, že sme tu.

Že tam nie sme, že sme tu, za to ti ďakujem. Že pri mne stojíš, držíš ma, objímaš. Že ti môžem do telefónu povedať, keď máš deň blbec: Zvládneš to, myslím na teba, rozumiem. Keď ma schytí chuť na Radler v noci a ty ho otvoríš. Keď...

Vieš. Idem ti to práve zavolať. Aj keď cítim, že si pri mne aj na diaľku.

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
pehava napísané 25.03.2014 12:22

miška, nešpízujem :-) je to odžité... a je to tak fajn, aj keď niektoré kapitoly boli (a sú) ťažké.

misa napísané 25.03.2014 10:03

ty nas spizujes? lebo toto bolo aj o nas :-) pekne...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.