ŽenaVzťahy

Pasca "silných" mužov

 Anna Veselá   18.11.2021   0

Pre málo sebavedomú ženu je panovačný muž na začiatku chodenia ten, ktorý dokáže viesť, imponuje jej, že je to „silný“ muž, ktorý jej venuje veľa pozornosti.

To, že ju túži ovládať, chce o všetkom rozhodovať a jej neostane iné, len sa prispôsobiť a poslúchnuť, na to príde, žiaľ, až oveľa neskôr, keď už je za panovačného muža vydatá.

Shutterstock

 

Zistí to až potom...

Keď sa pristihne, že má doma muža, ktorý búcha do stola, lebo sa vrátil z práce a večera nie je hotová o šiestej.

Muža, ktorý jej doma nepomáha, pretože on sa v robote nadrel dosť, na to aby mali čo jesť. Muža, ktorý sedí pred telkou alebo ide na ryby, venuje sa svojim záľubám, lebo má na to predsa nárok.

Keď sa pristihne, že už je celkom vyčerpaná a nevládze – všetko jej padá na hlavu, výchova detí, domácnosť. Nikto nie je s ničím spokojný. Deti pri stole nevedia povedať ani ďakujem alebo prosím.

A prečo? Lebo to nikdy nevideli od svojho otca. Majú za to, že je tam na to, aby plnila ich priania, a to rovno odčítaním z perí.

»»» Prečítajte si aj článok: Prečo sa mamy snažia všetkým vyhovieť, až kým sa nezrútia?

Shutterstock


Ako spoznáte panovačného človeka

Panovačné typy chcú všetko a všetkých riadiť. Sú to perfekcionisti. Latku si stavajú naozaj vysoko a rovnako to očakávajú od druhých. Vždy musia mať pravdu a vyhrať každú hádku.

Najradšej by ostatným velili a ovládali ich. Toto sa naučili už v detstve. Aj keď to nemusí byť smerodajné, často bývajú panovační prvorodení, na ktorých rodičia kládli vysoké nároky, očakávali od nich, že sa postarajú o mladších súrodencov.

Na rozpoznanie panovačného muža môžete vyskúšať tieto otázky psychológa Kevina Lemana:

 • Býva kritický a hľadá na druhých chyby?
 • Vyžaduje od seba aj od ostatných dokonalosť?
 • Zhadzuje ľudí okolo seba?
 • Nevychádza so svojou matkou?
 • Vždy si presadí svoje?
 • Často sa hnevá?
 • Rád všetko riadi, bez ohľadu na to, o čo sa jedná?
 • Nehovorí s vami, keď vás chce potrestať?
 • Nerád uznáva chybu a často sa vyhovára?
 • Fyzicky napadá vás alebo deti, prípadne trieska vecami?
 • Rozhoduje o všetkých financiách?
 • Musí vždy zvíťaziť?

 

Prečo som si vybrala práve tohto partnera?

Podľa psychológa Lemana si panovačných partnerov berú nezriedka práve ženy, ktoré sa snažia zavďačiť.

Jedna vec je, že sme ako ženy k takémuto správaniu prirodzene naprogramované - najviac nám záleží na vzťahoch.

Preto nás tak trápi, čo si o nás myslia druhí, či nás majú radi. Preto sa snažíme zavďačiť a vynakladáme veľa úsilia, aby boli ostatní okolo nás šťastní.

Druhá vec je, z akého prostredia sme vyšli. Veľmi záleží na tom, ako sa k žene správa otec, či s ňou bol spokojný alebo jej dával najavo, že nie je dosť dobrá... a takisto na správaní matky, či bola prijímajúca alebo kritická.

Pokiaľ je žena málo sebavedomá, tým viac je závislá od pochvaly druhých a tým viac má v sebe zakorenenú predstavu, že všetkým musí vyhovieť, všetkých musí uspokojiť.

Ak narazí na svoj protiklad, silného muža, ktorý vie, čo chce, vie, kam smeruje, na rozdiel od nej rozhodný a je k nej navyše pozorný, takéto správanie jej imponuje. Neskôr však narazí - a veľmi silno.

Shutterstock

 

Zrútenie ako vytrhnutie zo zlého sna

Niekedy je práve vyčerpanie a zrútenie dobrým odrazovým mostíkom na to, aby si žena uvedomila, že to takto ďalej nejde – a že nedovolí, aby sa k nej viac niekto správal ako k rohožke.

Že nielen ona je zodpovedná za šťastie iných, ale malo by platiť, že všetci sa snažíme o spoločné dobro, že všetci musíme mať zásluhu na tom, ako dobre sa nám žije v našej rodine.

Nezriedka to znamená začať meniť niektoré stereotypy a návyky, ktoré máme hlboko zakorenené.

Napríklad tým, že každému zveríme nejakú úlohu doma. Tým, že nebudeme stáť v pozore o šiestej s večerou, ale ukážeme na chladničku, aby sa muž obslúžil aj sám, hoci to môže znamenať tresnutie dvermi alebo nahnevané ticho.

»»» Prečítajte si aj: Žena, ktorá na seba zabudla, žije život svojho muža a svojich detí.

 „To, ako vnímate samu seba a ako dovolíte mužom, aby s vami jednali, ovplyvní názor vášho syna na to, kým je ako muž, aké sú ženy a ako by sa malo so ženami zachádzať,“ hovorí psychológ Kevin Leman, ktorý nabáda ženy, aby sa k sebe správali správne.

So zmenou návykov nám môže pomôcť aj skúsený psychoterapeut. Je však nevyhnutná, ak už nie kvôli nám samým, potom z ohľadu na vzor, ktorý si berú naše deti.

Kevin Leman: Na matce záleží (jak matky ovlivňují své syny)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.