ŽenaVzťahy

Otvárajme si svoje trináste komnaty.

 M.Kohutiarová/ Seriál Manželstvo   15.04.2014   4

Sedeli sme v noci , každý v inej izbe. Ani neviem, či to bolo ešte včera alebo už dnes. A tak sme boli nejako mimo. Mimo seba. Ani jeden z nás neprešiel  tých pár metrov z izby do kuchyne či opačne, aby sme sa stretli. Každý z nás okupoval svoj PC a žil svoj svet.

 

Dokonalá kancelária?

Tento týždeň (či viac?) fungujeme ako celkom dobrá sprostredkovateľská kancelária: ráno zariadiť odvoz, nákup, rozdelenie detí do školy, poobede vyberať, vystravovať a zas rozviesť kam treba, odkontrolovať úlohy a domáce povinnosti.

Večera, sprcha, postieľanie, pár slovíčok medzi tým v rámci jednotnej výchovy, ak padlo niečo mimo schopností a priemeru detí.

A počas uspávania odpadneme obaja, ten čo menej spí, zobudí toho druhého. Konečne čas pre seba? Nie, šup do ďalšej šichty.

Do nočnej doma

Pritom... čumela som do toho PC a nebola  schopná urobiť ani čiarku z toho, čo by som mala a chcela.  Chýbal si mi. Chcela som sa rozprávať, byť blízko teba, odkrojiť si kus z tvojej duše a ponúknuť ti zo svojej. Z takého, čo nie je o stave účtu ani o tom, akú farebnú známku schytal náš Kubo. Ale mala som nejakú hlúpu obavu čo len napísať ti sms do tej spálne, nech prídeš.  

Prišiel si sám. Oči si mal zhasnuté presne tak, ako to nemám rada a mne v okamihu doplo: toto som prešvihla. A keď si začal hovoriť, ako spolu nehovoríme, nemala som vôbec potrebu či nutkanie sa uraziť.  Nejako sme už ale veľkí na to, aby sme do seba strieľali slovné hrášky a blížili si. Ide nám o iné.

Otvárať svoje trináste komnaty

Nepozerali sme na hodiny. Presunula som sa z druhého konca stola bližšie k tebe a nakoniec až tebe na kolená. Ako to bolo dobre! Prečo som vlastne doteraz čumela do blba a nevychutnala si spolu s tebou to, čo nám patrí? 

Ešte stále sme riešili. Pomenovali si,  čo cítiš ty, čo cítim ja. Čo potrebujeme, po čom snívame. A nebolo to práve o Paríži, až si našetríme: len jednoducho o ustriehnutí si denného času, kedy pragmatické veci ustúpia bokom a ja tu budem len pre teba a ty len pre mňa. Že budeme hovoriť o tom, čo prežívame, čo sa darí, čo ma štve ako Máriu a čo teba vycucalo ako Milana. Nebudeme riešiť svoje otcovstvo, materstvo, kolegiálnosť, farskú príslušnosť, susedské vzťahy ani vzdialených príbuzných či politiku. 

Len si otvárať tie svoje trináste komnaty, tajomstvá a sny, bolesti a šťuchnutia, do ktorých keď dlho nevstupujeme, stávame sa jeden druhému šediví a nezaujímaví, ako tebe kolegovia, keď si jeden čas trpel v hyperkancelárii v openspace. A toto predsa nechceme, ani jeden.

Špeciálna pošta

Pozvala som ťa teda dnes večer na špeciálny pokec. Bez chatu a bez PC. Bez bariér internetu, múrov, stoličiek, či niečoho v nás. Veľmi sa na teba teším. V pošte (prepáč, ešte mailovej) budeš mať čoskoro takú zvláštnu šiši pozvánku na dnes.

A ja idem vyhrabať tú novú sviečku, čo sme dostali a ešte nezapálili. Lebo sviečky sú naše. A zachrániť pred benjamínom tých posledných pár tyčiniek a dúfať, že sa trafím do tvojej obľúbenej piesne od Edith Piaf. 

Príď. Na pláne je nový náter proti šedi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Nia napísané 18.04.2014 19:22

velmi pekne a vystizne, aj my mame taketo fazy... a potom sme zas spolu a tak dokola... ale aj tak ho vzdy budem milovat.

Nia

bet napísané 16.04.2014 08:53

Jej, krasny clanok.

Vsetkym nam to asi chyba... Byt len tak spolu...

Prajem sebe aj vsetkym nam, nech sa nam to, co najviac dari... Nie je to vzdy lahke

LindaN napísané 15.04.2014 11:04

zacinam nadobudat dojem, ze vrchnosti zalezi na tom, aby nikto nikoho nepotreboval.

Maria bud vdacna za muza, ktory este v dnesnej dobe potrebuje komunikovat a potrebuje zenu. A ma po nej smad, nemyslim to sprosto, ale duchovne. Lebo ti dnesni mladi muzi, to je len programovanie, robota, futbal, hokej, a spat. A ked ich vytiahnes na turistiku tak nevladzu, lebo cely den sedia na zadku. Ich bavi nieco celkom ine ako vztahy.

Simona napísané 15.04.2014 08:12

To sa u nás deje doma velmi casto. Kazdy vo svojej izbe, kazdy pri svojom pocitaci . DOkonca komunikujeme majlom, alebo skypom...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.