ŽenaVzťahy

Oddaný muž je jeden zo znakov láskyplnej rodiny

 Anna Veselá   15.11.2022   1

Gary Chapman, poradca v oblasti manželských vzťahov, je autorom známych kníh, ktoré v názve nesú najmä „Päť jazykov lásky.“

V knihe Päť znakov láskyplnej rodiny sa Chapman venuje téme zdravých, láskyplných rodinných vzťahov. Aký je rozdiel medzi nimi a nefunkčnými rodinami? Čo sú tie vzorce, ktoré oddeľujú fungujúce rodiny od rodín, ktoré prechádzajú krízou?

Shutterstock

 

Manžel, ktorý sa s láskou ujíma vedenia

Podľa Chapmana má manžel v súčasnej dobe veľmi ťažkú rolu, a to aj preto, že nevie, čo všetko k nej patrí a čo jeho úloha obnáša.

Keď Chapman píše o manželovi, ktorí sa s láskou ujíma vedenia, píše o mužovi, ktorý je zodpovedný, spoľahlivý, ktorý nikoho netyranizuje a je hlboko oddaný manželke a celej rodine.

Aké sú znaky milujúceho manžela a otca?

 • Milujúci manžel sa pozerá na svoju ženu ako na partnerku. Premýšľa o tom, čo je pre ňu najlepšie a snaží sa podľa toho aj správať.
 • Milujúci manžel komunikuje so ženou.
 • Milujúci manžel má pre svoju manželku vyhradené prvé miesto v rebríčku svojich hodnôt. Žena je pre neho prioritou.
 • Milujúci manžel miluje ženu bezpodmienečne.
 • Milujúci otec je aktívny v otcovskej roli.
 • Urobí si čas na to, aby bol s deťmi.
 • Hraje sa s deťmi.
 • Zapája ich do rozhovoru.
 • Učí ich hodnotám.
 • Stará sa o deti a chráni ich.
 • Miluje ich bezpodmienečne.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako zachrániť manželstvo? Stačia 2 minúty každý deň.

 

Deti, ktoré počúvajú a ctia svojich rodičov

S génom poslušnosti sa nerodíme, skôr sa zdá, že prichádzame na svet ako stvorení k testovaniu pravidiel a posúvaniu hraníc.

Každá rodina však musí mať nejaké pravidlá a jej členovia ich musia dodržiavať. Dobré pravidlá určujú spoločne otec s mamou. Čím sú deti väčšie, tým častejšie by sme ich mali prizývať k formulovaniu pravidiel – to však neznamená, že majú mať posledné slovo. Ale ich názory a pocity by mali zaznieť, pretože takto ich učíme pravidlá nielen poslúchať, ale aj vytvárať ich.

Zdravé pravidlá slúžia pozitívnemu cieľu. Dobré pravidlá zjednodušujú rodine život a učia deti zodpovednosti.

Pri ich vytváraní by sme sa mali pýtať: chráni toto pravidlo dieťa pred nebezpečenstvom? Chráni toto pravidlo niečí majetok? Učí sa týmto pravidlom dieťa poctivosti, pracovitosti, láskavosti, altruizmu a podobne? Učí toto pravidlo dieťa zodpovednosti? Učí toto pravidlo dobrému správaniu?

Deti by rovnako mali vedieť, aké budú dôsledky, keď sa pravidlo nedodrží. Poslušnosti sa totiž učíme tým, že pociťujeme následky nesprávneho správania.

Shutterstock

 

Rodičia, ktorí vyučujú a vychovávajú

Láskyplná rodina si vyžaduje aktívne vedenie zo strany rodičov. Naše deti sa učia v prvom rade naším príkladom. Neustále sledujú, ako sa správame, viac ako to, čo hovoríme. Náš vlastný príklad je tou najúčinnejšou výchovnou metódou. Vo funkčných rodinách tiež robia rodičia a deti veľa vecí spoločne.

Dôverný vzťah medzi manželmi

Druhým rysom láskyplnej rodiny je skutočnosť, že medzi manželmi panuje dôverný vzťah. Jeho budovanie je však proces.

Základom je podľa Chapmana komunikácia: jeden druhému odhaľovať svoje myšlienky, pocity, zážitky a jeden druhého vnímať, počúvať ho. Manželská intimita sa buduje zdieľaním nášho vnútorného ja.

Ak dôverný vzťah medzi manželmi chýba, pravdepodobne budú narušené aj vzťahy medzi rodičmi a deťmi a medzi súrodencami navzájom.  

 

Služba blížnemu

Gary Chapman priznáva, že už krátko po svadbe s manželkou zistil, že ju prestal mať rád. Ona to mala podobne. Nevedeli si spomenúť, prečo sa vlastne brali, keď sa na ničom nevedeli zhodnúť a boli takí odlišní, až ich to začalo rozdeľovať.

Ako by manželka reagovala na manžela, ktorý by jej úprimne slúžil, odhaľoval by jej potreby a túžby a snažil sa ich naplniť?“ pýtal sa sám seba Chapman, ktorý sa rozhodol, že začne robiť tie veci, ktoré od neho manželka kedysi chcela, ale tentoraz zo svojej iniciatívy, bez toho, aby mu ich musela pripomínať. Ak ho o niečo požiadala, chcel reagovať ochotne.

Zmena jeho správania zmenila aj jeho manželku. Takisto začala robiť pre neho rôzne maličkosti, o ktoré ju predtým žiadal, ale vtedy na ne nereagovala. Ich vzťah prešiel radikálnou premenou, zmenil sa na dôverný.

Už sme neboli nepriatelia. Nerozkazovali sme jeden druhému. Začali sme byť citliví voči túžbam toho druhého. Zaujali sme skôr postoj služby, nie vyžadovania.“

Tento postoj sa však týka celej rodiny. Služba je cnosť. V zdravej rodine majú jej členovia pocit, že keď robia niečo, z čoho majú úžitok aj ostatní, robia niečo záslužné, a to ich emocionálne napĺňa. Tendencia slúžiť blízkym je podľa Chapmana takmer inštinktívna. Spomeňte si na svoje malé deti, keď vám chcú pomáhať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 13.06.2022 17:25

bezpodmienečná láska patrí iba medzi matku a dieťa. Nie medzi dvoch dospelých ľudí. Manželka začne gambliť a chlastať a vy ju budete milovať? no tým jej "úžasne" pomôžete. to isté aj opačne.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.