ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Najčastejšie mýty o manželstve

 Mgr. Kamil Bartko   26.09.2018   0

V seriáli článkov o manželskej láske sme búrali nasledovné mýty:

1. Sme ovplyvniteľní

Často nás ovplyvňujú klamstvá, ktoré považujeme za svätú pravdu. To, ako premýšľam, nemusí byť mojím vlastným produktom, ale viac produktom spoločnosti, či doby v ktorej žijem.

Taktiež sme nabádali na bdelosť nad myšlienkami, ktorým veríme - totiž môžeme veriť klamstvu a vôbec si to nemusíme uvedomovať.

Shutterstock

 

To, že sa necháme oklamať, má často na svedomí najmä naše ego či zranenia, ktoré sme utŕžili počas života. A v tomto rozlišovaní dobra od zlého, pravdy či klamstva, sme často bezradní.

Ako pomôcky na rozlišovanie nám slúži najmä vlastná skúsenosť, keď sa nám už podarí odhaliť nejaké klamstvo, ako aj vnútorný pokoj. V neposlednom rade ovocie myšlienky či názoru. Ale základná predpoklad odhaľovania klamstiev v našom živote je uvedomenie, že podliehame vplyvom a sme ovplyvniteľní.

2. On je ten pravý/pravá

Prvé a najsilnejšie klamstvo, ktoré chce narušiť istotu vzťahu, je polemizovanie nad pravosťou a správnosťou výberu manželského partnera.

Otázka, ktorá z tohto polemizovania vzíde, často sužuje nejedného manžela, či manželku. Presunie ich pozornosť na dôvody, ktoré spochybňujú celý vzťah a úplne ich to vysilí až do úplnej beznádeje. Tu sme búrali predpoklad o dôležitosti nájdenia toho pravého.

Predpoklad, že šťastie v manželstve závisí od toho, či nájdeme toho /tú pravú/ pravého je mýtus. Fakt je, že na pravosti a teda jedinečnosti treba pracovať. Ak to pritiahnem za vlasy - ak si žena vezme aj toho nepravého - môže sa z neho vykľuť ten pravý - teda môže byť šťastná.

Viac mýtus On/ona je ten pravý/pravá.

3. A žili šťastne po svadbe

Ďalšie klamstvo, ktoré ma za cieľ uspať tých dvoch. Aby náhodou nezačali pracovať od začiatku na vzťahu. Niekto sa ma pýtal, čo mám robiť, aby som sa vyhol kríze v manželstve. Povedal som mu možno provokačne a stojím si za odpoveďou - Nežeň sa/ nevydávaj sa!

Vzťah muža a ženy, ktorý má za cieľ lásku, predpokladá problémy. Na začiatku vzťahu zažívame krásu, ale to je dar z nebies. Lenže to že sme schopní niečo také zažiť, neznamená, že sme dokonalí, hotoví - zrelí ľudia. Nie! Sme hriešni, egoistickí, a veeeľmi nezrelí. Na kráse, šťastí treba pracovať a k harmónii sa ide často cez disharmóniu. Krízy sú normálne a je to v poriadku, keď prídu.

Dovolím si povedať, kto nemal krízu - umelo udržiava stav, na ktorý ešte nedozreli. Poznáte tvrdenie - my sa nehádame - do kelu - čiže ste tak dokonalí, že prežívate takú jednotu, ku ktorej sa obyčajní smrteľníci dopracujú po 50-tich rokoch manželského života?!

Takýto vzťah je v podstate svet podľa jedného veľkého egoistu, ktorý nemá oponenta a z toho druhého neostalo skoro nič, lebo sa pre nejaký dôvod (väčšinou strach, alebo veľká túžba po istote) takto rozhodol. A toto sa vypomstí, ale o tom inokedy.

Čiže sme poukázali, že o lásku a šťastie treba bojovať neustálymi a dlhotrvajúcimi zápasmi.

Viac mýtus A žili šťastne, až kým nepomreli.

Shutterstock

 

4. On to má zo svojej rodiny

Názor, že sme ovplyvnení rodinným prostredím, v ktorom sme vyrastali a že v podstate do veľkej miery určuje, ako budeme ďalej žiť, je tak silná paradigma, že vyvoláva u terajších rodičov malých deti až úzkosť vo výchove - len aby deti neboli traumatizované, aby ich to nepoznačilo, atď...

Po rokoch manželstva si vyčítame navzájom „si taký ako tvoj otec, si taká ako tvoja mama.“ Aj my začneme vyčítať svojím rodičom zranenia a traumy a obviňujeme ich za aktuálnu nepriazeň či problémy, ktoré máme vo svojom manželstve.

Zranenia, rany, bolesť, traumy, sú súčasťou života. Ak sa mi nedarí v živote, nie sú za to zodpovedné zranenia z detstva. Dovolím si povedať, že je nenormálne byť nezranený. Dôležité nie je byť nezranený, ale dozrieť. A dozrievanie je vnútorný proces. O strom sa môžete starať najlepšie, ako len viete, ale aby dozreli jablká, je potrebná energia, ktorú ma strom v sebe.

Poukázali sme, že tento retrospektívny pohľad, s ktorým prišla aj psychoanalýza, je škodlivý pohľad, ktorý ma za cieľ niekoho obviniť a zbaviť sa zodpovednosti. Ja už na to nemám dosah - to iní - toto vedie k beznádeji. A toto vyčerpáva nie jeden vzťah.

Zároveň nás to zdržiava od ozajstnej práce na sebe a vzťahu. Problémy a krízy v manželstve nás nemajú viesť až tak do retrospektívy, ako skôr do vizualizácie cieľa a pohľadu - čo mám momentálne v rukách, aby som sa k cieľu dostal.

Opustiť neužitočné interpretácie momentálnej situácie a sústrediť sa na interpretácie, ktoré sú užitočné. Podľa ovocia poznám strom - myšlienka, ktorá neprináša riešenie, nie je dobrá a treba ju nahradiť inou, ktorá prináša riešenie na ktoré mám dosah.

Viac mýtus To má zo svojej rodiny.

Shutterstock

 

5. S iným/inou by mi bolo lepšie.

Po mnohých snaženiach a neúspechoch máme tendenciu si myslieť, že inde je tráva zelenšia. Sme takí a v mnohých oblastiach to o sebe vieme. Čo sa týka manželstva, len málokto vám dá takýto náhľad. Skôr Vám potvrdia váš pocit nespokojnosti a jeho oprávnenosť.

V konzumnej dobe ak vám nevyhovuje napr. počítač, jednoducho ho vymeníte. Ak vám nevyhovuje manžel/ka - čo? nuž sme blízko k podobnej stratégii. Poznám kopec ľudí, ktorí teda išli za tou sľúbenou zelenou trávou - a viete čo našli? Tú istú trávu, len trošku zhnitú a na inom mieste.

Človek, ktorý uteká od nepriaznivých okolností alebo ich zmení, či vymení za iné okolnosti, mrhá energiou na veci, ktoré nemajú potenciál urobiť ho šťastným. Pretože aj keď si vytvorí nové podmienky s iným človekom, on je stále taký istý, len trošku starší s menej silami a oslabenou nádejou.

Veľa ľudí mi povie - ja som už skúsil všetko, a prídeme po pár sedeniach, že sa krútili okolo jednej veci v rôznych podobách. Aby mi bolo lepšie, netreba to vzdať uprostred boja. Riešením nie je odísť, ale zostať a skúmať stratégie, vyhľadať pomoc a nevzdať to.

Viac mýtus: S inou/s iným by mi bolo lepšie.

6. Potrebujem priestor pre seba

Akýkoľvek zážitok mimo môjho manžela je kontraproduktívny - a neslúži láske a vzťahu. Je proti manželstvu. Ja už si nepatrím. Všetko som odovzdal/la tomu druhému ako dar, tak prečo si to beriem!!

Môj vzťah s manželkou/lom je dôležitejší než akékoľvek iné vzťahy (aj vzťahy s deťmi), dokonca než vzťah so sebou. Manželstvo nie je priestor pre seba (rozvoj). Manželstvo je priestor, aby z dvoch bolo jedno - teda aby som prišiel o seba - stratil seba.

Tak ako rehoľník musí opustiť všetko, tak aj muž či žena pre vznešený cieľ - tvoriť sviatosť - sprítomnenie Boha cez ľudskú lásku - tu na zemi. Boha nikto nikdy nevidel, ale ak sa nájdu manželia, ktorí budú úplne jeden pre druhého - Boha nielen že uvidíme, ale aj zažijeme cez ich lásku.

Viac mýtus: Potrebujem priestor pre seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.