ŽenaVzťahy

Najčastejšie mýty o manželstve

 Mgr. Kamil Bartko   26.09.2018   0

V seriáli článkov o manželskej láske sme búrali nasledovné mýty:

1. Sme ovplyvniteľní

Často nás ovplyvňujú klamstvá, ktoré považujeme za svätú pravdu. To, ako premýšľam, nemusí byť mojím vlastným produktom, ale viac produktom spoločnosti, či doby v ktorej žijem.

Taktiež sme nabádali na bdelosť nad myšlienkami, ktorým veríme - totiž môžeme veriť klamstvu a vôbec si to nemusíme uvedomovať.

Shutterstock

 

To, že sa necháme oklamať, má často na svedomí najmä naše ego či zranenia, ktoré sme utŕžili počas života. A v tomto rozlišovaní dobra od zlého, pravdy či klamstva, sme často bezradní.

Ako pomôcky na rozlišovanie nám slúži najmä vlastná skúsenosť, keď sa nám už podarí odhaliť nejaké klamstvo, ako aj vnútorný pokoj. V neposlednom rade ovocie myšlienky či názoru. Ale základná predpoklad odhaľovania klamstiev v našom živote je uvedomenie, že podliehame vplyvom a sme ovplyvniteľní.

2. On je ten pravý/pravá

Prvé a najsilnejšie klamstvo, ktoré chce narušiť istotu vzťahu, je polemizovanie nad pravosťou a správnosťou výberu manželského partnera.

Otázka, ktorá z tohto polemizovania vzíde, často sužuje nejedného manžela, či manželku. Presunie ich pozornosť na dôvody, ktoré spochybňujú celý vzťah a úplne ich to vysilí až do úplnej beznádeje. Tu sme búrali predpoklad o dôležitosti nájdenia toho pravého.

Predpoklad, že šťastie v manželstve závisí od toho, či nájdeme toho /tú pravú/ pravého je mýtus. Fakt je, že na pravosti a teda jedinečnosti treba pracovať. Ak to pritiahnem za vlasy - ak si žena vezme aj toho nepravého - môže sa z neho vykľuť ten pravý - teda môže byť šťastná.

Viac mýtus On/ona je ten pravý/pravá.

3. A žili šťastne po svadbe

Ďalšie klamstvo, ktoré ma za cieľ uspať tých dvoch. Aby náhodou nezačali pracovať od začiatku na vzťahu. Niekto sa ma pýtal, čo mám robiť, aby som sa vyhol kríze v manželstve. Povedal som mu možno provokačne a stojím si za odpoveďou - Nežeň sa/ nevydávaj sa!

Vzťah muža a ženy, ktorý má za cieľ lásku, predpokladá problémy. Na začiatku vzťahu zažívame krásu, ale to je dar z nebies. Lenže to že sme schopní niečo také zažiť, neznamená, že sme dokonalí, hotoví - zrelí ľudia. Nie! Sme hriešni, egoistickí, a veeeľmi nezrelí. Na kráse, šťastí treba pracovať a k harmónii sa ide často cez disharmóniu. Krízy sú normálne a je to v poriadku, keď prídu.

Dovolím si povedať, kto nemal krízu - umelo udržiava stav, na ktorý ešte nedozreli. Poznáte tvrdenie - my sa nehádame - do kelu - čiže ste tak dokonalí, že prežívate takú jednotu, ku ktorej sa obyčajní smrteľníci dopracujú po 50-tich rokoch manželského života?!

Takýto vzťah je v podstate svet podľa jedného veľkého egoistu, ktorý nemá oponenta a z toho druhého neostalo skoro nič, lebo sa pre nejaký dôvod (väčšinou strach, alebo veľká túžba po istote) takto rozhodol. A toto sa vypomstí, ale o tom inokedy.

Čiže sme poukázali, že o lásku a šťastie treba bojovať neustálymi a dlhotrvajúcimi zápasmi.

Viac mýtus A žili šťastne, až kým nepomreli.

Shutterstock

 

4. On to má zo svojej rodiny

Názor, že sme ovplyvnení rodinným prostredím, v ktorom sme vyrastali a že v podstate do veľkej miery určuje, ako budeme ďalej žiť, je tak silná paradigma, že vyvoláva u terajších rodičov malých deti až úzkosť vo výchove - len aby deti neboli traumatizované, aby ich to nepoznačilo, atď...

Po rokoch manželstva si vyčítame navzájom „si taký ako tvoj otec, si taká ako tvoja mama.“ Aj my začneme vyčítať svojím rodičom zranenia a traumy a obviňujeme ich za aktuálnu nepriazeň či problémy, ktoré máme vo svojom manželstve.

Zranenia, rany, bolesť, traumy, sú súčasťou života. Ak sa mi nedarí v živote, nie sú za to zodpovedné zranenia z detstva. Dovolím si povedať, že je nenormálne byť nezranený. Dôležité nie je byť nezranený, ale dozrieť. A dozrievanie je vnútorný proces. O strom sa môžete starať najlepšie, ako len viete, ale aby dozreli jablká, je potrebná energia, ktorú ma strom v sebe.

Poukázali sme, že tento retrospektívny pohľad, s ktorým prišla aj psychoanalýza, je škodlivý pohľad, ktorý ma za cieľ niekoho obviniť a zbaviť sa zodpovednosti. Ja už na to nemám dosah - to iní - toto vedie k beznádeji. A toto vyčerpáva nie jeden vzťah.

Zároveň nás to zdržiava od ozajstnej práce na sebe a vzťahu. Problémy a krízy v manželstve nás nemajú viesť až tak do retrospektívy, ako skôr do vizualizácie cieľa a pohľadu - čo mám momentálne v rukách, aby som sa k cieľu dostal.

Opustiť neužitočné interpretácie momentálnej situácie a sústrediť sa na interpretácie, ktoré sú užitočné. Podľa ovocia poznám strom - myšlienka, ktorá neprináša riešenie, nie je dobrá a treba ju nahradiť inou, ktorá prináša riešenie na ktoré mám dosah.

Viac mýtus To má zo svojej rodiny.

Shutterstock

 

5. S iným/inou by mi bolo lepšie.

Po mnohých snaženiach a neúspechoch máme tendenciu si myslieť, že inde je tráva zelenšia. Sme takí a v mnohých oblastiach to o sebe vieme. Čo sa týka manželstva, len málokto vám dá takýto náhľad. Skôr Vám potvrdia váš pocit nespokojnosti a jeho oprávnenosť.

V konzumnej dobe ak vám nevyhovuje napr. počítač, jednoducho ho vymeníte. Ak vám nevyhovuje manžel/ka - čo? nuž sme blízko k podobnej stratégii. Poznám kopec ľudí, ktorí teda išli za tou sľúbenou zelenou trávou - a viete čo našli? Tú istú trávu, len trošku zhnitú a na inom mieste.

Človek, ktorý uteká od nepriaznivých okolností alebo ich zmení, či vymení za iné okolnosti, mrhá energiou na veci, ktoré nemajú potenciál urobiť ho šťastným. Pretože aj keď si vytvorí nové podmienky s iným človekom, on je stále taký istý, len trošku starší s menej silami a oslabenou nádejou.

Veľa ľudí mi povie - ja som už skúsil všetko, a prídeme po pár sedeniach, že sa krútili okolo jednej veci v rôznych podobách. Aby mi bolo lepšie, netreba to vzdať uprostred boja. Riešením nie je odísť, ale zostať a skúmať stratégie, vyhľadať pomoc a nevzdať to.

Viac mýtus: S inou/s iným by mi bolo lepšie.

6. Potrebujem priestor pre seba

Akýkoľvek zážitok mimo môjho manžela je kontraproduktívny - a neslúži láske a vzťahu. Je proti manželstvu. Ja už si nepatrím. Všetko som odovzdal/la tomu druhému ako dar, tak prečo si to beriem!!

Môj vzťah s manželkou/lom je dôležitejší než akékoľvek iné vzťahy (aj vzťahy s deťmi), dokonca než vzťah so sebou. Manželstvo nie je priestor pre seba (rozvoj). Manželstvo je priestor, aby z dvoch bolo jedno - teda aby som prišiel o seba - stratil seba.

Tak ako rehoľník musí opustiť všetko, tak aj muž či žena pre vznešený cieľ - tvoriť sviatosť - sprítomnenie Boha cez ľudskú lásku - tu na zemi. Boha nikto nikdy nevidel, ale ak sa nájdu manželia, ktorí budú úplne jeden pre druhého - Boha nielen že uvidíme, ale aj zažijeme cez ich lásku.

Viac mýtus: Potrebujem priestor pre seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, vzťahové problémy, terapiu panických záchvatov a stavy úzkosti, traumy, depresie, psychosomatické problémy a i. Je autorom množstva článkov o vzťahoch na rodinka.sk. VIac o jeho terapiách na stránke Psychoterapeutickaporadna.sk

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.