Mýtus o manželskej láske (7): Musím to zvládnuť!

Mgr. Kamil Bartko 1

Poznáte to. Dvaja sa vezmú, zoberú sí úver, založia rodinku a spoločne sa obujú do rodičovstva.

Žena sa obuje do materstva a gazdinej v domácnosti – ovešaná deťmi, starosťou o ich výchovu, zdravie a bezpečie detí, chod domácnosti – varenie, upratovanie – a točí sa v nekončiacom sa príbehu. 

Muž si naberie toľko práce, že je v pernamentnom strese, lebo nestíha podať výkon – a zaťažuje ho strach či zabezpečí rodinku, splatí hypotéku a leasing. Trápi ho pomyslenie, že to nedokáže a preto si vytvára vnútorný tlak, že on to musí zvládnuť. Vezme si hodiny naviac, aby mohol mať viac istoty. Domov sa vráti úplne vyčerpaný, a hľadá útechu v deťoch a manželke. On už nemá síl dávať. 

shutterstock

Žena vidí snahu a vyčerpanie muža a preto ho chce utešiť, aby načerpal. Po niekoľkých rokoch, keď jej to už nejde tak spontánne, začne si vravieť – musím to zvládnuť. Cíti sa úplne vyčerpaná. Iné ženy sa na ihriskách vzájomné hecujú, lebo čo by si iné pomysleli, a tak to zakrývajú rozprávaním o svojom dokonalom manželskom a rodinnom živote – hádam sa aj takto samé presviedčajú o niečom, čo by chceli,  len to nejako necítia. 

Obidvaja sa cítia preťažení a unavení zo starosti o rodinu a už postupne slabne ich nadšenie.

Začnú klásť otázku – zvládnem to?

A tak sa pýtam – prečo to vlastne chceli zvládnuť? A čo to vlastne chceli zvládnuť? Čo to vlastne musia zvládnuť?

shutterstock

PREČO to vlastne chceli zvládnuť?

Určite mi mnohí odpovedia, že veď práve kvôli rodine a manželstvu! 

Založiť si rodinu prináša veľké uspokojenie – ako pre muža tak aj pre ženu. Keď máte rodinu – vlastnú – prináša to kopec výhod. Ako pre muža, tak aj pre ženu. Len po čase za tie výhody platíme veľkú, až neprimeranú daň.

Na ilustráciu uvediem skutočný príbeh  Andreja a Mirky dvoch mladých manželov (zmenil som len mená).

Obidvaja sa ľúbili už dlho pred svadbou. Pracovali v jednej firme, kde mali obaja dobre rozbehnutú kariéru. Mirka síce bola vyššie ako Andrej, ale nerobilo im to problém.

Keď sa vzali a čakali dieťa, uvažovali o tom, že chcú pekný domček s dvorom, kde by sa mohli deti vybehať. Tak si vzali úver. Dom si kúpili, Mirka odišla na materskú a na svoje pracovné miesto navrhla svojho manžela. Mirka a Andrej sa vytešovali z dieťatka. Žili si šťastne, všetko im vychádzalo. Do toho prišlo druhé tehotenstvo.

Andrej kráčal na rebríku kariéry. Mal čoraz náročnejšiu prácu. Domov chodil neskôr a úplne bez energie. Rovnako aj Mirka čoraz menej zvládala starosť o bábätko, domácnosť a manžela. K tomu sa pridali aj nevoľnosť a únava so vstávania k bábätku, ako aj únava z tehotenstva.

Finančný rozpočet sa čoraz viac prekročil, kvôli zvýšeným výdavkom. Trebalo novú výbavu pre ďalšie dieťa, ako aj väčšie auto. Andrej čoraz viac cítil tlak, že musí zarobiť.

Po narodení druhého dieťatka ich to trošku nakoplo. No len čo sa spamätali, zaťaženie sa zdvojnásobilo. Obidvaja sa cítili vyčerpaní, frustrovaní. Hádky sa zostrovali, nepochopenie sa prehlbovalo. Z toho ich vyrušilo tretie tehotenstvo. Hormóny urobili svoje – tehotenstvo osviežilo trošku ovzdušie, ale aj zvýšil tlak na Andreja. Cítil veľkú zodpovednosť za rodinu, ktorá sa mu rozrástala.

V práci zostával dlhšie. Brával projekty, ktoré už nebral nikto, lebo boli šibeničné – ale zas dobre zaplatené. Domov chodieval už len prespať.

Mirku to rozčulovalo, lebo okrem toho, že sa cítila sama a nemilovaná, chýbala jej aj pomoc. Tretí pôrod jej dal zabrať. Dlho sa hojila. Aj prsníky mala boľavé a zapálené. Andrej sa nevedel vymotať z práce. Už si to aj vyčítal, ale nevedel sa dostať z pocitu úzkosti, že ak nezarobí, tak príde o to všetko čo má. Tiež sa necítil milovaný. Bol čoraz impulzívnejší a nespokojnejší.

Mirka sa upla na výchovu detí, čo Andreja úplne vytáčalo. Hádky o výchove boli na dennom poriadku. Jeden druhému si toho veľa vyčítali a kritizovali. Najradšej by sa na všetko vykašľali, ale akoby k tomu prišli deti? Aj Mirka aj Andrej už nevedeli či to zvládnu.

 

Prečo to chceli všetko zvládnuť? Kvôli láske?

Ak láska znamená vzťah, ktorý robí šťastných oboch, tak zrejme sme mohli niečo robiť v mene lásky, ale robili sme to kvôli niečomu inénu. Väčšinou je to kvôli sebe a SVOJÍM SKRYTYM AMBÍCIAM. 

Vziať si vysoký úver, ktorý je zaťažujúci a povedať si, že to zvládneme v mene lásky? Nie je v tom niečo ine?  Splnenie si sna o krásnom domčeku, zaradenie sa do nejakej komunity s vysokou životnou úrovňou a kopec sebeckých a skrytých dôvodov ako muža tak aj ženy.

Tak toto nemusia zvládať!

Ale múdro premyslieť, na akú životnú úroveň máme, aby nás to nezaťažilo viac, ako je nutné a zostal nám čas aj na vzťah.  

Postarať sa o domácnosť, deti?

Tak toto žena nemusí zvládnuť!

Mať dokonalý byt ako z katalógu, spokojnosť nám nedajú krásne izby, ale naplňajúci vzťah.

Takto si často napĺňajú ženy svoju predstavu o ideálnej a dokonalej žene a matke.

Žena nie je dokonalá, keď sa postará o deti, manžela a ostane jej trochu času aj pre seba. To je sebazničujúci projekt. 

Žena je dokonala, keď sa cíti milovaná svojím mužom. A nie vtedy, keď toho veľa zvláda. 

Aby sa cítila milovaná mužom, je potrebné, aby robila také veci, ktoré podporujú vzťah medzi ňou a mužom. A nerobila veci, ktoré diskvalifikujú muža zo vzťahu.

Vraví sa, že muž, ktorého žena pribíja doma klince, radšej ide do krčmi. Niečo pravdy na tom bude.

Totiž ak žena urobí doma všetko, ako sa môže muž cítiť doma užitočný? To, že zarába peniaze,  nie je žiadne hrdinstvo. Veď aj ženy zarábajú. A tie ktoré sú na materskej sa tiež nenudia – sú tiež v práci. Ženy, neberte mužom prácu doma!

Jasne, on to tak nevie, ale ak to bude robiť od začiatku, alebo mu dáte čas, tak sa to naučí.

Ak žena obskakuje muža a dopraje mu oddych po práci, kým sa ona zatiaľ učí s deťmi, škodí sebe, mužovi aj deťom. Vypite si spolu kávu a hurá do učenia – jeden s jedným dieťaťom, druhý s druhým.

Ak si žena všetko vybaví a je príliš šikovná, ako sa pri vás môže cítiť muž? Zbytočný. Zapojte ho do starostí, Vám ostane síl na to, aby ste mu bola príjemná spoločníčka, či len tak na oddych.

Zopár tipov činností podporujúcich vzťah muža a ženy: 

  • spoločné nakupovanie
  • spoločné varenie
  • spoločný koníček /aby nás bavil oboch/
  • spoločné rozhodovanie
  • spoločná výchova
  • spoločná kasa
  • spoločné trápenia
  • spoločná zodpovednosť za domácnosť, financie, výchovu (rozbiť čisto mužské a čisto ženské práce, či starosti)
  • spoločné ….

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

články autora...

Komentáre k článku

  1. Nemozem uplne suhlasit. Ked sme si brali hypoteku, mali sme ine zivotne perspektivy. Neda sa predpokladat, ako sa zivot vyvinie. Keby sme vsetci boli predposratí z buducnosti (co v mnohych pripadoch by aj bolo prezierave), nikto si hypoteku neberie a vsetci zijeme este u rodicov.

Pridaj komentár