ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (6): Nedokáže ma urobiť šťastnou

 Mgr. Kamil Bartko   08.08.2018   0

Kto nechce byť šťastný? 

Byť šťastným je to najvšeobecnejšie pomenovanie toho, za čím chceme ísť. Pomenovanie našej túžby, ktorú ani nevieme pomenovať.

A možno naše stratégie, pre ktoré sa v živote rozhodujeme, môžu súvisieť práve s týmto všeobecný cieľom - zabezpečiť si šťastie. A niekedy možno len krčovite bránime ten kúsok šťastia, ktorý sme horko- ťažko objavili, a bránime si ho, aby nám ho náhodou niekto neuchmatol, alebo aby sa náhodou nevytratil. 

shutterstock

 

Každý si nejako definujeme šťastie a častokrát vznikne z tejto definície ďalšia všeobecná definícia. Konfrontujeme svoju realitu s našimi predstavami o šťastí (ktoré je často zahmlené) a kontrolujeme, či je tá naša pomyselná kontrolka (ručička) v červenej zóne, alebo sa pohybuje v komfortnej zóne čiernych čísel. 

 1. ČO JE ŠŤASTIE

Ak si položíme kardinálnu otázku: Čo je to šťastie?

….štestí, co je štestí…? (Adolf Heyduk, vo filme Śkola základ života)

Čo nás napadne okrem mušky? Presne tak, každého niečo iné!!

Ako dospejeme k definovaniu nášho šťastia a čo všetko sa podiela na tvorbe naších snoch o šťastí?

Mám predpoklad, že definovanie šťastia úzko súvisí s naplnením naších potrieb a túžob. Od útleho detstva sa repertoár našich potrieb rozširuje a prehlbuje (od fyziologických potrieb, cez emočné a sociálne až po etické potreby). Vytvoríme si systém hodnôt, v ktorých hľadáme svoje šťastie. 

Niekde v tomto procese sa rodia naše predstavy šťastia:

napr.:

 • budem šťastný, ak budú všetci okolo mňa šťastní
 • budem šťastná, ak budem mať deti
 • budem šťastný, ak budem mať istoty (finančné, vzťahové)
 • budem šťastná, ak ma budú potrebovať…
 • budem šťastný, ak budem slávny a vplyvný…
 • budem šťastná, ak budem mať krásnu rodinku
 • ….

Áno, môžeme mať rôzne predstavy, ale princíp podľa môjho názoru zostáva stále ten istý.

 Na pozadí naších predstav o šťastí je hľadanie odpovede na dve základné otázky:

 1. Som schopný niekoho milovať?
 2. Som hodný lásky?

…lenže odpovede na tieto dve fundamentálne otázky majú veľa podôb, pre rozmanité situácie a obdobia, rozmanité odpovede, ktoré sa každú chvíľu menia a vyvíjajú - tak ako život. Až si z toho vytvoríme celkom premyslený systém - stroj na šťastie.

2. Čo so strojčekom šťastia?

Poznáte príslovie: Každý je strojcom svojho šťastia? 

Každý to berie. Áno, je to tak. Je to pravda. Je to svätá pravda, ale keď vstúpia do manželstva, akoby to už neplatilo.

Ako keby sme vstupom do manželstva tieto naše strojčeky na šťastie, ktoré sme mali v sebe, na ktoré sme mali manuál, a ktoré sme nejako ovládali, odovzdali tomu druhému. V podstate sa vzdáme zodpovednosti a za svoje šťastie robíme zodpovedným druhého, ale … a priznajme si to, aj za nešťastie.

V manželstve sa tí dvaja nejako robia šťastnými, cítia, že robiť toho druhého šťastným je najlepšou cestou, aby sa cítili šťastní obaja. Taký dobrý biznis model - recyprocita napĺňania. Používajú stroj na šťastie toho druhého. Spočiatku im to ide celkom fajn, od ruky, bez námahy. Akoby ten stroj nebolo treba nejako ovládať, on ide sám - ako autíčko, ktoré je natiahnuté. Občas sa im pritrafí nejaká tá hádka, nejaká drobnosť, mrchavosť, ktorú ešte zvládnu. Jeden od druhého dostávajú lásku priehrštím.

Na začiatku vzťahu prichádza šťastie, ktoré nám vytvorí ten druhý ako milé prekvapenie, po mesiacoch to očakávame, po rokoch si ho dožadujeme. A ak sa dlho dožadujeme a šťastie neprichádza, môžeme si klásť oprávnenú otázku, či ma ten druhý vie urobiť šťastným.

A možno na druhej strane je partner, ktorý si nevie popýtať, a tak len očakáva dlho neočakávané. Stroj na šťastie toho druhého sa pokazil. A z toho môže vzniknúť predpoklad, že ten druhý už ma nevie urobiť šťastným.

3. Ako na strojčeky šťastia v manželstve

Tak ako sme už v úvode spomenuli, častokrát je za našou predstavou šťastia nejasná predstava o svojom šťastí. 

“…neviem čo chcem, viem čo nechcem…”

S touto nejasnou predstavou šťastia častokrát pristupujeme k očakávaniu naplnenia od partnera/ky. Nuž, sami nevieme, čo chceme, ale očakávame, že nám to ten druhý naplní.

Už nestačí len

  "budem šťastný/ná, keď budem mať deti, rodinu, manžela, prácu, úspech, peniaze, istotu.

Potrebujeme hlbšie skúmať svoje túžby, potreby. ako aj ich spôsoby naplnenia. Základný predpoklad je, že jedna potreba/túžba sa dá naplniť na tisíc spôsobov. Ten náš spôsob potrebujeme nájsť, konkretizovať. Častokrát prežívame frustráciu v potrebách, ktoré si nevieme naplniť sami, sme kvázi odkázaní - a to nás zvádza k pasivite. A to je pasca. Ak potrebujem, aby mi partner/ka niečo naplnil/a, musím vynaložiť veľmi veľa úsilia, aby som to “niečo” 

  jasne definoval

  objasnil to druhému v jeho reči, aby to on/ona pochopil

  a motivoval - dodal síl a energie

A to je fúra práce.

Ten druhý sa bude musieť učiť - ak chce udržať recyprocitu napĺňania - ja tebe, ty mne. Aj ten druhý ma tú istú úlohu:  

 • identifikovať a definovať svoje potreby- predstavi o šťastí
 • jasne objasniť tomu druhému, jemu zrozumiteľným spôsobom a samozrejme mu dodať silu a motiváciu 

Ako môže ten druhý naplniť niečo, čo je mne samému nejasné? A ako môžem predpokladať, že bude vedieť používať svoj strojček?

Búrame mýtus: Nedokáže ma urobiť šťastným/ šťastnou!

Je mojou zodpovednosťou pracovať na tom, aby som bol šťastný/šťastná.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
Zubné preukazy pre lepšiu starostlivosť o detský chrup obdržia mamičky už v pôrodnici
09.10.2018   0
Od mája tohto roku preto každý novorodenec dostane v pôrodnici zubný preukaz, ktorý bude slúžiť na zaznamenávanie dôležitých údajov o stave chrupu dieťaťa.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   3
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   5
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.