ŽenaVzťahy

Mýtus o manželskej láske (6): Nedokáže ma urobiť šťastnou

 Mgr. Kamil Bartko   08.08.2018   0

Kto nechce byť šťastný? 

Byť šťastným je to najvšeobecnejšie pomenovanie toho, za čím chceme ísť. Pomenovanie našej túžby, ktorú ani nevieme pomenovať.

A možno naše stratégie, pre ktoré sa v živote rozhodujeme, môžu súvisieť práve s týmto všeobecný cieľom - zabezpečiť si šťastie. A niekedy možno len krčovite bránime ten kúsok šťastia, ktorý sme horko- ťažko objavili, a bránime si ho, aby nám ho náhodou niekto neuchmatol, alebo aby sa náhodou nevytratil. 

shutterstock

 

Každý si nejako definujeme šťastie a častokrát vznikne z tejto definície ďalšia všeobecná definícia. Konfrontujeme svoju realitu s našimi predstavami o šťastí (ktoré je často zahmlené) a kontrolujeme, či je tá naša pomyselná kontrolka (ručička) v červenej zóne, alebo sa pohybuje v komfortnej zóne čiernych čísel. 

 1. ČO JE ŠŤASTIE

Ak si položíme kardinálnu otázku: Čo je to šťastie?

….štestí, co je štestí…? (Adolf Heyduk, vo filme Śkola základ života)

Čo nás napadne okrem mušky? Presne tak, každého niečo iné!!

Ako dospejeme k definovaniu nášho šťastia a čo všetko sa podiela na tvorbe naších snoch o šťastí?

Mám predpoklad, že definovanie šťastia úzko súvisí s naplnením naších potrieb a túžob. Od útleho detstva sa repertoár našich potrieb rozširuje a prehlbuje (od fyziologických potrieb, cez emočné a sociálne až po etické potreby). Vytvoríme si systém hodnôt, v ktorých hľadáme svoje šťastie. 

Niekde v tomto procese sa rodia naše predstavy šťastia:

napr.:

 • budem šťastný, ak budú všetci okolo mňa šťastní
 • budem šťastná, ak budem mať deti
 • budem šťastný, ak budem mať istoty (finančné, vzťahové)
 • budem šťastná, ak ma budú potrebovať…
 • budem šťastný, ak budem slávny a vplyvný…
 • budem šťastná, ak budem mať krásnu rodinku
 • ….

Áno, môžeme mať rôzne predstavy, ale princíp podľa môjho názoru zostáva stále ten istý.

 Na pozadí naších predstav o šťastí je hľadanie odpovede na dve základné otázky:

 1. Som schopný niekoho milovať?
 2. Som hodný lásky?

…lenže odpovede na tieto dve fundamentálne otázky majú veľa podôb, pre rozmanité situácie a obdobia, rozmanité odpovede, ktoré sa každú chvíľu menia a vyvíjajú - tak ako život. Až si z toho vytvoríme celkom premyslený systém - stroj na šťastie.

2. Čo so strojčekom šťastia?

Poznáte príslovie: Každý je strojcom svojho šťastia? 

Každý to berie. Áno, je to tak. Je to pravda. Je to svätá pravda, ale keď vstúpia do manželstva, akoby to už neplatilo.

Ako keby sme vstupom do manželstva tieto naše strojčeky na šťastie, ktoré sme mali v sebe, na ktoré sme mali manuál, a ktoré sme nejako ovládali, odovzdali tomu druhému. V podstate sa vzdáme zodpovednosti a za svoje šťastie robíme zodpovedným druhého, ale … a priznajme si to, aj za nešťastie.

V manželstve sa tí dvaja nejako robia šťastnými, cítia, že robiť toho druhého šťastným je najlepšou cestou, aby sa cítili šťastní obaja. Taký dobrý biznis model - recyprocita napĺňania. Používajú stroj na šťastie toho druhého. Spočiatku im to ide celkom fajn, od ruky, bez námahy. Akoby ten stroj nebolo treba nejako ovládať, on ide sám - ako autíčko, ktoré je natiahnuté. Občas sa im pritrafí nejaká tá hádka, nejaká drobnosť, mrchavosť, ktorú ešte zvládnu. Jeden od druhého dostávajú lásku priehrštím.

Na začiatku vzťahu prichádza šťastie, ktoré nám vytvorí ten druhý ako milé prekvapenie, po mesiacoch to očakávame, po rokoch si ho dožadujeme. A ak sa dlho dožadujeme a šťastie neprichádza, môžeme si klásť oprávnenú otázku, či ma ten druhý vie urobiť šťastným.

A možno na druhej strane je partner, ktorý si nevie popýtať, a tak len očakáva dlho neočakávané. Stroj na šťastie toho druhého sa pokazil. A z toho môže vzniknúť predpoklad, že ten druhý už ma nevie urobiť šťastným.

3. Ako na strojčeky šťastia v manželstve

Tak ako sme už v úvode spomenuli, častokrát je za našou predstavou šťastia nejasná predstava o svojom šťastí. 

“…neviem čo chcem, viem čo nechcem…”

S touto nejasnou predstavou šťastia častokrát pristupujeme k očakávaniu naplnenia od partnera/ky. Nuž, sami nevieme, čo chceme, ale očakávame, že nám to ten druhý naplní.

Už nestačí len

  "budem šťastný/ná, keď budem mať deti, rodinu, manžela, prácu, úspech, peniaze, istotu.

Potrebujeme hlbšie skúmať svoje túžby, potreby. ako aj ich spôsoby naplnenia. Základný predpoklad je, že jedna potreba/túžba sa dá naplniť na tisíc spôsobov. Ten náš spôsob potrebujeme nájsť, konkretizovať. Častokrát prežívame frustráciu v potrebách, ktoré si nevieme naplniť sami, sme kvázi odkázaní - a to nás zvádza k pasivite. A to je pasca. Ak potrebujem, aby mi partner/ka niečo naplnil/a, musím vynaložiť veľmi veľa úsilia, aby som to “niečo” 

  jasne definoval

  objasnil to druhému v jeho reči, aby to on/ona pochopil

  a motivoval - dodal síl a energie

A to je fúra práce.

Ten druhý sa bude musieť učiť - ak chce udržať recyprocitu napĺňania - ja tebe, ty mne. Aj ten druhý ma tú istú úlohu:  

 • identifikovať a definovať svoje potreby- predstavi o šťastí
 • jasne objasniť tomu druhému, jemu zrozumiteľným spôsobom a samozrejme mu dodať silu a motiváciu 

Ako môže ten druhý naplniť niečo, čo je mne samému nejasné? A ako môžem predpokladať, že bude vedieť používať svoj strojček?

Búrame mýtus: Nedokáže ma urobiť šťastným/ šťastnou!

Je mojou zodpovednosťou pracovať na tom, aby som bol šťastný/šťastná.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?