Mýtus má moc nás oklamať, podviesť a ani o tom nevieme

Mgr. Kamil Bartko 1

“…mňa určite neovplyvňuje nič. Ja som slobodný/ná…”

Položme si ruku na srdce, kto z nás si to nemyslí! Mnohí sa považujú byť slobodný od rôznych vplyvov!

Kriticky sledujeme rôzne média a samozrejme slobodne si vyberáme, alebo sa pousmejeme nad agresívnou reklamou nad pracím práškom či nápojom.

shutterstock

 

Vieme predsa vyhodnotiť, na koho čo vplýva

Samozrejme vieme odsúdiť iných, na ktorých to je vidieť. Vieme odsúdiť konzumné myslenie Američanov. Alebo kritizovať západné a severné krajiny z ich pedocentrickej výchovy či liberálneho postoja k rodine.

Vieme vyhodnotiť aj vplyv kamarátov (kamarátiek) na manžela (manželku) a samozrejme – vplyv svokry! Áno, na to sme tiež citliví.

Čo ovplyvňuje naše deti, na to sme citlivý

Na čo sme ešte citliví – čo ovplyvňuje naše deti. To samozrejme sledujeme ostro a dávame “vplyvu” jasné hranice, aby sme chránili dieťa pred tým, čo môže mať naň neblahý účinok.

Ale sami prežívame vlastnú istotu, že sme natoľko zrelí, že vieme odolávať rôznym vplyvom.

Môžno si myslíme, že to, ako myslíme, prežívame či konáme je naše slobodné a vedomé rozhodnutie. Nikto nás k tomu nenúti,  nepresviedča. Dokonca žijeme v presvedčení, že to, ako vyhodnotíme situácie, ľudí, náš život je bezpochyby pravda, ak nie objektívna, tak aspoň minimálne tá moja.

Čo ak to tak nie je!? Čo ak  istota slobody je len prelud?!

Čo ak nesloboda je viac reálnejšia než sloboda? Čo ak nás ovplyvňujú rôzne paradigmy, názory, či mýty, ktoré sú považované za normálne a teda prijaté bez nejakej cenzúry. Čo ak to, čo považujem za správne, je viac rozhodnutie spoločnosti, kultúry, vedy… a nie moje vlastné. 

Čo ak je moje myslenie viac produktom spoločnosti, než moje vlastné?!

Viem, sú to odvážne hypotézy. Ale v tom je sloboda, pozrieť sa na to ako pozerám, premýšľať o tom ako premýšľam. Spochybňovať istoty, ktoré síce dávajú význam a logiku, ale môžu byť pre mňa väzením a určitou neslobodou.

Mám totiž predpoklad, že najviac mýtov, ktoré sú nami prijímané bez akejkoľvek vlastnej cenzúry, sú nenápadné, skryté a ani o sebe nedávajú vedieť.

shutterstock

My im uveríme, a oni ovplyvnia náš život

Najhoršie je na tom to, že mi im uveríme a oni nám ovplyvňujú náš život. Stačí jedna myšlienka, názor, príslovie či porekadlo, ktoré ovplyvní naše jednanie. Je to tak nepatrné, že to ani nezbadáme.

Napríklad:

„Dôveruj, ale preveruj!!

Toto príslovie ovplyvňuje hádam každého. Na začiatku vzťahu dôverujeme človeku, na základe kontroly. Tzn. uistíme sa, že mu môžeme veriť, že nás neklame. Po čase – po viac pozitívnych skúsenostiach, prestaneme kontrolovať, veď mu dôverujeme. A keď nás človek sklame, vyčítame mu, že ste mu dôverovali a vyčítame aj sebe, že sme boli naivný, že sme mali preverovať a nie slepo dôverovať.

V čom je to klamstvo?

Dôverovať znamená – byť si blízky, prežívať dôvernosť, mať blízky vzťah, otvorenosť. Dôvera sa buduje postupne a buduje sa neustále. Bezpečie sa získava postupne – blízkosťou a nie kontrolou. Dôverovať tiež znamená – stať sa zraniteľným – tzn. vzdávam sa obrany. Bezpečie mi dodáva práca na blízkosti, vzájomná otvorenosť a dôvernosť.

Lenže spoločenské nastavenie nás tlačí, aby sme dôverovali hneď. Nerešpektuje to, čo je prirodzené nášmu srdcu – dôverovať slepo. A keď nás niekto sklame kultúra v ktorej žijeme sa nám vysmieva príslovím – dôveruj, ale preveruj.

Čiže ak chcem niekomu dôverovať skôr, než dozreje náš vzťah – konám nezrelo a neuvážene.

shutterstock

Aký má toto vplyv?  Vzťahy sa rozpadávajú skôr, než sa začali.

Niečomu uveríme, že je to tak a to niečo nám diktuje ako sa máme zariadiť. Mýtus má moc nás oklamať a ani o tom nevieme. Sme oklamaní a podvedení – len mi o tom nevieme!?

Prečo to nevidíme? Lebo mýtus nám trošku hrá do karát. Totiž, dá nám niečo, čo vyzerá logicky, je v tom kúsok pravdy, ponúkne rýchle vysvetlenie na veci, ktoré si nevieme vysvetliť, poštekli naše ego, ješitnosť či strach a zaobalí to do všeobecne platnej pravdy ktorú iní prijímajú ako fakt.

Ani manželstvo sa neobíde bez latentných mýtov

Ani manželstvo – ako najstaršia inštitúcia sa neobišlo bez takýchto latentných myšlienok – mýtov, ktoré sú nie len škodlivé, ale až ohrozujúce manželstvo ako také. Dovolím si povedať, že za mnohými rozpadmi manželstiev sú práve mýty o manželskej láske.

V snahe pomôcť manželom získať nadhľad sa budeme v druhej sérii kurzu pre manželov venovať odhaľovaniu “Mýtov o manželskej láske a ich vplyvov na ich vzťah”. Pridáme aj rôzne príbehy zo života a konkrétne príklady. Ponúkneme aj rôzne pomôcky na ich ceste manželstvom. Postupne budeme búrať mýty o manželskej lásky, a budeme sa snažiť nájsť myšlienky, ktoré budú mať potenciál nás posunúť ďalej na ceste budovania lásky v manželstve. Neprezradíme ich všetky naraz. Budeme ich otvárať postupne, každú stredu.

Prvý mýtus nás čaká o týždeň….. Rubrika VZŤAHY

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a kouč www.psychoterapeutickaporadna.sk , info@psychoterapeutickaporadna.sk Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár