ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ŽenaVzťahy

Manželstvo nie je len papier

 Dagmar Mozolová   12.02.2011   2

Včera sme s manželom hrali scrabble. Pri ohni. Deti už spali, všade už bolo ticho... Veľmi dobrý čas – boli sme spolu, prikladali sme do ohňa a tiež na hraciu dosku. Bolo nám jednoducho fajn. 

Mám rada oheň. Za príjemných letných dní vonku, v zime v našich krbových kachliach. Oheň dáva úplne iný pocit tepla ako radiátor. Taký naozajstný. Niekedy až pálivý. Prehreje „do kosti“. Nie vždy je ale jednoduché udržať ho. Najmä keď nás pohltia iné starosti: o deti, o poriadok, o prácu, o program v televízii... Niekedy sa nám to veru stane, že zabudneme priložiť a keď si na oheň v krbe spomenieme, už je z neho len teplá pahreba bez uhlíkov. Alebo úplne studená...

Tak nejako je to aj s manželstvom.

Nestačí ho mať. Nestačí byť vydatá / ženatý. A rovnako nestačí „záručný“ list odložený v šuflíku. Veru, ani papier nám nezabezpečí, že to naše manželstvo bude naozaj naplnené a vydrží všetky nápory vetra a búrok. Manželstvo a oheň v krbe majú niečo spoločné. Ak nebudeme prikladať, ak nás pohltia starosti až natoľko, že zabudneme udržiavať oheň, zhasne. Zostane len studený krb, ktorý síce budeme vlastniť, ale žiadne teplo už nedostaneme...   

Podobný princíp zdôrazňuje Stephen Covey v knihe Sedem zásad pre šťastný rodinný život. Rada ju čítam (okrem iných kníh) a pokúšam sa realizovať princípy v nej zaznačené. Každý z nás má citový účet. Vkladáme naň alebo vyberáme. Vkladáme, ak sa správame milo, ospravedlníme sa, sme lojálni voči manželovi/manželke pred inými ľuďmi, dodržiavame sľuby, odpúšťame. Takto sa buduje vzájomná dôvera a láska. Nie sú všetky dni ružové, ale aj po prudšej výmene názorov môžeme vložiť na účet práve odpustením.

V tieto dni sú podobné princípy aktuálnejšie premnohých ľudí viac ako inokedy. Cieľom

Národného týždňa manželstva

okrem mnohých podujatí a zliav je najmä povzbudiť manželov: budujte váš vzťah! Manželstvo je zručnosť. Učme sa teda tejto zručnosti! Nevadí, ak sme doma nemali možno pozitívny vzor, predsa len môžeme mať dobré manželstvo ako Denisa.  Alebo sme odmalička videli pozitívne príklady našich rodičov, manželstvo ktorých je pre nás vzorom, ako je to v prípade Mareka.

Učme sa a konajme. Nedajme len na city. Pretože láska je rozhodnutie. K pocitu lásky prichádzame tým, že najprv robíme skutky lásky. Rozhodujeme sa milovať toho druhého. Navaríme manželovi špeciálny obed, kúpime mu darček, pripravíme príjemný večer doma, či  ho pozveme do kina, to všetko sú konkrétne kroky, ktorými vkladáme polienka do ohňa. Môžeme sa rozhodovať vložiť polienko bez toho, aby sme to očakávali v tej istej chvíli od toho druhého. Iste, je potrebné, aby sa rozhodli prikladať obaja... A dokonca tak môžeme robiť aj vtedy, ak uhlíky už zhasínajú. Stačí dobre vybraté polienko, presne také, aké je potrebné, aby sa oheň rozhorel. To teplo potom príde.

www.ntm.sk

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
juka napísané 12.04.2011 23:42

abusot,

rozhodnutie uzavrieť manželstvo ukazuje, že to tí dvaja myslia spolu vážne a nie, aby si zaobstarali nejaký papier. Žitie bez papiera ukazuje na to, že si dvojica necháva zadné vrátka, aby sa mohli rozísť.

Zlyhanie vzťahu nespôsobí svadba, ale chyby v správaní.

A čo je na tom článku na nesúhlasenie? Veď nie je vôbec o tom, že sobášny list robí zázraky, ale že tie zázraky musíme sami vyrábať. A do manželstva sa práveže má vstupovať s vierou, že s tým druhým človekom viem vydržať žiť až do smrti. zwinker

abusot napísané 16.02.2011 15:06

Váš komentár

Nesúhlasím!!! Žila som v manželstve 11 rokov a po 2 rokoch rozchodu skončilo rozvodom /chvalabohu/. Teraz žijem bez papiera už 9-ty rok a nedá sa to porovnať - neuznávam manželstvá, pretože všetko je vo vnútri človeka a nie v sobášnom liste. Ani farár nepremení oplana na ovečku pri sobáši. A dobu, ktorá rozlučuje rodiny nutnosťou cestovať z domu za prácou, neprekabátime zmenou priezviska. V našom štáte nie je manželstvo považované za hodnotu - práve naopak - zbavuje štát zodpovednosti. Tí, ktorí doňho vstupujú z dôvodu viery, nech veria, ale ja by som to už druhýkrát neurobila.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.