ŽenaVzťahy

Manželia: Hráme spolu alebo bojujeme o pravdu?

 Eva Nipčová   10.02.2021   0

Manželský vzťah vytvárajú muž a žena, ktorí do neho prinášajú svoj temperament, talenty, budúce očakávania, ale aj minulé zážitky.

Ja som si z rodiny mojich rodičov, okrem mnohého dobrého, priniesla do manželstva, žiaľ, aj zážitok opakovaného slovného boja o to "kto má pravdu".

Moji rodičia v menších či väčších hádkach podávali neustále argumenty, v ktorých ani jedna strana nechcela ustúpiť - veď "ja mám pravdu tak sa musím za ňu biť, ten druhý sa mýli!"

Shutterstock

 

Príde vám to povedomé? Aj vo vašom manželstve sa neustále alebo aspoň občas "bojuje o pravdu"?

V prvých rokoch sa do môjho manželstva často vtláčal tento odpozorovaný model. Teda, aby som bola úprimná, ja som ho tam vtláčala. Ruku na srdce - na rodinu, z ktorej pochádzame, sa donekonečna vyhovárať nedá, veď sme slobodné autonómne bytosti schopné samy za seba rozhodnúť.

Po sedemnástich rokoch nášho šťastného, aj keď nie vždy slnkom presvieteného manželstva vnímam, že tento boj je zbytočný a prázdny. Odčerpáva sily, oddeľuje nás s manželom od seba. Spätne si uvedomujem, že moji rodičia sa skutočne hádali pre banality.

Hovorí sa, že deti by sa mali z chýb svojich rodičov poučiť. Pred viacerými rokmi som riešila v Božej prítomnosti otázku: "Je pre mňa dôležitejší láskyplný vzťah alebo to, že mám v danej skutočnosti pravdu - aj keď som o tom skalopevne presvedčená?"

Je to tak trochu aj o prioritách. Zistila som, že bojom si otravovať vzťah nechcem. Niekedy je lepšie prenechať priestor druhej strane, snažiť sa počúvať, vyriešiť najskôr veci v sebe, než ich naservírujeme manželovi / manželke.

Aj keď je podstatné, aby manželia riešili veci spolu, niekedy je lepšou voľbou prejsť si veci v samote pred Bohom, on je náš verný, stále počúvajúci poradca a dôverník. Tento prístup nie je o submisivite, ale o múdrosti v láske.

Niekedy môže byť mlčanie lepšia možnosť ako prudký zraňujúci rozhovor. A čo keď sa predsa pohádame? Uplatnime v manželstve mocné prostriedky - ospravedlnenie, odpustenie a prijatie.

Dôležité je uvedomiť si, že nehráme každý za seba - manželka proti manželovi, ale sme jeden tím a ak prehrávame, prehrávame náš vzťah obaja. A ak vyhrávame, vyhrávame v našom vzťahu spolu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...