ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ŽenaVzťahy

Ľubka žije v manželstve

 Dagmar Mozolová   13.02.2012   0

Patrí k tým, za ktorými sa na ulici obzriete. Je jedinečná, úplne iná ako všetci ostatní. Na prvý pohľad jej výškou – meria 102 cm. Na ten druhý tým, čo skrýva vo svojom vnútri...

Prečo si sa rozhodla vydať sa?

Vydať som sa chcela vždy, bola to moja tajná túžba, stále som chcela viesť plnohodnotný život, a k tomu patrilo aj manželstvo. Chcela som muža, s ktorým by som sa mohla zobral v kostole. To bolo pre mňa najdôležitejšie - žiť Božiu zmluvu. Stretávala som však len takých, čo sa mi nepáčili, a často sa mi to už zdalo nemožné. Cítila som, že mám všetky predpoklady žiť v manželstve.

Ako si ty, malá žienka, našla takého veľkého manžela?

Tak nie som malá, ale nízka  a môj muž je „bežných rozmerov“.  Ľudí nedelím podľa výšky či „nížky“, podľa tučnoty a podobne, ale podľa charakteru a „príťažlivosti“, ktorú v sebe majú. Krása vychádza z vnútra a z charizmy človeka, čím vie toho druhého zaujať a ako si ho dokáže získať. Ale na to musí každý človek dozrieť a neviem, či všetci vôbec dozrieme.

Keďže sa v mojom živote, čo sa týka mužov, nič nedialo, tak som povedala Bohu, že to môže len On zmeniť. A tak som sa začala modliť a prosiť za muža, ktorý by ma miloval takú, aká som. Za svojho manžela som sa modlila asi 5 rokov. Za ten čas ma Boh dostatočne pripravil a zmenil na to, aby som ho mohla stretnúť.

Ako vyzeralo prvé rande?

Prvýkrát sme sa stretli pri kláštore Karmelitánok, na sídlisku, kde sme obidvaja bývali. Prišiel pán v čiernom kabáte a ja som sa ho trocha bála... /smiech/. Ale keďže sa tvárim vždy ako hrdinka, tak som sa rýchlo zoznámila a išlo sa na čaj, potom mi stále písal a stretli sme sa zas. ...

Róbert bol úplne neveriaci muž, tak som sa pýtala Boha, čo s tým? Dostala som prísľub, že Róbert sa tiež stane veriacim, a tak som teda do toho šla. Bol to krásny, ale zároveň veľmi ťažký čas duchovného boja, pretože Robo má za sebou ťažký život. Dnes sme už obaja veriaci. Veľmi sa teším, že sme sa takto zjednotili aj v tejto oblasti.

Čo hovorilo tvoje okolie na to, že máš priateľa?

To sa musíš spýtať okolia, predo mnou sa tvárili, že pohoda. Podľa mňa staré dievky závideli, rodina sa bála, starší ľudia sa čudovali a boli aj takí, čo sa úprimné tešili. Také klasické – trápne predsudky slovenskej nezrelej spoločnosti. Moje okolie je zvyknuté, že stále idem za svojim cieľom a žijem to, pre čo sa rozhodnem, už ich to ani neprekvapuje.

S čím si do manželstva vstupovala?

Do manželstva som vstupovala s vierou, že sa môj manžel sa úplne obráti k Bohu a naše manželstvo bude jeden veľký požehnaný zväzok. Že budeme spolu zvládať všetky situácie a prekonávať prekážky, že naša láska bude silná a bude ostatným svedčiť, že všetko je možné tomu, kto verí a nerozhoduje výška, vek, farba pleti.

Mali ste už nejakú krízu?

Krízu sme mali myslím na začiatku manželstva, keď sme začali spolu žiť a zistili sme, že každý má svoj spôsob života a musíme sa jeden druhému prispôsobiť,

už obidvaja nie sme najmladší. Postupne sa to však začalo meniť a jeden druhého sme začali viac chápať. A samozrejme, krízy sú stále, vznikajú hlavne z nedostatku komunikácie, keď si jeden mysli to a druhý ono a myšlienky sa čítať nedajú.

Premietam si obraz, ktorý som videla pri návšteve v Košiciach. Ľubka, projektová manažérka a špeciálna pedagogička vychádza zo svojho auta. Pred bytovým domom ju čaká manžel a na rukách drží malé chlapčiatko. Chlapčiatko sa netrpezlivo mrví a potom rozbieha smerom k mamke. Mamka, tá je len o trošku vyššia ako dvojročné dieťatko. Ľubka sa stala pred dvoma rokmi mamou.

Ako si prijala tehotenstvo?

Uff, ufff, so strachom, ale hneď som zaujala miesto bojovníčky, lebo ČOMU UVERÍŠ, TO SA TI STANE. A mne dal dobrotivý Boh prísľub, že „múdrosť múdrych zmarím, rozumnosť rozumných zavrhnem“. Tak aj bolo – všetko bolo proti logike ľudskej, ale nie proti logike Božej, a po ťažkom boji mám krásneho chlapčeka, ktorý je veľkým povzbudením pre mnohých.

Ako zmenilo narodenie dieťatka váš vzťah?

Tak už sme sa nemohli venovať len jeden druhému, ale hlavne Filipovi. Nemáme tu babky, tak si musíme všetko riešiť svojpomocne. Sme viac unavení a máme na seba menej času. Ale snažíme sa zariadiť si, aby sme si išli spolu niekam oddýchnuť a stále sa potešiť. Dieťa vzťah nezmení, ale ho ešte viac naplní, lebo je to plod lásky. Láska, ktorá je medzi dvomi partnermi, je zrazu hmatateľná a každý deň ju vidíme a môžeme sa o ňu starať.

Čo ti dal doteraz život v manželstve?

Život v manželstve ma veľa naučil. Otec mi zomrel ako 15-ročnej a nemala som brata, nepoznala som až tak mužské myslenie, konanie. Mama nás vychovala na mužov sa nespoliehať, nebolo na koho.

Ako „stará dievka“ som si manželstvo predstavovala dosť ideálne asi som pozerala veľa romantických filmov. A až teraz som zistila, že to vôbec nie je prechádzka záhradou plnej ruží. Zistila som, že muž nečíta žene myšlienky a nevie, ako sa cíti, až kým mu to sama nepovie. Muž ma úplne iný pohľad na veci ako žena.

Je dôležité sa veľa rozprávať a aj modliť, a vtedy to ide oveľa jednoduchšie a ľahšie.Naučila som sa, že aj keď som vodcovský typ, že mužovi sa treba podriadiť – stojí ma to veľmi veľa síl. Nemôže byť už stále tak, ako si to predstavujem ja, ale ako si to predstavujeme my. Manželstvo ma učí pokoriť sa, prijať toho druhého, odpúšťať, zaprieť sa, prekonať sa, obetovať sa, milovať, stíšiť sa, slúžiť. Je to jedna veľká škola, kde sa pokúšam dať všetky teoretické vedomosti do praxe. Vďaka tomu všetkému som znovu objavila samu seba a môj život má naplnenie.

Čo pre teba znamená sľub "v dobrom i v zlom" - konkrétne...

Tento sľub pre mňa znamená dosť veľa. Je to, že budeme spolu v každej nepriaznivej životnej situácii a budeme sa navzájom povzbudzovať a pomáhať si, aj keď budú ostatní proti nám, my ostaneme spolu. Keď sa pohádame, tak si nájdeme opäť cestu k sebe a budeme tu jeden pre druhého. Učíme sa tomu samozrejme postupne každý deň, hľadáme si cesty k sebe, keďže 21. 2. 2012 oslávime ešte len 3 výročie svadby.

Článok publikujeme v spolupráci s OZ Národný týždeň manželstva.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.