ŽenaVzťahy

Kurz pre ženu: Nezabudol, len žije prítomnú chvíľu (5)

 Mgr. Kamil Bartko   08.12.2014   14

Už sa vám stalo, že ste mali ísť niekde v presný čas a muž sa len tak hrá alebo robí niečo iné a vy ste v strese, že to nestihnete a on akoby na to zabudol? 

Nezabudol, len je maximálne sústredený na prítomnú chvíľu – na činnosť, ktorú práve robí. 

Možno, že nerobí „nič“. Možno, že je len mysľou ešte v práci alebo ešte v nej fyzicky je. Muž, pokiaľ to nie je pravidelná aktivita, rýchlo ju stratí z pozornosti sústredením sa na aktuálne podnety. 

Ono vie riadne vytočiť, keď ste o tom ešte rozprávali ráno, že treba ísť na rodičko a po príchode domov sa tvári akoby nič. Vám už v hlave beží, čo všetko treba zabezpečiť a on nič... Rýchlo dohodnúť starkých k deťom, dať deťom inštrukcie, čo musia spraviť, nakúpiť, niečo na večeru, krúžky, atď.... Ide Vám prasknúť hlava a muž je vyvalený v kresle. 

 

Žena: „.... čo tu sedíš, ty nevieš, že musíme ísť deckám na rodičko?“

Muž: „...čooo?“

Žena: „....no to mi ani nevrav, že si zasa zabudol!!!“

... a už je oheň na streche. A keďže je stres a panika, tak sa aj počastujú, veď viete... výčitkami.

 

Inokedy máte napríklad dohodnutú návštevu alebo sa chystáte do kina, či do divadla. Čakáte, čakáte a muža nikde. Stále niečo dorába v práci, lebo ....

Zavoláte mu:

„...vyzváňa... Miláčik, kde si?

Muž: „...no kde? v práci!

Žena: „... ty si zase zabudol....“

Muž: „.... ach jaj..“

 

Muž sa začne buď ospravedlňovať, vyhovárať alebo brániť a poprípade aj pridá vhodnú výčitku.

Žena sa cíti zradená a muž neschopný 

To, čo je na tom najhoršie je, že žena sa cíti zradená a muž neschopný. Jednoduchá vec, a ako vie zraniť.

Riešením je pripomienka

Riešením je, ak žena jemne a včas pripomenie mužovi, aký máte program a muž začne rovnako stresovať ako vy. To, že to nestihnete, nevadí, hlavne, že ste v tom obaja. 

V akom predstihu, v akej frekvencii a akou formou, to je na vás ženy, aby ste odpozorovali u svojho muža jeho krivku „sústredenia“.

Sofistikovaný spôsob je aj pripomienkovač na mobile. Oplatí sa, ak si muž dá doň (alebo mu žena pošle zdieľanú udalosť do kalendára) aj osobné a rodinné udalosti ako romantický večer s vami, rodičko, výročie... Muž takto nezabudne a vyhne sa trapasu, že zasa zabudol. 

To, čo muža veľmi bolí je, ak vyznie ako nezodpovedný otec alebo ak je mu vyčítané, že vás nemiluje. Ženy, pomôžte mužom! Je lepšie predpokladať, že nezabudol, len je sústredený na prítomný okamih, ako mu vyčítať. Odmenou pre vás bude akčný a zodpovedný muž.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Letitia napísané 18.12.2014 13:26

Tak tento diel mi moc nesadol. U nás to skrátka takto nefunguje.

 

Čakala som skôr niečo o "vypúšťaní nedôležitých informácií".

(Joj ako dlho mi trvalo kým som pochopila, že môj muž nezabúda, ale len vypúšťa z hlavy to, čo <podľa neho> nie je dôležité! Ešte by to chcelo návod, ako zistím skôr než príde problém, čo si pamätá a čo vypustil.)

A o spôsobe ako mu ich pripomenúť bez straty hrdosti.

(Pretože opakovane "obviniť" muža, že zabúda - to môže jeho hrdosťou dosť otriasť. Nevedela som to, kým som nezažila. smile )

KamilBartko napísané 18.12.2014 15:42

Milá Letitia, obdivujem vás, ako sa múdro zapájate. Klobúk dole.

To zabúdanie je myslené na bežné nekonfliktné veci. To čo nám pomáha si zapamätať sú súvislosti (prepájanie), emócie, atď. Ženy tým disponujú vo veľkej miere, muži majú na všetko šuplíky Big Grins (Mark Gungor). Väčšinou máme otvorený jeden šuplík. Pozrite si to na youtube. Je to humorne poňaté, ale veľmi trefné.

To, že hovoríme o tom, že muži zabúdajú, nie je dôvod na to aby sme ich usvedčovali z neschopnosti, ale aby im ženy pomohli nezabúdať a naučili ich vnímať súvislosti. V neposlednom rade, prijať túto mužovu odlišnosť je cesta k jednote. Ono, ani ženský princíp, ktorý na všetko a všetkých myslí nie je kto vie čo. Až keď sa obidva svety spoja, a jeden od druhého sa navzájom učia (žena - napr. ako nemyslieť za iných, ako si vydýchnuť, ako nechať dieťa, aby bolo viac samostatnejšie,....) tak je to jedná báseň. Big Grins KB

Letitia napísané 18.12.2014 16:08

Súhlasím. Navyše, keď myslím na všetko naraz, tiež sa ľahko stane, že niečo "(ne)dôležité" prehliadnem.

 

Tá veta o "obivňovaní" nebola myslená, že by som ho chcela "usvedčiť z neschopnosti". Práve naopak, ja som si ani neuvedomila, že ho moje poznámky môžu zraňovať, ani mi nenapadlo, že to môže vnímať ako "usvedčenie z neschopnosti". Jednoducho som to "zabúdanie" vzala ako fakt a tak o tom aj hovorila. Asi priveľa. Cool

 

Mimochodom, Sherlock Holmes má o tom celú teóriu (v českom dabingu - "půdní teorie") že v hlave si drží len dôležité informácie, aby mu tie nedôležité zbytočne nezaberali priestor. smile

Letitia napísané 18.12.2014 16:11

btw: Aj ja mám niektoré informácie v krabiciach. Tá fuška potom, nájsť správnu krabicu keď ju potrebujem!

 

Aha, ďalší poznatok: Preto teda nechápe, načo vyťahujem súvislosti a emócie, keď si na niečo nevie spomenúť. On to takto previazané nemá?

KamilBartko napísané 10.12.2014 13:01

Určite nie je cieľom deptať muža pripomienkou. Zabudnúť na deti je prúser, ktorý mrzí aj muža. Pokiaľ je v záujme muža plniť si povinnosti a nezabudnúť si napr. deti pred školou, musí si s pokorou priznať, že potrebuje v tomto pomoc. A v tomto ovzduší príde včasná pripomienka pre muža ako spása.

Muž, ktorý si vie priznať, že niečo nezvláda je na najlepšej ceste nájsť silu, aby našiel prostriedky, ktoré mu pomôžu. Muž, ktorý namiesto uznania svojej slabosti obviňuje iných - vyzerá sebavedomo a múdro, ale iba vyzerá. Pokora svedčí múdrosti. Rolleyes

kozicnik napísané 09.12.2014 03:27

Hmmm tieto clanky mi nesedia. Ano, su medzi muzmi a zenami rozdiely - takisto ako medzi akymikolvek ludmi nezavisle na pohlavi a veku. A treba sa naucit, ako ten druhy "funguje" a respektovat to.

Ale schematizovanie muzov a zien sposobom na ktory sa nechyta ani Dr. Plzak... nie dakujem. To ma skor uraza.

Uraza ma, ze by som mala na dosiahnutie bezneho fungovania domacnosti hrat nejake divadielko a manipulovat muzom, mimochodom velmi dobrym a chapavym.

Uraza ma, ked su vsetci muzi vykreslovani ako polodementi, co si nevedia ani nos vysmrkat bez toho, aby im to zena citlivo pripomenula.

Namiesto navodov, co takto vzajomna vnimavost a uprimnost? Aspon u nas fungujeme takto. Ano, su situacie, kde viem ze na manzela treba citlivo, alebo dokonca pouzit nejake tie finty. On takisto na mnasmile Ale nemame to ako pravidlo. Pravidlo je o tom, ze si vsimame, co by ten druhy asi tak mohol chciet, potrebovat a podobne. To ostatne z toho vyplynie.

V urcitych situaciach treba reagovat priamo, tvrdo az agresivne, a inokedy zase uplne ignorovat co sa deje a ci sa na nieco zabudlo a len byt spolu - vsetko podla situacie. Par rokov to trva, kym sa ludia zladia, ale to je normalne.

Heňa napísané 09.12.2014 18:43

Ja by som to zasa az tak nezatracovala. Je fajn si precitat taketo nazory, pozorovania a zamysliet sa, co z toho by sa dalo aplikovat.

Jasne ze kazdy sme iny... ale to by sme si potom necitali ani nic o posilneni imunity, lebo ved - kazdy organizmus na ine reaguje. Ja si to tu citam rada. Vela veci je naozaj ako od nas z obyvacky. A niektore su mi smiesnesmile))

KamilBartko napísané 10.12.2014 10:23

Vnímavosť a úprimnosť sú fajn.

 

 

"Pravidlo je o tom, ze si vsimame, co by ten druhy asi tak mohol chciet, potrebovat a podobne. To ostatne z toho vyplynie."

 

... to je super. Vystihla ste to najdôležitejšie. Zameranosť na toho druhého je naozaj raj na zemi.

 

Ale, ešte jedno je potrebné - porozumieť tomu druhému. V týchto článkov sú podnety, ktoré sa snažia osvetliť to čo ženám nedarí pochopiť na mužovi. Je to všeobecne ladené a niekomu to nesedí, a niekomu zase áno. Moje články sú veľmi konkrétne keďže mi vadia všeobecné teórie. Táto konkrétnosť sa vystavuje riziku, že niekomu nesadne, a za to sa Vám ospravedlňujem. Keď prichádzajú za mnou manželia do poradne, tieto konkrétnosti púšťam k vode a zaoberám sa iba ich skúsenostiam. Neponúkam im rady, ale ich sprevádzam po ich ceste k zmene.

 

S pozdravom Kamil Bartko

KamilBartko napísané 08.12.2014 20:29

A čo na to ten Váš? zwinker Má predstavu, čo by mu pomohlo z vašej strany?

Mirka napísané 08.12.2014 21:50

Tuto otazku mu kladiem vzdy. CO mozem urobit pre to, aby si nezbudol? Nevie.

KamilBartko napísané 08.12.2014 22:01

Ja viem, je to na nervy, ale všimnite si keď niečo nezabudne a chváľte ho za to do zblbnutia. A aj tá trpezlivosť sa hodí Razz Ach, o tom by vedela písať moja manželka Big Grins

Mirka napísané 08.12.2014 14:02

Vach, keby 1 pripomienka stacila, bolo by to super. U nas nestaci ani kombinacia sms, mms, fb message, whatsup, telefonat, email a listok v krabicke s desiatou... Co mi pomoze?

podpolanec napísané 10.12.2014 11:34

Prave to moze byt Vas problem, stacilo by mozno muza menej "pripomienkovat" a deptat ho za zabudnutie X krat pripomenuteho. To si potom vytvorime blok, akysi SPAM filter na dany tip pripomienky.

Mirka napísané 10.12.2014 11:54

Aha, a to ze budu deti stat pred skolou posledne s upratovackou, to mam teda nechat ako je? Tato moznost mi teda nenapadla.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?