ŽenaVzťahy

Kurz pre ženu: Kto má pravdu? (8)

 Mgr. Kamil Bartko   12.01.2015   3

„...keby pri našich hádkach bol niekto, určite by mi dal za pravdu...“ 

Možno, že ste si aj vy takto povzdychli, keď ste prehrávali v slovnom zápase so svojim partnerom. Raz sa dá ustúpiť, ale roky ustupovať frustruje hádam každého. Sila argumentu, pravda iba z jednej strany, hádky, kto má pravdu vyčerpáva čím ďalej, tým viac. Pridá sa k tomu znechutenie a pocit nepochopenia.

 

„...ach, keby nás niekto počul, určite by sa všetko zmenilo. Konečne by mu to vyjasnil, že sa mýli a ja mám pravdu!!...“

Názorové strety sú zdrojom ochladnutia 

Názorové strety ako aj iný pohľad na situácie, alebo iné rozdielne riešenia, ktoré navrhuje partner, sú práve často zdrojom frustrácie či ochladnutia v láske. Po rokoch boja, vyčerpaná a unavená si možno poviete:

„...s ním sa nedá!!! Sme úplne rozdielni a iní!!! Bola chyba, že som si ho vzala ....“

Možno si poviete, že toto sa nedá „rozkorčulovať“, ale môžem vás uistiť, že práve táto rozdielnosť, na ktorej sa to láme je práve to, čo má spojiť. AKO?

Je niekoľko zásad, ktoré, ak sa dodržia, dôjde k jednoduchšiemu zladeniu. (Budem popisovať to, čo môže zo svojej strany urobiť žena. Pre chlapov to opíšem neskôr v kurze pre muža, ktorý už pripravujeme).

V predchádzajúcich dieloch sme popísali niekoľko zásad a odlišností v komunikácii s mužom, ktoré si treba prečítať v rubrike VZŤAHY.

K ním by som pridal:

1. Rande

Urobiť si čas na pravidelnú komunikáciu – rande. Pokiaľ si neurobíme čas na seba, a všetko budeme riešiť za pochodu, tak sa ani nečudujme, že to medzi nami viazne. Základ každej dobrej komunikácii je dostatočný a pravidelný čas. Možno poviete, že času nie je, že je veľa práce okolo domu či okolo detí. Nuž, pokiaľ položíte niečo nad váš vzťah s mužom (deti, práca, kamarátka, rodičia...),  tak pokoj a bezpečie nájdete v tých veciach, ktoré sú nad vaším partnerom, ale nie vo vzťahu s partnerom.

2. Pravda je mier

Vzdať sa pravdy ako objektívneho univerza – pravdu nevlastníme, ale môžeme sa k nej spoločne priblížiť. Pravda je zážitok, pravda je pokoj a mier. Názor je niečo iné. Môj názor je pomôcka, na ceste za pravdou.

3. Povedať a počuť sú 2 rôzne veci

Nie je až tak dôležité to, čo poviem, ale to, ako je to počuté mojím partnerom.

Pojem, ktorý prezentujem verbálne a neverbálne, môže vyvolať u partnera asociáciu iných pojmov, ako sme pôvodne mali na mysli.

4. Rozdielnosť je benefit, nie problém     

V rozdielnosti vidieť výzvu na dopĺňanie, nie na vylúčenie.

5.  Pozor na skratky

Vyhýbať sa rýchlym uzáverom bez vyjasňovania.

6.  Vráťme sa k tomu

Pokiaľ nás tlačí čas a nemáme si to ako vydiskutovať a rozhodne sa podľa jedného, určite by som odporučil sa k tomu vrátiť v kľudnej atmosfére bez vyčítania a vyrozprávať si to.

7.  Odvaha ku konfrontácii

– ustúpiť len, aby bol kľud je „lacné víťazstvo pre partnera“.


Jeden vtip ako sa dá dospieť ku kompromisu:

Žena hovorí mužovi:

„....ty uznáš, že mám pravdu, a ja ti dám za pravdu :)....“

Vzdať sa názoru nie je kompromis,

ale ani to, že raz bude po mojom a druhý krát po tvojom. Kompromis je brať do úvahy názory obidvoch.  A povedzme si, zladiť dva rozdielne názory, to chce čas a aj umenie. K tomuto umeniu sme povolaní všetci – vzájomne sa dopĺňať.

Poznám manželov, ktorí po rokoch tvrdej práci na vzťahu už nepotrebovali kompromisy. Prežívali jednotu – cítili sa naplnení a obohatení názorom toho druhého. Áááá, konečne!! o tomto som chcel písať. Byť si darom pre seba – to je cieľ. Ako ozubené súkolesie – zúbok po zúbku.

Spočiatku sa to určite nezaobíde bez hádok a emócii, ale ak sa postupne budeme učiť techniky a metódy komunikácie, ktoré som aj čiastočne popísal v tomto seriály, jednota je na dosah.

Garantujem, že po roku aktívnej práci na sebe, sa určite vyvolá zmena k lepšiemu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
vladimira napísané 12.01.2015 16:26

pekne, jemne napisane...a uplna pravda..smile tesim sa na muzsku stranu..big green

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?