ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Tri čarovné slová (8)

 Mgr. Kamil Bartko   11.05.2015   29

Ako už len slová môžu byť čarovné? A môže niečo zmeniť nejaké slovo, keď je všetko okolo nás aj tak riadne “zavarené” ? Môže nejaké slovo zmeniť situáciu, či dokonca zmeniť môj život k lepšiemu? Môžem nejakými slovami ovplyvniť napätie, ktoré prežívam voči svojej žene?

 

Poznám chlapíka, ktorý je dvakrát ženatý s tou istou ženou. Keď som sa ho spýtal, ako je to možné, odpovedal:

“… to iba vďaka trom zázračným slovám sa mi podarilo obnoviť manželstvo so svojou ženou…”.

Jeho životný príbeh mi pripomenul obrázok žaby, ktorá bola ulovená bocianom. Ako zápasila v jeho zobáku, rukami mu škrtila krk. Bol som veľmi zvedavý aké sú to slová, a priznám sa, že keď mi ich povedal, nevedel som sa s nimi stotožniť, a myslel som si, že to hovoril manželke zo zúfalstva, lebo chcel za každú cenu zachrániť vzťah, ako tá žaba svoj život. Po rokoch som pochopil, že som sa mýlil.

 

Slová, slová…

Sem slovo, tam slovo. Je to niečo, čo máme hneď po ruke/ teda na jazyku. Len si niečo zmyslím a poviem si čo chcem, kedy chcem, ako chcem. To, že rozprávame, čo rozprávame, ako rozprávame berieme ako samozrejmosť. A tak samozrejmé sa po čase stáva obyčajné, a obyčajné pomaly za niečo čomu prestávame prikladať nejakú dôležitosť. 

Nachádzame sa v rýchlom víre problémov, úloh, nárokov ako aj požiadaviek, ktoré treba riešiť. Najprv ich začneme riešiť v našich hlavách, predstavách a očakávame, čo prinesie situácia, ostatní ľudia, ako aj ďalšie faktory, ktoré nemáme v rukách.

Žijeme rýchlu dobu, v ktorej sa treba rýchlo rozhodovať. A tak, na zvládanie vecí okolo nás vynakladáme veľa úsilia - rozhodujeme sa, vytvárame postoje, analyzujeme, posudzujeme, hodnotíme, hľadáme, konáme, ovládame sa, prežívame, trpíme, smútime, zúrime, unikáme, atď…

 

A pritom všetkom už neostáva sila a energia na to, aké slová používame. Neprikladáme im dôležitosť, ani už nevnímame, že aj samotné slovo má svoj vlastný účinok.

Ale všetci nejako cítime, že máme problém v komunikácii

Slovo má veľkú moc. Slovo môže budovať aj ničiť. Slovo môže priniesť pokoj ako aj vyvolať vojnu. Dokonca záleží aj na umiestnení čiarky vo vete. To slová vyvolávajú lásku ako aj nenávisť. To slovo vytvára postoj a je základným kameňom naších rozhodnutí. Niekedy slová počujeme a niekedy, keď chýbajú, domyslíme si ich, a inokedy si ich dotvoríme a inokedy zasa inak pochopíme. Ale je to slovo, ktoré formuje náš svet.

Nový začiatok je v našom jazyku

Prečo o tom píšem? Lebo verím, že mnoho problémov, ktoré sú v manželstve by sa vyriešili, ak by sme častejšie používali slová, ktoré nesú v sebe pokoj, lásku a úctu. Myslíme si, že problém je hlboko v našej manželke a že pokiaľ sa nezmení, tak sa problémy neporiešia.

Omyl! Začiatok zmeny partnerky nie je v nej, ale v našom jazyku - v naších slovách.

Ďakujem chlapíkovi z úvodu, že mi ukázal na svojej skúsenosti, že slová majú veľkú moc. To slová spôsobili, že zachránil stratené. A myslím si, že nie hocijaké slová - slová, ktorých podstata je v podpore toho druhého. Myslieť na toho druhého chce veľa sebazaprenia, ale na začiatok by postačili aj …

 …. TRI ČAROVNÉ SLOVÁ …., ktoré fungujú stopercentne.

Chcete ich vedieť? Vylúštite si ich….

“….ŠAM UDVARP KIČÁLIM !!!…..”


Pozvánka

Na jeseň pripravujeme víkendový zážitkový seminár pre ženy . Viac informácií a program : Zážitkový kurz pre ženu: Ako komunikovať s vlastným mužom.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
eva kollarova napísané 11.05.2015 19:03

P. Bartko, mate pravdu.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?