ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Tri čarovné slová (8)

 Mgr. Kamil Bartko   11.05.2015   29

Ako už len slová môžu byť čarovné? A môže niečo zmeniť nejaké slovo, keď je všetko okolo nás aj tak riadne “zavarené” ? Môže nejaké slovo zmeniť situáciu, či dokonca zmeniť môj život k lepšiemu? Môžem nejakými slovami ovplyvniť napätie, ktoré prežívam voči svojej žene?

 

Poznám chlapíka, ktorý je dvakrát ženatý s tou istou ženou. Keď som sa ho spýtal, ako je to možné, odpovedal:

“… to iba vďaka trom zázračným slovám sa mi podarilo obnoviť manželstvo so svojou ženou…”.

Jeho životný príbeh mi pripomenul obrázok žaby, ktorá bola ulovená bocianom. Ako zápasila v jeho zobáku, rukami mu škrtila krk. Bol som veľmi zvedavý aké sú to slová, a priznám sa, že keď mi ich povedal, nevedel som sa s nimi stotožniť, a myslel som si, že to hovoril manželke zo zúfalstva, lebo chcel za každú cenu zachrániť vzťah, ako tá žaba svoj život. Po rokoch som pochopil, že som sa mýlil.

 

Slová, slová…

Sem slovo, tam slovo. Je to niečo, čo máme hneď po ruke/ teda na jazyku. Len si niečo zmyslím a poviem si čo chcem, kedy chcem, ako chcem. To, že rozprávame, čo rozprávame, ako rozprávame berieme ako samozrejmosť. A tak samozrejmé sa po čase stáva obyčajné, a obyčajné pomaly za niečo čomu prestávame prikladať nejakú dôležitosť. 

Nachádzame sa v rýchlom víre problémov, úloh, nárokov ako aj požiadaviek, ktoré treba riešiť. Najprv ich začneme riešiť v našich hlavách, predstavách a očakávame, čo prinesie situácia, ostatní ľudia, ako aj ďalšie faktory, ktoré nemáme v rukách.

Žijeme rýchlu dobu, v ktorej sa treba rýchlo rozhodovať. A tak, na zvládanie vecí okolo nás vynakladáme veľa úsilia - rozhodujeme sa, vytvárame postoje, analyzujeme, posudzujeme, hodnotíme, hľadáme, konáme, ovládame sa, prežívame, trpíme, smútime, zúrime, unikáme, atď…

 

A pritom všetkom už neostáva sila a energia na to, aké slová používame. Neprikladáme im dôležitosť, ani už nevnímame, že aj samotné slovo má svoj vlastný účinok.

Ale všetci nejako cítime, že máme problém v komunikácii

Slovo má veľkú moc. Slovo môže budovať aj ničiť. Slovo môže priniesť pokoj ako aj vyvolať vojnu. Dokonca záleží aj na umiestnení čiarky vo vete. To slová vyvolávajú lásku ako aj nenávisť. To slovo vytvára postoj a je základným kameňom naších rozhodnutí. Niekedy slová počujeme a niekedy, keď chýbajú, domyslíme si ich, a inokedy si ich dotvoríme a inokedy zasa inak pochopíme. Ale je to slovo, ktoré formuje náš svet.

Nový začiatok je v našom jazyku

Prečo o tom píšem? Lebo verím, že mnoho problémov, ktoré sú v manželstve by sa vyriešili, ak by sme častejšie používali slová, ktoré nesú v sebe pokoj, lásku a úctu. Myslíme si, že problém je hlboko v našej manželke a že pokiaľ sa nezmení, tak sa problémy neporiešia.

Omyl! Začiatok zmeny partnerky nie je v nej, ale v našom jazyku - v naších slovách.

Ďakujem chlapíkovi z úvodu, že mi ukázal na svojej skúsenosti, že slová majú veľkú moc. To slová spôsobili, že zachránil stratené. A myslím si, že nie hocijaké slová - slová, ktorých podstata je v podpore toho druhého. Myslieť na toho druhého chce veľa sebazaprenia, ale na začiatok by postačili aj …

 …. TRI ČAROVNÉ SLOVÁ …., ktoré fungujú stopercentne.

Chcete ich vedieť? Vylúštite si ich….

“….ŠAM UDVARP KIČÁLIM !!!…..”


Pozvánka

Na jeseň pripravujeme víkendový zážitkový seminár pre ženy . Viac informácií a program : Zážitkový kurz pre ženu: Ako komunikovať s vlastným mužom.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk

Najčítanejšie

Komentáre k článku
eva kollarova napísané 11.05.2015 19:03

P. Bartko, mate pravdu.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.