ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Prečo muži neplačú (6)

 Mgr. Kamil Bartko   04.04.2015   26

Otázka skôr znie, čo robia muži, keď prežívajú bolesť? No predsa: „.....neplač, to nič nie je, veď si už veľký chlapec....“

Od detstva sú zväčša chlapci vedení k tomu, že muži neplačú a keď ich niečo bolí, tak to za nich dospelí zbagatelizujú. A tak si muž zvykne, že keď prežíva bolesť, ani si neprizná, že má nejaké pocity bolesti. Otupí svoje vnímanie a tvári sa nepremožiteľne. Muž, hrdina, ktorý vydrží...

 

A čo sa vlastne stane s pocitmi bolesti? Nevyjadria sa, lebo sa ani nemôžu (očakávania iných) – ostanú uzavreté vo vnútri.

Čo sa vlastne stalo s bolesťou muža ?

Niektorí odborníci rozvíjajú teóriu, že po 2. svetovej vojne, vyrastala generácia chlapcov bez otca. A teda ženy, v snahe vychovať z chlapcov mužov, urobili to ženským spôsobom.

Chlapci nemali vzor muža a tak nemali koho kopírovať. Nevideli otca, ktorý prežíval slabosť a zúfalstvo, keď sa neurodila úroda, ktorý plakal pri narodení dieťaťa, ktorý sa trápil pre rôzne veci, ktorý prežíval neistotu a strach... Zrejme počuli iba o hrdinských a nebojácnych činoch svojich otcov z rozprávania matky.

Prečo? Lebo asi takto chceli  uchrániť svojich synov pred zúfalstvom, ktoré sami prežívali. Čiže, chlapci sa snažili napodobniť skreslenú predstavu muža, ktorú si pamätali z rozprávania svojej matky. A tak muž, ktorý nezažil otca sa stal otcom syna, ktorý kopíruje otca, ktorý nezažil otca, len napodobňuje predstavu otca z rozprávania.

 

Odvážny a nebojácny muž, ktorý bojuje s nástrahami života, nemôže prejaviť bolesť a slabosť, lebo všetci na okolo by to vnímali, že ten muž prehral. A muž predsa nemôže prehrať! O koho by sa oprela žena? 

Napriek tomuto tlaku, muži často prehrávajú. 

Veľkonočný muž...

Aj v tomto veľkonočnom období si spomíname na jedného muža, ktorý prehral – už pred 2000 rokmi. Kričali mu – „...iných zachraňoval, nech teraz zachráni seba!.....“ Zrejme tiež stratil otca, keď bol menším chlapcom. Keď prežíval veľké zúfalstvo, nenašiel sa muž, ktorý by bol pri ňom – všetci spali.

Ale keď bol úplne pokorený, stála pri ňom žena. Plakala s ním, bola s ním v jeho bolesti – „nezachraňovala“ ho. Stála pri ňom a uniesla jeho zúfalstvo až do konca. Ale po veľkom piatku a bielej sobote, prichádza veľkonočná nedeľa – nový pohľad na svet – nová dimenzia sily – keď sa cítim slabý, vtedy som silný. 

Len niesť spolu s ním jeho zúfalstvo a zraniteľnosť. 

Dovolí si muž prežívať slabosť? Dovolia mu to? Nájde sa žena, ktorá by uniesla plač muža? Ktorá namiesto radenia, čo ešte môže spraviť, alebo, že to má preto, že ju nepočúvol, a ďalších tisíc skvelých postrehov na záchranu, bude iba jednoducho pri ňom v jeho bolesti? Niesť spolu s ním jeho zúfalstvo a zraniteľnosť. Vidieť mužovu zraniteľnosť a nerobiť nič, len pozerať a prežívať jeho bolesť. Nájde sa takáto žena?

 

 

Prežívať slabosť, nie je prehra, ale cesta k víťazstvu. 

Prežívať zraniteľnosť, nie je prehra, ale cesta k poznávaniu seba.

Prežívať bolesť, nie je prehra, ale cesta k odpusteniu.

Prežívať strach, nie je prehra, ale cesta k bezpečiu.

Plakať, nie je prehra, ale cesta k prijatiu seba samého.

 

Prečo?

Lebo muž, ktorý počúva svoje vnútro, teda aj svoje pocity bolesti, strachu, smútku....vidí veci okolo seba jasnejšie – vidí veci, ktoré sú na prvý pohľad skryté. Vidí veci zvnútra.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Linda napísané 21.04.2015 17:50

mne sa zda ze muzi pocity nemaju. Alebo si ich nepripustaju a ked vyjdu najavo, logicky ich potlacaju

KamilBartko napísané 28.05.2015 11:59

Fúú, to je silný predpoklad. A čo ak sa mýlite? A čo ak je to úplne inak? Ja by som tak rýchlo neuzatváral. Určite by to stálo za preskúmanie.

eva napísané 06.04.2015 12:08

Oprava predchadzajuceho odkazu - bolo by dobre pocut pohlady a pocity viacerych muzov.

eva napísané 06.04.2015 12:04

Skvely clanok. Standing ovation! Tak takto to prezivaju a citia muzi ! Bolo by pocut pohlady a pocity viacerych muzov. Ake jednouche a urcite ucinne.Dakujem p. Bartko.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?