ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Milujem ťa! (9)

 Mgr. Kamil Bartko   25.05.2015   35

"… bolo to dávno, keď som to hovoril manželke. Bol som do nej zaľúbený až po uši! Bolo to také živočíšne a silnejšie ako ja….. Môj svet sa zúžil iba na ňu. Vtedy som to cítil veľmi silne a jasne!!!…..” 

Ako je to teraz? Čo ti bráni prežívať takúto intenzitu lásky a vášne? Práca? Deti? Žena? Roky spoločného života? Zranenia? …..

foto: iStock

 

Možno všetko a možno ani jedno z toho. Stretol som sa so silným predpokladom, že po rokoch manželská láska vychladne a už to nikdy nebude ako na začiatku. Zaľúbenosť pominie a potom je to realita, ktorú treba žiť. Teda povinnosti, starostlivosť o rodinu, atď.

Všimli ste si ako končia rozprávky o láske? Predsa svadbou! Obdivuje sa láska zamilovaných a to je to najväčšie a najkrajšie na vzťahu muža a ženy. Teda vezmú sa a je po láske!

Myslím si, že tí mladí zaľúbení ešte nemali páru o skutočnej láske a vášni. Objavili iba náznaky skutočnej lásky. Problém je ten, že my, celá spoločnosť, básnici, spisovatelia, režiséry a speváci obdivujú lásku v začiatkoch - zamilovanosť. 

Čo nám bráni prežívať skutoč vášnivú lásku?

Deti ?

Keď sa dvaja vezmú, tak to najhlavnejšie sú deti, rodina a tak. Obujeme sa do rodičovstva a manželstvo musí ustúpiť. Všimnite si, kedy sú deti najviac nesvoje - nie keď kričíte na nich, ale keď rodičia kričia na seba. Skúmame ako vychovávať deti, len aby nemali traumu, veľa čítame čo máme robiť inak vo výchove. Ostro sledujeme toho druhého, keď robí niečo zle vo výchove. A deti vyrastú a zabudnú na naše chyby vo výchove, ale nezabudnú na to, keď sa rodičia hádali. Deti sa narodili z milovania rodičov. Deti sa vychovávajú milujúcou láskou manželov(rodičov). Deti sa zaradia do života vďaka milujúcej láske manželov (rodičov). Prečo? Lebo láska rodičov je ako voda pre ryby - tie naše rybky.

Takže deti a rodičovská láska nám nemôže brániť k vášnivej láske k manželke a ani opačne - ibaže by sme deti postavili nad manželku/ manžela.

Práca ?

Zabezpečiť rodinu - to je výzva - hádam živočíšna. Je to motor, ktorý ide na plné obrátky. Keď sa na to pozriete bližšie, čo poháňa ten motor, tak vo väčšine prípadov zistíme, že to nie rozhodnutie zabezpečiť rodinu, ale strach, že nezabezpečíme rodinu. A tu je pes zakopaný. Strach je silná emócia, ktorá zahasí akúkoľvek pozitívnu emóciu. Strach nás rozloží a podkope našu sebadôveru a istotu do budúcna. Ľudia hľadali perpetumobile - a tu je - strach!!! A najväčší strach, ktorý môže mať človek je strach, že bude mať strach! Láska dodáva odvahu, strach ju uberá. A teda riešením je pracovať na rozvoji lásky. A strach sa stratí.

Príslovie hovorí: “…pracuj tak, ako by si nepotreboval peniaze!…”

Zranenia a neporozumenia počas spoločného života ? 

Ako prichádzajú prvé nedorozumenia, konflikty, začne sa to hromadiť. Po rokoch je toho viac než sa zmestí do jedného vreca. A keď sa snažíme niečo riešiť, tak to nejde, lebo jeden z nás vytiahne staré hriechy hádam ešte z minulého tisícročia. Spleť nedorozumení spôsobí, že sa to stáva neprehľadným a tak jeden nevie čo chce riešiť ten druhý, a ten druhý nerozumie, že ten prvý nerozumie. Výčitky, domýšľanie, komentovanie správania toho druhého spôsobí to, že podmienime našu lásku zmenou toho druhého. A tak láska a otvorenosť sa zmení na dokazovanie si pravdy a obraňovanie sa. Chýba nám pocit bezpečia. Začneme sa brániť, alebo unikať. Samozrejme v takomto vzťahu je láska pochovaná hlboko do zeme.

Ako vzkriesiť pochovanú lásku?

Ľahšie než si myslíme. Ona totiž nezomrela, len drieme. Len ju treba zobudiť. Ako? Veľa tipov je popísaných v obidvoch kurzoch. Pridám len:

foto: iStock

 

“….odpusť mi, prosím. Milujem ťa!…..” 

Jedno múdre príslovie hovorí: “…..miluj tak, ako by si nebol nikdy zranený!….”

 

Je to blbosť? 

Pár dni som obdivoval tento výrok, ale po chvíli som prišiel na to, že je to maximálna blbosť. Prečo? 

Lebo, tam kde niet zranenia, nie je ani láska. Práve vzájomná zraniteľnosť je základom intímnosti a blízkosti. Aj dieťa, keď prichádza na svet, hneď zraní matku - matka má bolesti, dlho sa hojí po pôrode, pri kojení je dohryzená a zapálená, počas výchovy vás zlosti a čim viac je s dieťaťom problém, tým viac ho milujeme.

Komu sa veľa odpusti, ten veľa miluje. Komu sa málo odpustí, ten miluje málo.

A povedzme si, v manželstve si máme čo odpúšťať. A to vzájomne :-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Vaše otázky rád zodpovie v Manželskej a rodinnej poradni na rodinka.sk

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
hugo napísané 05.07.2015 17:23

Miluj tak, ako by si nikdy nebol zranený...

Aj toto múdre príslovie má svoje čaro a nieje chápané iba jedným zmyslom,pretože tak, ako sú myšlienky a láska nekonečná i toto príslovie má hlboký zmysel...

KamilBartko napísané 10.07.2015 10:38

Milý Hugo,

 

som rád, že vás tá myšlienka zaviedla do "hlbokých výšin". Osobne vnímam túto myšlienku ako prevratnú, ale v praxi nereálnu, čo do preprogramovania. Keď ma niekto raní a cítim krivdu, nedá sa to len tak potlačiť. Potrebujem prejsť určitými fázami vyrovnania sa - napr.: zapieranie - potláčanie, hnev, depresia, objavenie novej perspektívy - čo som získal, a nakoniec odpustenie. Podľa môjho názoru, láska nejde bez bolesti. Nejde o to odstrániť bolesť, ale strach z bolesti. A vo vzťahu pridať aj vzájomné počúvanie.

S pozdravom Kamil Bartko

Alex napísané 25.05.2015 11:36

A čo ak sú to všetko len ilúzie?

 

"Bol som do nej zaľúbený až po uši! Bolo to také živočíšne a silnejšie ako ja….. Môj svet sa zúžil iba na ňu. Vtedy som to cítil veľmi silne a jasne!!!…..”

 

Toto hovorí chlap pod vplyvom hormónov, ktorými ho príroda núti sa rozmnožovť, áno, vtedy to tak skutočne myslí, aj tomu verí, a dokonca si predstavuje, že to tak vydrží do konca života.

A ženy robia to isté, veria tomu istému, pod vplyvom svojich hormónov.

 

A že vraj láska

Big Grins Big Grins

 

No a potom sa to rozmnoženie podarí a ženské hormóny sa zmenia a chlapské nie. A tam to končí. Vtedy už každý chce niečo iné, a nerozumejú si.

 

A je ťažké hrať sa na intelignetné ľudské bytosti, ktoré akože riadia nejaké vyššie mozgové funkcie.

Fakt ťažké. Nuž ale život je ťažký. zwinker

 

A na konci aj tak každý zomiera sám.

 

Ilúziu lásky nám vnucujú filmy a knihy a potom sú ľudia sklamaní ak žijú obyčajný nudný a ťažký život.

KamilBartko napísané 25.05.2015 12:26

Alex,

podstatné je vedieť čo chcem. Ak si chcem nájsť cestu k polovičke, tak to pôjde len cez to odpusť mi.... Pokiaľ sa potrebujem postarať o seba a svoju horkosť v srdci, treba pracovať na sebe. V obidvoch prípadoch je to na mne, nie na hormónoch či ilúziách.

S pozdravom Kamil Bartko

KamilBartko napísané 25.05.2015 09:28

Milá Linda,

máte pravdu, že vo vzťahu mnohokrát dostávame niečo iné, než čo potrebujeme - a to môže vyvolávať obrovskú frustráciu a sklamanie. Sú aj takí, ktorí nedostávajú ani tú marmeládu.

Pomôcť sa dá iba tomu, kto hľadá pomoc. Na terapiu ku mne chodia rôzni klienti - aj takí, ktorí prežívajú sklamanie so vzťahu a potrebujú sa dať dokopy, ale aj takí, ktorí dávajú dokopy vzťah. "Objednávky" sú rôzne, ale jedno majú spoločné, chcú niečo urobiť pre seba.

LindaN napísané 25.05.2015 08:40

Sú medzi nami ľudia ktorí sú tak sklamaní a zatrpknutí a zakamenovani že po žiadnej láske netúžia. Sú sklamaní z partnera, z jeho správania, z jeho postojov že o lásku už záujem nemajú, naučili sa vystačiť si sami. Sú smädní, no dostali marmeladu. Aj takým viete pomôct?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.