Kurz pre muža: Čomu dať prednosť (3)

Mgr. Kamil Bartko 6

Na každého muža dolieha nespočetne veľa nárokov a požiadaviek. Doliehajú na nás úlohy s deadline (termíny), ktoré na nás tlačia. Máme plnú hlavu termínov, ktoré nestíhame.

Intenzita naliehavosti úloh nám nedáva spať a tak po nociach doťahujeme to, čo potrebuje urgentne dokončiť. Unavení a vyčerpaní padáme do postele, ktorá sľubuje zaslúžený oddych. 

Len čo dopadneme, ozve sa budík a neľútostne nám berie spánok (ťažko povedať či sa to dá nazvať spánkom, lebo ešte aj v sne doťahujeme detaily úlohy z večera).

Muž často unavený a nevyspatý začína nový deň a snaží sa prežiť ten ďalší, v ktorom sa bude naďalej pasovať s novými deadline. Prečo? Veď to robí pre…. a a a a vlastne pre koho? Kde sú všetci? Kde sú deti? Kde je manželka? Roky rokúce sa pre nich obetujem a teraz tu nie sú!

Kde sú všetci?

Halóóó? Odišli od teba, lebo si na nich zabudol!

Prečo? Lebo si dal prednosť práci pred nimi.

Ale veď som to všetko robil kvôli nim, aby sme mali z čoho žiť, aby sme mali dom, auto….. aby sme boli zabezpečení …

Si šikovný, lebo si to naozaj zabezpečil, ale za akú cenu? …ostal si sám!

Vás sa to netýka?

Milí muži, zdá sa vám to ako pritiahnuté za vlasy? Alebo, že vás sa to netýka?

Veľa mužov prichádza do poradne s rozčarovaním, že od nich odišla žena aj s deťmi, a nevedia prečo. A keď si pospomínali, prišli na to, že v práci boli viac ako doma, alebo aj keď boli doma, tak boli zavretí v pracovni a naďalej pracovali.

Čomu dať prednosť

Možno si hovoríte, že doba je ťažká a požiadavky zamestnávateľa/klienta sú tak veľké a naliehavé, že keď ich nesplníte, prídete o prácu a živobytie pre celú rodinu.

Tento fakt dáva logiku, ale zároveň vytvára predpoklad, že za rozpad rodín môže zamestnávateľ, ťažká doba, peniaze…..atď. A toto už nedáva logiku.

Určite by som sa nevzdal zodpovednosti za šťastné manželstvo či rozpad rodiny. Určite máme veľa vecí vo vlastných rukách a  môžeme ich ovplyvniť.

Poďme sa na to pozrieť z blízka.

1: Priority

To ako si usporiadame priority ovplyvňuje nie len to – čo/kto –  je pre mňa dôležitý a – čo/kto – je dôležitejší. Ovplyvňujú aj náš životný štýl. Priority sú ako  kompas, ktorý nám ukazuje smer. Svetové strany sú nemenné a tak by to malo byť aj s prioritami. Pokiaľ je manželka, deti, rodina  na prvých troch miestach a práca až na tých ďalších, tak to má aj ostať! 

Ako zistím, že sa držím priorít v správnom poradí? Jednoducho. Podľa toho, čomu dám prednosť pred čím! Nemôžem tvrdiť, že idem na juh, aby som sa dostal na východ. A tak nemôžem tvrdiť, že teraz sa nemôžem venovať manželke, deťom, lebo mám veľa práce. 

Pokiaľ svoje priority beriem vážne, pracujem aj na životnom štýle, ktorý mi pomôže udržať moje priority v správnom poradí.

2: Domov, to sú vzťahy, nie detašované pracovisko

Príchod domov z práce je veľmi dôležitá udalosť, ktorá ovplyvňuje celý život rodiny. To, ako a kedy prichádzame,  môže prezradiť aj to, ako máme usporiadané priority.

3: Včas do práce, včas domov

Zamestnávateľ si vyžaduje, aby ľudia prichádzali do práce na čas. Nikto s tým nemá problém a dokáže to vnímať ako svoju povinnosť.

Ako je to s dochádzkou domou? Kto a čo vyžaduje včasné príchody? – no predsa moje priority. To, ako si to zariadime je nielen umenie, ale aj neustály boj o čas. 

Neraz sa stáva, že pol hodiny pred odchodom domov, vás kolega či šéf/klient zastihne s jednoduchým zadaním, ktoré je len na minútku. Z minútky sa stane hodina a pol a príchod domov sa posunie o dve hodiny neskôr.

Postupne sa z toho môže stať návyk, že ešte niečo stihnete pred odchodom vybaviť a pravidelné príchody sa môžu stať neskorými a nepravidelnými.

Môže sa stať aj to, že vás už nikto ani nebude čakať, lebo ani „srnka“ netuší, kedy asi prídete domov. A tak muž začne chodiť pravidelne neskoro, lebo v práci toho veľa stihne. 

Určite radšej odporúčam naučiť sa umeniu povedať kolegovi, šéfovi, či klientovi: 

„….áno, pomôžem ti s tým, zajtra hneď po príchode do práce sa na to prioritne pozriem a hneď ti dám vedieť, čo a ako…“  

Totiž aj na odchod z práce sa musíme včas pripraviť .

Neskoré a nepravidelné príchody určite nepadnú dobre nijakému členovi rodiny. Muž je samozrejme unavený a žena mrzutá. Deti sú celé šťastné, že vidia otca a tak sa premôže a ide sa s nimi hrať. V žene narastá ďalšia mrzutosť, lebo je naďalej sama a navyše muž rozbíja harmonogram – deti si už mali umývať zuby a pomodliť a spať. Namiesto toho ich muž rozblázni a žena ich nevie uspať. Ráno sú deti unavené, a manželka si s nimi nevie dať rady, a tak začína byť alergická na manželovo „saturovanie otcovstva“.

Nie je lepšie prísť domov na čas, dať si spoločne s manželkou kávičku, porozprávať sa, obliecť sa do „montérok“ a rozdeliť si s manželkou povinnosti a spoločne režírovať domácnosť a deti?

4: Naladený na vzťahy

 

Naladenie sa na príchod domov začína už v práci. Tzn. Myslím na to, že potrebujem urobiť činnosti, ktoré súvisia s ukončením práce. Prácu neukončujem doma, ale v práci. Pokiaľ to neurobíme v práci, cestou domou budeme myslieť na to ako to treba ukončiť. Prídeme domov, a my sme stále v práci. Samozrejme, že nie je s nami reč, lebo v hlave ešte pracujeme. Urobíme pár zdvorilostných vecí a rýchlo sadáme k práci, aby sme to dokončili. Manželka je mrzutá, lebo ste ju nevypočuli a vy ste tiež, lebo ste unavený.

Nie je lepšie prísť domov s tým, že vás nič pracovné neťaží, lebo ste to nechali v práci, a môžete prežívať čas s ľuďmi, ktorí sú pre vás všetkým?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

články autora...

Komentáre k článku

  1. Vyborne a pravdive.Clanok si treba vytlacit, v praci nalepit na pocitac a doma na chladnicku ako povinne citanie denne. Bohuzial , v dnesnom svete to plati aj pre zeny.

  2. chlapomto dochadza o nieco neskor, ale verim tomu ze v extremnej situacii clanok najdu, ak maju dost sebareflexie.

  3. Riešim skôr v poslednej dobe úplne opačný problém. Ako zvláda moja manželka a deti rannú prípravu do práce a školy tak, aby som ich stihol rozvoziť včas a sám stihol začiatok pracovnej doby…Ak prídem neskôr, musím aj zostať dlhšie a to sa im nie vždy páči Cry

  4. Tento problém bol u mna hlavným spúšťačom „krízy“(hovorím za seba) ! Bývalí manželka bola furt v práci…(v jeden týžden bola až 86hod.). Prišla domov a v zápätí (skoro pravidelne) otvárala NB a opäť na firemných stránkach… No koho by to nenaštvalo??? Vtedy mi vyčítala,že prečo jej zakazujem koníčky(práca bola aj jej koníčkom vraj).Po čase som sice zistil niečo iného, ale to už je teraz jedno. Vtedy som riešil problém „Práca vs.doma“ ! Iný som nemal prečo kedže komunikácia bola na nulovej urovni a vysvetlenia od nej iného nebolo. Takže ja by som ešte odporúčal zistiť, prečo NAOZAJ tolko partner „pracuje“ ? (ak máte tú možnosť a budete mať to šťastie…) . Nie je za tým niečo iného?? No alfou a omegou je samozrejme otvorenosť a komunikácia. Ked tieto základné veci stagnujú, môžete to zabaliť…Prepáčte za otvorenosť. Ja toto všetko už mám za sebou. Prajem vám všetkým šťatie, lásku a hlavne porozumenie. A nezabudnite, vždy sú na vine obaja a nie „len ty si,len ty si a ja nič..“ 🙂

Pridaj komentár