ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Ako porozumieť vlastnej žene (1)

 Mgr. Kamil Bartko   24.02.2015   13

Rozprávať sa so ženou – teda vlastnou, dá zabrať. Naše ženy neuspokojíme mudrovaním, či siláckymi rečami. Chcú niečo viac – chcú, aby sme im porozumeli. 

Dá sa to?  Niekoľko krokov, ako porozumieť vlastnej žene:

 

Rada vs. porozumenie

Ak o probléme hovorí muž, pýta si radu.

Priznám sa, už som dlho nepočul nejakého muža, ktorý by priznal, že v niečom potrebuje radu. A už vôbec som nepočul, že by nejaký muž hovoril, že má nejaký problém. Väčšinou popisuje problémy iných.

V mužskom svete je „problém“ zakázané slovo. Problém znamená, že je ohrozené jeho bezpečie a musí byť v pohotovosti . „Problém“ tiež znamená, že môže prehrať. A to je kameň úrazu. Muž, ktorý často prehráva, prestáva žiť ako muž, živorí a vrčí na svet okolo seba.

 

Žena hovorí o probléme, čaká porozumenie (nie radu)

A zrazu, žena vedľa nás nám hovorí, že pri mne prežíva problém. Niektoré ženy to formulujú aj ako výčitku. My to samozrejme zotrieme zo stola, lebo čo? Chceme, aby bola šťastná.

Totiž, muž, keď nemyslí na problém, tak preňho v tej chvíli neexistuje. A tak v dobrej viere si myslíme, že to tak bude fungovať aj u ženy. A to je omyl. Žena sa zbavuje myslenia na problém inak – tým, že o ňom môže rozprávať. Žena si myšlienky utrieďuje rozprávaním a tak získava náhľad. Hovorí sa, že žena myslí v jazyku, muž v tichu.

Žena, keď rozpráva o nejakom probléme s mužom, očakáva porozumenie – tzn. porozumieme jej pocitom, myšlienkam, túžbam, dôvodom... a potrebuje nabrať silu, odvahu, nádej.... Čiže, žena, keď hovorí o probléme, nie je jej prioritou ho riešiť, ale predovšetkým mu porozumieť. Žena nepotrebuje radcu, ale veľké ucho s otvoreným srdcom. A práve v tom tkvie úloha muža – aktívne počúvať.

Aktívne počúvanie 

Aktívne počúvanie muža, je to najlepšie, čo môže zažiť žena s mužom (nemyslime si, že je to sex). Ako na to?

1. Rande v obývačke

Ak Vám žena oznámi, že sa chce rozprávať, naplánujte to s ňou, kedy a kde. Následne to treba dodržať, samozrejme, že nerušene a sústredene (nedržať mobil, či tablet, vypnúť média a tak). Niektoré páry majú pravidelné komunikačné večery (ja tomu hovorím rande v obývačke), kde sa nerušene rozprávajú o hocičom.

2. Parafrázujte

Pokiaľ žena rozpráva a strácate sa, jemne ju zastavte a parafrázujte, čo ste počuli, bez vášho komentára či rady.

3. Pýtajte sa 

Pokiaľ počujete veľa o pocitoch a neviete dané pocity priradiť do časo – priestoru, pýtajte si s taktom od manželky konkrétnosti – o akej udalosti hovorí.

Poznámka: Dohodnite sa s manželkou, či jej to vyhovuje, že ju prerušujete, alebo si dohodnite nejaké znamenie, ktoré by bolo akceptované ženou. To, že nerozumiete a že potrebujete do-vysvetliť, je pre ženu informácia, že ju počúvate so záujmom. Pri takomto dopytovaní, je dôležité aby tón, intenzita, zafarbenie, mimika, boli jemné a priateľské.

 

4. Len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný...

Pokiaľ Vám manželka niečo vyčíta, majte na pamäti, že len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný. Ona si o chvíľu spomenie. Hlavne sa nebráňte. Keď žena skončí s výčitkou, uznajte jej, že to musí byť pre ňu ťažké, a že .... 

„... je mi ľúto, že som ti  ublížil. Prepáč mi, nevidel som to tak. Ďakujem ti, že si sa mi otvorila. Ako to mám zmeniť?....“

Iba muž, ktorý vie ísť do kolien, bude stáť na piedestáli. Iba muž, ktorý vie priznať prehru, vyhráva. Iba muž, ktorý sa vie skloniť pred uboleným srdcom ženy, sa cíti milovaný.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
igor kliment napísané 09.07.2015 23:47

Vsetko totot by malo byt povinne citanie pre muzov a zeny uz v zaciatkoch ich vztahu ja som dnes precital vsetky clanky rady pre muzov som 20rokov zenaty a prave sa mi rozpada manzelstvo prave preto ze som toto vsetko necital pred 20timi rokmi,moje manzelstvo mohlo byt ovela krajsie a nemusel by som teraz bojovat o manzelku s jej milencom preto vyzivam a prosim vas zeny donutte svoje polovicky aspon si tieto clanky pozriet a pomozete vela muzom aby vas milovali a rozumeli aspon trochu vasmu svetu.....mlujte sa ,rozpravajte sa,ale hlavne sa pocuvajte

KamilBartko napísané 23.09.2015 10:35

Igor, oceňujem vaše povzbudenie, pre iných. Rád by som aj ja vás povzbudil - Nevzdávajte to!!! - nikdy nie je neskoro! Možno, že je tam iný, nenechajte sa znechutiť. Pracujte na svojej zmene, staňte sa niekym "iným", možno, že to niečo vyvolá - minimálne šok. V poradni som mal kadejaké prípady - aj ako sa manželia dali do kopy po rozvode, ako aj to ako sa jeden z párov odľúbil z mileneckého zvťahu a zaľúbil sa nanovo do tej svojej manželky/ manžela.

Tak len vás chcem povzbudiť.

S pozdravom Kamil Bartko

Mira napísané 23.02.2015 18:16

Tieto série o komunikácii sú naozaj bohovské. Cool

 

Alessi - je možné, že žena nemá pocit dostatočného porozumenia a spoluúčasti - v emocionálnej rovine. Tiež je možné, že si sama pre seba potrebuje nájsť vhodné výrazy, ktorými popíše situáciu a cíti, že by to šlo ešte lepšie.

A ja za seba - keď som v pohode, rozprávam. Ak mlčím, je zle. Manžel to vie a nejak si už zvykol zwinker

Linda napísané 23.02.2015 17:12

Muzi sa neradi menia. Treba sa s tym zmierit alebo ich nechat tak.

Verča napísané 23.02.2015 12:36

skvele to je

jana napísané 22.02.2015 17:57

Až sa mi zdá čudné, že autorom je muž big green

 

Alessi - ak žena opakuje stále dokola to isté, asi ste jej nepoložili otázku, napísanú na konci ("Ako to mám zmeniť?") Alebo ste neurobili to, čo Vám odporúčala... Alebo... neviem smile

alessi napísané 21.02.2015 07:10

Súhlasím s tým, že treba si nájsť čas a porozprávať sa. Ale čo vtedy keď je žena ako zaseknutá platňa?

alessi napísané 21.02.2015 07:10

Súhlasím s tým, že treba si nájsť čas a porozprávať sa. Ale čo vtedy keď je žena ako zaseknutá platňa?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?