ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Ako porozumieť vlastnej žene (1)

 Mgr. Kamil Bartko   24.02.2015   13

Rozprávať sa so ženou – teda vlastnou, dá zabrať. Naše ženy neuspokojíme mudrovaním, či siláckymi rečami. Chcú niečo viac – chcú, aby sme im porozumeli. 

Dá sa to?  Niekoľko krokov, ako porozumieť vlastnej žene:

 

Rada vs. porozumenie

Ak o probléme hovorí muž, pýta si radu.

Priznám sa, už som dlho nepočul nejakého muža, ktorý by priznal, že v niečom potrebuje radu. A už vôbec som nepočul, že by nejaký muž hovoril, že má nejaký problém. Väčšinou popisuje problémy iných.

V mužskom svete je „problém“ zakázané slovo. Problém znamená, že je ohrozené jeho bezpečie a musí byť v pohotovosti . „Problém“ tiež znamená, že môže prehrať. A to je kameň úrazu. Muž, ktorý často prehráva, prestáva žiť ako muž, živorí a vrčí na svet okolo seba.

 

Žena hovorí o probléme, čaká porozumenie (nie radu)

A zrazu, žena vedľa nás nám hovorí, že pri mne prežíva problém. Niektoré ženy to formulujú aj ako výčitku. My to samozrejme zotrieme zo stola, lebo čo? Chceme, aby bola šťastná.

Totiž, muž, keď nemyslí na problém, tak preňho v tej chvíli neexistuje. A tak v dobrej viere si myslíme, že to tak bude fungovať aj u ženy. A to je omyl. Žena sa zbavuje myslenia na problém inak – tým, že o ňom môže rozprávať. Žena si myšlienky utrieďuje rozprávaním a tak získava náhľad. Hovorí sa, že žena myslí v jazyku, muž v tichu.

Žena, keď rozpráva o nejakom probléme s mužom, očakáva porozumenie – tzn. porozumieme jej pocitom, myšlienkam, túžbam, dôvodom... a potrebuje nabrať silu, odvahu, nádej.... Čiže, žena, keď hovorí o probléme, nie je jej prioritou ho riešiť, ale predovšetkým mu porozumieť. Žena nepotrebuje radcu, ale veľké ucho s otvoreným srdcom. A práve v tom tkvie úloha muža – aktívne počúvať.

Aktívne počúvanie 

Aktívne počúvanie muža, je to najlepšie, čo môže zažiť žena s mužom (nemyslime si, že je to sex). Ako na to?

1. Rande v obývačke

Ak Vám žena oznámi, že sa chce rozprávať, naplánujte to s ňou, kedy a kde. Následne to treba dodržať, samozrejme, že nerušene a sústredene (nedržať mobil, či tablet, vypnúť média a tak). Niektoré páry majú pravidelné komunikačné večery (ja tomu hovorím rande v obývačke), kde sa nerušene rozprávajú o hocičom.

2. Parafrázujte

Pokiaľ žena rozpráva a strácate sa, jemne ju zastavte a parafrázujte, čo ste počuli, bez vášho komentára či rady.

3. Pýtajte sa 

Pokiaľ počujete veľa o pocitoch a neviete dané pocity priradiť do časo – priestoru, pýtajte si s taktom od manželky konkrétnosti – o akej udalosti hovorí.

Poznámka: Dohodnite sa s manželkou, či jej to vyhovuje, že ju prerušujete, alebo si dohodnite nejaké znamenie, ktoré by bolo akceptované ženou. To, že nerozumiete a že potrebujete do-vysvetliť, je pre ženu informácia, že ju počúvate so záujmom. Pri takomto dopytovaní, je dôležité aby tón, intenzita, zafarbenie, mimika, boli jemné a priateľské.

 

4. Len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný...

Pokiaľ Vám manželka niečo vyčíta, majte na pamäti, že len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný. Ona si o chvíľu spomenie. Hlavne sa nebráňte. Keď žena skončí s výčitkou, uznajte jej, že to musí byť pre ňu ťažké, a že .... 

„... je mi ľúto, že som ti  ublížil. Prepáč mi, nevidel som to tak. Ďakujem ti, že si sa mi otvorila. Ako to mám zmeniť?....“

Iba muž, ktorý vie ísť do kolien, bude stáť na piedestáli. Iba muž, ktorý vie priznať prehru, vyhráva. Iba muž, ktorý sa vie skloniť pred uboleným srdcom ženy, sa cíti milovaný.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
igor kliment napísané 09.07.2015 23:47

Vsetko totot by malo byt povinne citanie pre muzov a zeny uz v zaciatkoch ich vztahu ja som dnes precital vsetky clanky rady pre muzov som 20rokov zenaty a prave sa mi rozpada manzelstvo prave preto ze som toto vsetko necital pred 20timi rokmi,moje manzelstvo mohlo byt ovela krajsie a nemusel by som teraz bojovat o manzelku s jej milencom preto vyzivam a prosim vas zeny donutte svoje polovicky aspon si tieto clanky pozriet a pomozete vela muzom aby vas milovali a rozumeli aspon trochu vasmu svetu.....mlujte sa ,rozpravajte sa,ale hlavne sa pocuvajte

KamilBartko napísané 23.09.2015 10:35

Igor, oceňujem vaše povzbudenie, pre iných. Rád by som aj ja vás povzbudil - Nevzdávajte to!!! - nikdy nie je neskoro! Možno, že je tam iný, nenechajte sa znechutiť. Pracujte na svojej zmene, staňte sa niekym "iným", možno, že to niečo vyvolá - minimálne šok. V poradni som mal kadejaké prípady - aj ako sa manželia dali do kopy po rozvode, ako aj to ako sa jeden z párov odľúbil z mileneckého zvťahu a zaľúbil sa nanovo do tej svojej manželky/ manžela.

Tak len vás chcem povzbudiť.

S pozdravom Kamil Bartko

Mira napísané 23.02.2015 18:16

Tieto série o komunikácii sú naozaj bohovské. Cool

 

Alessi - je možné, že žena nemá pocit dostatočného porozumenia a spoluúčasti - v emocionálnej rovine. Tiež je možné, že si sama pre seba potrebuje nájsť vhodné výrazy, ktorými popíše situáciu a cíti, že by to šlo ešte lepšie.

A ja za seba - keď som v pohode, rozprávam. Ak mlčím, je zle. Manžel to vie a nejak si už zvykol zwinker

Linda napísané 23.02.2015 17:12

Muzi sa neradi menia. Treba sa s tym zmierit alebo ich nechat tak.

Verča napísané 23.02.2015 12:36

skvele to je

jana napísané 22.02.2015 17:57

Až sa mi zdá čudné, že autorom je muž big green

 

Alessi - ak žena opakuje stále dokola to isté, asi ste jej nepoložili otázku, napísanú na konci ("Ako to mám zmeniť?") Alebo ste neurobili to, čo Vám odporúčala... Alebo... neviem smile

alessi napísané 21.02.2015 07:10

Súhlasím s tým, že treba si nájsť čas a porozprávať sa. Ale čo vtedy keď je žena ako zaseknutá platňa?

alessi napísané 21.02.2015 07:10

Súhlasím s tým, že treba si nájsť čas a porozprávať sa. Ale čo vtedy keď je žena ako zaseknutá platňa?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?