ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Ako porozumieť vlastnej žene (1)

 Mgr. Kamil Bartko   24.02.2015   13

Rozprávať sa so ženou – teda vlastnou, dá zabrať. Naše ženy neuspokojíme mudrovaním, či siláckymi rečami. Chcú niečo viac – chcú, aby sme im porozumeli. 

Dá sa to?  Niekoľko krokov, ako porozumieť vlastnej žene:

 

Rada vs. porozumenie

Ak o probléme hovorí muž, pýta si radu.

Priznám sa, už som dlho nepočul nejakého muža, ktorý by priznal, že v niečom potrebuje radu. A už vôbec som nepočul, že by nejaký muž hovoril, že má nejaký problém. Väčšinou popisuje problémy iných.

V mužskom svete je „problém“ zakázané slovo. Problém znamená, že je ohrozené jeho bezpečie a musí byť v pohotovosti . „Problém“ tiež znamená, že môže prehrať. A to je kameň úrazu. Muž, ktorý často prehráva, prestáva žiť ako muž, živorí a vrčí na svet okolo seba.

 

Žena hovorí o probléme, čaká porozumenie (nie radu)

A zrazu, žena vedľa nás nám hovorí, že pri mne prežíva problém. Niektoré ženy to formulujú aj ako výčitku. My to samozrejme zotrieme zo stola, lebo čo? Chceme, aby bola šťastná.

Totiž, muž, keď nemyslí na problém, tak preňho v tej chvíli neexistuje. A tak v dobrej viere si myslíme, že to tak bude fungovať aj u ženy. A to je omyl. Žena sa zbavuje myslenia na problém inak – tým, že o ňom môže rozprávať. Žena si myšlienky utrieďuje rozprávaním a tak získava náhľad. Hovorí sa, že žena myslí v jazyku, muž v tichu.

Žena, keď rozpráva o nejakom probléme s mužom, očakáva porozumenie – tzn. porozumieme jej pocitom, myšlienkam, túžbam, dôvodom... a potrebuje nabrať silu, odvahu, nádej.... Čiže, žena, keď hovorí o probléme, nie je jej prioritou ho riešiť, ale predovšetkým mu porozumieť. Žena nepotrebuje radcu, ale veľké ucho s otvoreným srdcom. A práve v tom tkvie úloha muža – aktívne počúvať.

Aktívne počúvanie 

Aktívne počúvanie muža, je to najlepšie, čo môže zažiť žena s mužom (nemyslime si, že je to sex). Ako na to?

1. Rande v obývačke

Ak Vám žena oznámi, že sa chce rozprávať, naplánujte to s ňou, kedy a kde. Následne to treba dodržať, samozrejme, že nerušene a sústredene (nedržať mobil, či tablet, vypnúť média a tak). Niektoré páry majú pravidelné komunikačné večery (ja tomu hovorím rande v obývačke), kde sa nerušene rozprávajú o hocičom.

2. Parafrázujte

Pokiaľ žena rozpráva a strácate sa, jemne ju zastavte a parafrázujte, čo ste počuli, bez vášho komentára či rady.

3. Pýtajte sa 

Pokiaľ počujete veľa o pocitoch a neviete dané pocity priradiť do časo – priestoru, pýtajte si s taktom od manželky konkrétnosti – o akej udalosti hovorí.

Poznámka: Dohodnite sa s manželkou, či jej to vyhovuje, že ju prerušujete, alebo si dohodnite nejaké znamenie, ktoré by bolo akceptované ženou. To, že nerozumiete a že potrebujete do-vysvetliť, je pre ženu informácia, že ju počúvate so záujmom. Pri takomto dopytovaní, je dôležité aby tón, intenzita, zafarbenie, mimika, boli jemné a priateľské.

 

4. Len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný...

Pokiaľ Vám manželka niečo vyčíta, majte na pamäti, že len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný. Ona si o chvíľu spomenie. Hlavne sa nebráňte. Keď žena skončí s výčitkou, uznajte jej, že to musí byť pre ňu ťažké, a že .... 

„... je mi ľúto, že som ti  ublížil. Prepáč mi, nevidel som to tak. Ďakujem ti, že si sa mi otvorila. Ako to mám zmeniť?....“

Iba muž, ktorý vie ísť do kolien, bude stáť na piedestáli. Iba muž, ktorý vie priznať prehru, vyhráva. Iba muž, ktorý sa vie skloniť pred uboleným srdcom ženy, sa cíti milovaný.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
igor kliment napísané 09.07.2015 23:47

Vsetko totot by malo byt povinne citanie pre muzov a zeny uz v zaciatkoch ich vztahu ja som dnes precital vsetky clanky rady pre muzov som 20rokov zenaty a prave sa mi rozpada manzelstvo prave preto ze som toto vsetko necital pred 20timi rokmi,moje manzelstvo mohlo byt ovela krajsie a nemusel by som teraz bojovat o manzelku s jej milencom preto vyzivam a prosim vas zeny donutte svoje polovicky aspon si tieto clanky pozriet a pomozete vela muzom aby vas milovali a rozumeli aspon trochu vasmu svetu.....mlujte sa ,rozpravajte sa,ale hlavne sa pocuvajte

KamilBartko napísané 23.09.2015 10:35

Igor, oceňujem vaše povzbudenie, pre iných. Rád by som aj ja vás povzbudil - Nevzdávajte to!!! - nikdy nie je neskoro! Možno, že je tam iný, nenechajte sa znechutiť. Pracujte na svojej zmene, staňte sa niekym "iným", možno, že to niečo vyvolá - minimálne šok. V poradni som mal kadejaké prípady - aj ako sa manželia dali do kopy po rozvode, ako aj to ako sa jeden z párov odľúbil z mileneckého zvťahu a zaľúbil sa nanovo do tej svojej manželky/ manžela.

Tak len vás chcem povzbudiť.

S pozdravom Kamil Bartko

Mira napísané 23.02.2015 18:16

Tieto série o komunikácii sú naozaj bohovské. Cool

 

Alessi - je možné, že žena nemá pocit dostatočného porozumenia a spoluúčasti - v emocionálnej rovine. Tiež je možné, že si sama pre seba potrebuje nájsť vhodné výrazy, ktorými popíše situáciu a cíti, že by to šlo ešte lepšie.

A ja za seba - keď som v pohode, rozprávam. Ak mlčím, je zle. Manžel to vie a nejak si už zvykol zwinker

Linda napísané 23.02.2015 17:12

Muzi sa neradi menia. Treba sa s tym zmierit alebo ich nechat tak.

Verča napísané 23.02.2015 12:36

skvele to je

jana napísané 22.02.2015 17:57

Až sa mi zdá čudné, že autorom je muž big green

 

Alessi - ak žena opakuje stále dokola to isté, asi ste jej nepoložili otázku, napísanú na konci ("Ako to mám zmeniť?") Alebo ste neurobili to, čo Vám odporúčala... Alebo... neviem smile

alessi napísané 21.02.2015 07:10

Súhlasím s tým, že treba si nájsť čas a porozprávať sa. Ale čo vtedy keď je žena ako zaseknutá platňa?

alessi napísané 21.02.2015 07:10

Súhlasím s tým, že treba si nájsť čas a porozprávať sa. Ale čo vtedy keď je žena ako zaseknutá platňa?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.