ŽenaVzťahy

Kurz pre muža: Ako byť rozumne citlivý k žene (2)

 Mgr. Kamil Bartko   02.03.2015   22

Niektorí tvrdia, že rozum a city nejdú do kopy. A tak muž nerozumie pocitom ženy, a žena má pocit, že jej muž nerozumie. Je to silný predpoklad, ktorí narobil galibu nejednému páru.

Ďalej sa hovorí, že muž potrebuje viacej veci pochopiť a žena precítiť. No, ako toto zladiť?

 

Viac chce chápať, ako cítiť

Sú obdobia a situácie, v ktorých muž viac prežíva ako chápe – napríklad zamilovanosť, či narodenie dieťaťa, sex, a tak. Čo sa týka komunikácie, je pravdepodobné, že ju

muž chce viac pochopiť ako precítiť. A keďže v komunikácii so ženou nachádza viacej pocitov ako argumentov, začína nerozumieť, a z tohto dôvodu možno už aj niečo pociťuje – väčšinou hnev.

A tak žena z mužovho hnevu vyrozumie zväčša nepochopenie.

Ak mu to nepovie polopate,....

Ak sa mužovi nenaplnia očakávania, že mu to žena povie „polopate“, ľahko sa mu môže  stať, že pôjde do emócií, ktoré ohrozia celú komunikáciu. Muž má v rukách svoje pochopenie, alebo nepochopenie, ako aj emócie, ktoré sú už mnoho krát len reakciou na nepochopenie.

Poďme sa pozrieť na to, ako môže muž rozumne uchopiť pocity ženy a pochopiť ich.

Rozlíšiť či ide o diskusiu, alebo dialóg

 

Diskusia je viac menej o výmene názorov, skúseností, rozprávanie ktoré nie je o mojom vnútri, ale o vonkajších veciach. Táto úroveň komunikácie je bližšia mužovi. Nepotrebuje sa na ňu naladiť, lebo takto komunikuje najčastejšie. 

 

 

Dialóg je rozprávanie o mojich pocitoch, o tom čo je v mojom vnútri, čo ma teší či rozplače, z čoho mám strach či obavu, čo ma naplňuje, atď.... Táto úroveň komunikácie je bližšia žene. Nepotrebuje sa na ňu nejako špeciálne naladiť, nakoľko takto komunikuje najčastejšie.

 

Ak ide o diskusiu, muž nepotrebuje nič špeciálne. Rozpráva sa so ženou, rozumie jej, a má pocit, že si so ženou rozumie. Žena je v diskusii uspokojená len čiastočne – rozumne. Ťahá ju to do dialógu, aby rozhovor precítila. Keď to muž nezbadá, že sa prehúpol do dialógu, a vytiahne názory, skúsenosti, rady, atd., teda bude ďalej diskutovať, hrozí, že ublíži žene aj sebe. 

Ak ide o dialóg, muž sa potrebuje na to pripraviť. Najlepšia príprava je dohodnúť si pevný termín na nerušenú komunikáciu – aspoň 40 minút. V dialógu už nie je vhodné hovoriť o názoroch, či radách, ale hlavne počúvať. Dialóg je priestor na porozumenie tomu druhému, nie na riešenie nejakého problému. Teda, neradím, ale počúvam a dávam porozumenie reflektívnymi otázkami – ako som počul to čo žena počula. 

Keď sa žena sťažuje na muža...

 

Niekedy môže byť dialóg vnímaný aj ako priestor, kde sa žena sťažuje na muža, alebo že mu niečo vyčíta. Nevravím, že to tak je, alebo nie je, ale chlapi, komu sa žena posťažuje na muža, ak nie vlastnému mužovi?

Mame nemôže, lebo ona by vám to neodpustila, svokra jej neuverí, a susedke sa bojí, aby ju neohovorila, a kamarátke taktiež nie, lebo tá by ju štvala proti vám. Tak teda, počúvajme výčitky a sťažovanie žien so záujmom, lebo

oni nám nehovoria o tom akí sme my, ale o tom, ako sa pri nás cítia.

A toto je dôležitá informácia, lebo iba tak môžeme niečo zmeniť. Chceme urobiť ženy šťastné? No, jasné! Veď aj modré z neba by sme im zniesli. Nebuďme kozmonauti, radšej niečo zmeňme na sebe. To je nám bližšie.

Príklad možných výčitiek:

Žena: „.....ty sa so mnou vôbec nerozprávaš, stále len niečo robíš. A keď sa rozprávame, tak len o tom, čo ty chceš. Ty ma vôbec nemiluješ!!! Si taký egoista, myslíš len na seba, a s ničím mi nepomáhaš a stále je len po tvojom!....“

 

Príklad pokornej, ale milujúcej odpovede muža na výčitky:

Muž: „.....ja viem, máš to ťažké so mnou. Ľúbim ťa, a predsa robím chyby v tom, ako ti to prejavujem. Veľmi ma mrzí, že som málo pri tebe. Prosím ťa, pomôž mi v tom, aby som vedel čo mám zmeniť, cez čo by si cítila moju lásku k tebe.....“

 

Muži, zdá sa vám to veľa, ísť takto do kolien? Radšej na kolená, ako po to modré do neba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
KamilBartko napísané 18.03.2015 09:04

Richart, z toho ako píšete, vykresľuje sa mi obraz múdreho a skúseného muža. Máte pravdu, že dôležité je začať s malými vecami. To najdôležitejšie je postoj - slová prídu. Chce to tréning. Jeden môj známy mi povedal, že tri slová mu zachránili manželstvo - maš pravdu miláčik. Ja tvrdím, že nie tie slová, ale postoj, v ktorom muž ide do kolien.

Richard Adamov napísané 14.03.2015 08:01

Ta rada pre muza je neaplikovatelna pre vacsinu muzov. Povedat: "ja viem, máš ....... lásku k tebe.....“, normalny, priemerny, vacsinovy muz proste povedat nedokaze.

 

Ja sice chapem, ze je to dobra odpoved, ale ked si predstavim normalneho muza, tak viem, ze navrhovanu repliku jednoducho zo seba nedostane. Je milion dovodov preco tomu tak je, ale nebudem nosit drevo do lesa vysvetlovanim.

 

Proste ta replika je nieco ako velmi pokrocily bojovy hmat, ktory je sice neuveritelne ucinny, ale dokaze ho realizovat len velmi pokrocili bojovnik.

 

Ja viem, mile damy, ze teraz kukate, ako mozem pisat to co pisem. Ked kazdej z vas je jasne, ze povedat tych par veticiek je smiesne lahke... no preto to o tom hovorim, aby ste, moje mile damy, vedeli, ze to nie je lahke.

 

A opat si pomozem kungfu prikladom z klasickych filmov, kde muzi na skrytych spagatoch lietaju a jednoruky muzi, co sa dokazali poucit od slepca, ktory im pri treningu odtal ruku, su ti najobavanejsi bojovnici.

 

Muz, ktory sa chce stat majstrom bojovnikom nezacina tym, ze preskajuje stromy, ale tym, ze si zasadi semenacik a denno-denne preskakuje smiesne maly stromcek... po 20 rokoch preskakovania sa zrazu zisti, ze stromcek, ktory denno denne preskakuje je vlastne vykoky vyrasteny strom. Pre vtaky je takyto postup smiesny, ved preco ten clovek, co chce preletiet strom proste nepouzije kridla???

 

Vy zeny ste ako tie vtaky, v podstate od prirody preskocite akykolvek vysoky strom, kdezto muz je ako cloveci kungfu student.

 

(kung fu neznamena bojovanie, ale umenie, resp. specializovana znalost, teda napr. shaolin kungfu, je shaolinske umenie, ktore sa zhodou okolnosti zameriava na boj, ale su aj ine kungfu, ktore nie su bojove, ale tie sa v kungfu filmoch moc nespominaju). Ale to som trocha odbocil... K podstate:

Richard Adamov napísané 14.03.2015 08:02

Aby sa stal muz majstrom partnerskeho komunikacneho kungfu, potrebuje dlhorocny trening. A teda potrebuje na zaciatok techniky jednoduche a priamociare.

V tomto konkretnom pripade, ak cheme pomoct muzovi stat sa muza majstrom komunikacneho kungfu, tak musime navrhnut inu lepsiu odpoved, ako je spomenuta v clanku. Konkretne taku, ktora ma len 3-4 slova. V dalsom kroku, je mozne vytvorit seriu kratkych viet, ktore nadvazuju na klucove reakcie zeny na pokusy muza reagovat spravne, aby vztah muza a zeny pokracoval uspesne dalej.

A v tejto suvislosti som pojal podozrenie, ze tato seria nie je pre muzov, ale pre znova pre zeny. Teda ide o akysi test, ci zena dokaze chodit v muzovych topankach, teda ci chape ako muz mysli tak dokonale, ze si vie predstavit, ze cita tento text ako muz.

Damy, v podstate teraz si uvedomujem, ze toto je diskusny prispevok, a nie sucast dialogu, ktory tu pod clanockom rozvijate.

Nemajte mi to za zle, ze sem davam diskusne prispevky. A pozrite sa na tento diskusny prispevok tak, ze je to vlastne sprava od muza muzovi (bartkovi), aby trocha ubral, lebo toto musia citat aj muzi a chcu z tejto nevyhnutnej casovej investicie do partnerskeho vztahu aj nieco malo ziskat.

Jana napísané 14.03.2015 08:12

Richard, v ziadnom pripade sa neospravedlnuj, kazdy pohlad je zaujimavy. Povedzem si rovno, ze ako kazda zena aj kazdy muz je iny. A vobec neplati to co hovoris, ze zeny to maju jednoduchsie, lebo vyslovia a naformuluju cokolvek. Mne ked povie manzel len tak mimochodom do telefonu uprostred dna " milujem ta", ja to proste nedam. Ja mam tiez problem vyslovovat veci, ktore idu inym z ust ako roztopene maslo. Napriek tomu ze ho milujem,,, Ale rada si precitam aj dalsie tvoje prispevky

olivienka napísané 14.03.2015 12:14

Richard, v mnohom súhlasím, no podľa mňa je dobré ukázať aj tie dokonalé kung fu ťahy, aby ste, páni, videli, kam až sa dá :-) a s tým, že toto väčšina mužov proste nedá - myslím, že aj väčšina žien by na mieste omdlela, keby im ich muž, ktorý doteraz vždy reagoval spôsobom, ktorý ženu ešte viac podráždil, zrazu vysypal takéto rozvinuté ospravedlnenie. podľa mňa nie je problém si veci v týchto kurzoch aspoň zo začiatku zjednodušiť. napr. by úplne stačilo vedieť povedať: "prepáč mi, pokašľal som to." to je 5 slov. a ja verím, že už ani toto nie je ľahké. no môže to robiť zázraky smile

 

a čo sa týka toho, že ženy to majú ľahšie - v niečom hej, ale mnohé je i pre ne extrémne ťažké. nejde až tak o to, či sa dá alebo nedá vysloviť nejaká veta, ale napr.: ak musím opakovane muža o niečo žiadať, cítim sa ponížená a nemilovaná. to isté ak niečo sľúbi a potom na to zabudne. musím si naozaj niekoľkokrát zopakovať, že to s tým nemá nič spoločné, že "nezabudol, len žije prítomnú chvílu" atď. - viď kurz pre ženy - a až potom som schopná mu pokojne pripomenúť, čo som to od neho chcela.

olivienka napísané 03.03.2015 21:40

ešte taká vec, teraz viem ešte viac oceniť ten kurz pre ženu - keď teraz v tomto kurze pre muža, kde sa vlastne vysvetľujú ženské duševné pochody a ako na ne správne reagovať, vidím, že to naozaj triafa do čierneho... veľmi sa mi páči napr. aj veta z 1. časti - "Pokiaľ Vám manželka niečo vyčíta, majte na pamäti, že len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný." :-)

takže tým skôr teraz verím, že aj rady v kurze pre ženu sú rovnako výstižné, ak nie ešte viac, keďže tam písal muž o mužskej psychike, ktorá mu je prirodzene vlastná. vďaka, p. Bartko, oba kurzy sú nepochybne veľmi užitočné

KamilBartko napísané 03.03.2015 11:49

Ďakujem Vlaďa za ocenenie.

Dúfam, že tie kurzy budú nejako užitočné.

 

Tá posledná veta - podľa mňa, nemusí byť chlap svätý, aby to povedal. Stačí ak chlap vie, že ak to povie, môže to pomôcť žene, jemu a vlastne celému vzťahu. Viď skúsenosť olivienky.

KamilBartko napísané 03.03.2015 11:49

Ďakujem Vlaďa za ocenenie.

Dúfam, že tie kurzy budú nejako užitočné.

 

Tá posledná veta - podľa mňa, nemusí byť chlap svätý, aby to povedal. Stačí ak chlap vie, že ak to povie, môže to pomôcť žene, jemu a vlastne celému vzťahu. Viď skúsenosť olivienky.

Linda napísané 03.03.2015 09:08

dobre rano dievcence

 

ja to priznam rovno, mam problem sa laskyplne spravat ku komukolvek kto nie je podla mojich predstav a opravnenych narokov. Slusne a nekonfliktne to zvladnem, ale laskyplne je nad moje sily. A to asi ziadna nemame doma svatca. A to ma rozculuje "len" pat veci.

olivienka napísané 02.03.2015 23:42

ja len k tej poslednej časti (keď sa žena sťažuje na muža), že naozaj to funguje, páni big green hoci uznávam, že muž, ktorý by dokázal na takú sprchu výčitiek zareagovať takto, by musel byť ozaj svätec... ale keď ma nedávno priateľ rozčúlil, tak som sa snažila aspoň navonok držať na uzde, no vo mne to až vrelo a tie jeho pokusy o vysvetlenie (namiesto obyčajného prepáč) by som mu najradšej obúchala o hlavu. a vydržalo mi to takto celý deň, no večer napísal sms, ako ho mrzí, že mám pri ňom toľko trápenia atď - a v tej sekunde som mu odpustila, bolo to ozaj ako by vyslovil zázračnú formulku smile a keď sme sa neskôr stretli, nemala som problém sa k nemu správať ešte láskyplnejšie než inokedy, ani známky po nejakom trucovaní...

vlaďa napísané 02.03.2015 23:03

vzdy som bola na podobných terapeutov skeptická...ale po niekolkych kurzoch pre zenu a muza môžem povedať, ze som sa stotoznila so vsetkym a vidim, ze mate vela skusenosti a viete super poradit... zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.