ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: Pokojný domov

 Mgr. Kamil Bartko   16.10.2016   0

Postupne prechádzame k štvrtej dvojici potrieb muža a ženy.

Pre orientáciu v našom seriáli o tom, čo je dôležité pre ženu a čo pre muža,  kliknite na schému »»»

Potreby ženy, ktoré očakáva od muža - finančné zabezpečenie.

Počuli ste už?: "….my sa hádame iba kvôli peniazom…"

 

Ja často. Sú rodiny, kde sú neustále vo finančnom debete, resp. žijú od výplaty do výplaty alebo ešte horšie. Sú aj rodiny, ktoré majú všetkého dosť, a aj tak sú peniaze zdrojom konfliktov.

Žena očakáva od muža, že finančne zabezpečí rodinu, že prevezme zodpovednosť za financie. Niektorým mužom sa to podarí, niektorým čiastočne a niektorým vôbec nie. V takom prípade, žena chtiac, nechtiac musí prevziať zodpovednosť na svoje plecia.

V dnešnej dobe už nie je zriedkavosťou, že žena zarába viac ako muž.

Preto sa pýtam sám seba, či táto potreba ženy už nie je len prežitok. A či to nie je len niečo, čo mnohokrát muži ani nevedia naplniť? Alebo ak, tak len tí šikovní? 

 

Prečo o tom píšem? 

Veď je to jednoduché - ak nezarobí muž, tak musí zarobiť žena alebo obaja.

Nie je zriedkavosťou, že si žena vyberie za životného partnera muža s hodnotami. Predpokladám, že len málo žien si zakladá rodinu s mužom, ktorý má finančný potenciál. Predpokladám, že žena najmä túži byť ním milovaná! 

Za túžbou ženy - finančné zabezpečenie -  je predovšetkým potreba istoty do budúcna

Lenže za touto potrebou ženy sa môže skrývať veľké nebezpečenstvo, že uštve seba a manžela do zarábania peňazí.

Prehodia sa priority - to, čo je dôležité, je mať finančnú istotu. Manželia už nemajú čas pre seba, lebo treba zarábať. Buď muž alebo žena, či obaja. 

Často sa stretávam s mužmi, ktorí roky tvrdo zarábali, chodili na týždňovky, aby zarobili peniaze a po čase zistili, že sa im manželstvo rozpadá. Poznám kopec manželstiev, kde si postavili dom a po pár rokov si ho delili na súde.

 

Poznám manželstvá, kde muž musel chodiť do zahraničia pre zárobok a domov prichádzal raz za mesiac. Po rokoch sa už domov nevrátil.

Častokrát mi manželia vravia, že majú problém v komunikácii, že sa odcudzili a keď zisťujeme, čo sa to udialo, tak prídeme na to, že vlastne ani nemali kedy komunikovať, veď boli neustále v práci, či stavali dom.

 

Čomu by ste dali prednosť? Prechádzke alebo brigáde za 100€?

Sme v konzumnej dobe, ktorá nám mnohokrát diktuje, aký máme mať životný štandard. A za to platíme veľkú daň - nedostatok času na dôležité veci.

Ruku na srdce - čomu by ste dali prednosť - večernej prechádzke s partnerom/kou alebo možnosti privyrobiť si 100 €? 

Žena môže nechtiac podporiť muža, aby veľa pracoval, pokiaľ si nedá pozor a neuskromní sa v svojich túžbach. 

Ako teda môže muž naplniť potrebu ženy finančného zabezpečenia?  

Tak, že za financie prevezme zodpovednosť! Že iniciuje tvorbu rozpočtu, stráži príjmy a výdaje, že má prehľad o výdavkoch, nastavuje ciele spolu s manželkou, plánuje spolu s manželkou, skúma potreby členov rodiny a hľadá možnosti ich naplnenia, resp. hľadá alternatívy.

Jednoducho organizuje financie. Nesie zodpovednosť za to, aby prežili.

Ďalšou úlohou je zvážiť, akú životnú úroveň si môžu dovoliť a za akú cenu. Napr. ak by stavba domu znamenala zvýšiť príjem o 300 € - t. zn. práca aj v nedeľu. Manžel si spolu s manželkou majú povedať, či sú ochotní sa vzdať nedele. Či je to v súlade s ich hodnotami a prioritami.

 

Muž očakáva pokojný, príjemný domov

Potreba muža príjemného domova, kde ho po príchode z práce čaká príjemná žena s uprataným bytom, navarenou večerou a poslušnými deťmi, ktoré mu zabezpečia potrebné ticho a ďalšími predstavami, ktoré nemám ani odvahu rozvíjať, je často nad ľudské možnosti. A nie to ešte pre ženu, ktorá popri starosti o domácnosť pracuje rovnako tvrdo ako muž.

Verím, že túto predstavu veľa žien túži mužovi naplniť, ale často narazia na svoje limity. Po rokoch to vzdajú s pocitom zlyhania, ktorý im zvýrazňuje manžel výčitkami, že iné ženy to zvládajú. Ale som si prihrial polievočku!?


Žena neostane nič dlžná. Začne mu vyčítať, že jej málo pomáha v domácnosti, že je lenivý a tak.....

Ako roky plynú, konflikty narastajú a postupne sa od seba vzďaľujú. A muž v kútiku srdci sníva o domácom raji.

Vzájomne sa uštvú 

Rovnako muž (tak ako žena) touto svojou túžbou môže uštvať ženu k vyčerpanosti. Muž môže nevedome podporovať ženu v tom, aby starostlivosť o domácnosť a deti postavila na prvé miesto.

Často počúvam od mužov, že ženy sa im nevenujú. Že stále pobehujú po dome, či byte a upratujú. Ženy sú v jednom nekončiacom kolobehu starostlivosti o všetkých a nevedia sa zastaviť.

Žena je unavená a frustrovaná, rovnako aj muž je unavený a frustrovaný.

Aká je cesta k naplneniu potreby muža?  

Kedysi všetko robili spoločne - umývali riad, vešali bielizeň, či spoločne varili. A zažívali pokoj, ktorý napĺňal nielen muža, ale aj ženu. Predbiehali sa jeden pred druhým, aby si vzájomne poslúžili. 

 

Ak by som viac rozanalyzoval mužovu túžbu, tak by som v tom našiel potrebu muža zažívať príjemný a pokojný čas so svojou manželkou. Ako vám to znie, ženy?

Mám za to, že muži túžia po príjemnom čase so svojou ženou, kde ich nebudú rušiť iné veci.

Túžba muža, ako aj túžba ženy, slúžia pre dobro obidvoch. Potreba ženy ženie muža k zabezpečeniu budúcnosti a potreba muža užívať si prítomnú chvíľu.

Žena si musí uvedomiť, že si nemá všetko brať na seba. Potrebuje sa s mužom podeliť o domáce práce, najmä tie, v ktorých mu to ide alebo ho postupne a citlivo zaúčať, aby získal prax. A hlavne ho chváliť za to, keď to urobí.

Takto sa rozdelí bremeno domácich prác a zvýši jej energia aj na “zábavu”. Muž rovnako tak, ako na začiatku vzťahu, keď sa nechá zapojiť do domácich prác, nielenže preukazuje lásku svojej žene, ale jej zabezpečí viac síl aj na veci, ktoré sú dôležité pre neho.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?