ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: On je taký! Ona je taká! (2)

 Mgr. Kamil Bartko   21.09.2015   33

 

“…veď za tie roky ho (ju) už poznám. Už je tak priehľadný (ná), že dopredu viem, čo bude nasledovať! …”

 

 

foto: iStock

 

Ľudia od nepamäti hľadali jednoduchšie schémy, aby sa lepšie orientovali v zložitom prostredí, či jave. Hľadali jednoduchšie pomenovania niečoho, čo sa opisuje veľmi zložito alebo viacerými slovami.

A tak, začali kategorizovať, triediť veci, ktoré mali podobné znaky do skupín. Aby v tom bol poriadok!

(Veď aj do skrine ukladáme veci na kôpky - tričká s krátkym rukávom, trička s dlhým rukávom, atď… Aj v potravinách máme oddelenie pre mäsové výrobky, mliečné výrobky, atď. )

Triedime, kategorizujeme, škatuľkujeme

Všetko okolo nás sa nejako triedi a kategorizuje, aby to bolo prehľadné a jasné.  Ľudstvo triedi svet okolo seba od nepamäti, a nie len veci, ale aj ľudí, zvieratá...

Ľudia sa snažili porozumieť aj tomu, čo sa odohráva v ich prežívaní a správaní a nejako to zatriediť (smutnejších zaradili do kategórie - melancholik, veselších do sangvinik, atď…).

Takto nejako poznávame veci, ľudí, seba a triedime - aby sme tomu jednoduchšie porozumeli. Lebo, človeka riadne vytočí, ak veciam nerozumie. Radšej sa uspokojíme hoci aj zjednodušenému porozumeniu, ako s neporozumením.

foto: iStock

 

Svet okolo nás máme nejako zakategorizovaný - teda aspoň ten, ktorý sa týka nás. 

Spoločenské kategórie získavame viacmenej kultúrnym prenosom a socializáciou. Tie individuálne získavame zväčša odvodením spoločenských kategórii a ich modifikácii na konkrétnu situáciu a skúsenosť. Kategórie majú charakter všeobecne platných a nemenných (ináč by sa celý systém kategorizovania rozpadol)

Zakategorizujeme aj seba a svojho partnera - a žijeme si ďalej

Rozumiem tomu, že niektoré kategórie sú nemenné, alebo ich aspoň netreba meniť - napr. že som slovák, atď… Aj určité vedomosti majú charakter všeobecne platného poznania - zákony prírody, fyzikálne javy, atď…

Aj naše empirické poznávanie (skúsenosť) seba a svojho partnera, má nejaké zákonitosti - teda sme si ich aspoň všimli. Dáme tomu punc objektívnej pravdy. A keď to náhodou zbadá ešte niekto iný - tak, to je pomaly vedecké poznanie!  Stačí, že sa niečo na tom druhom zopakuje tri, štyri krát - potom je to hádam naveky - ustálené a nemenné - “… ty vždy, ty nikdy.…” Prizveme si ešte na pomoc psychológiu (ruku na srdce, kto sa necíti odborníkom v psychológii?), a počastujeme toho druhého nejakou diagnózou, ktorú musí odstrániť: 

“…on je výbušny, mal by sa liečiť…” 

“…ona je precitlivelá, mala by s tým niečo urobiť…”

foto: iStock

 

 

Čo je na tom? 

Pýtate sa … “ …a čo je na tom?…”. Možno, že tu je začiatok konca. Poznávanie vecí, ľudí, správania, prežívania …. sa deje v čase, ale z nejakého dôvodu sa po nejakej dobe , zastaví čas v našom poznávaní, a zasekne sa v čase, aj keď čas plynie ďalej.

Sami si kladieme prekážky k možnej zmene, veď:

“…on je taký a ja som taká…”  

A k tomu ešte naše poznanie zúžime iba na nejakú vec, a ostatné si nevšimneme. V našom poznávaní sa dostane do popredia nejaká vec, na sebe či tom druhom, ktorá zatieni ostatné veci a nedovolí nám vidieť iné.

Nahovára nám, že je najdôležitejšia - a to vôbec nie je pravda. Alebo, že je najvýraznejšia - ani to nie je pravda. Je to len “očný klam”. Predstavte si nejaké guličky, na ktoré sa pozeráte z jedného metra. Vezmite si jednu, a priblížte si ju k očiam. Čo sa stane? Tá jedná sa vám bude zdať väčšia a ostatné ledva uvidíte, lebo tá priblížená ich zatieňuje.

Je naozaj taký, za akého ho máme? 

Je ten druhý naozaj taký ako ho poznám, alebo je iný?

Nebránim mu ja k zmene tým, že sa pozerám na manžela /manželku iba cez jednu guličku a nevšimol som si ostatné?

…dva krát nestúpiš do tej istej rieky...

Dvaja múdri páni povedali: “…viem, že nič neviem…” a “…dva krát nestúpiš do tej istej rieky…”

A v tomto je možno liek aj na naše “psychologizovanie” a “kategorizovanie” nášho partnera/ partnerky.

Otázkou je, ako mám poznávať manžela/ manželku, aby som ho/ju mohol/la poznávať nanovo každý deň a úplne inak?

Ale o tom už v ďalšom diely… opäť o týždeň v pondelok.

 

 


Pozvánka

Na jeseň pripravujeme víkendový zážitkový seminár pre ženy . Viac informácií a program : Zážitkový kurz pre ženu: Ako komunikovať s vlastným mužom.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.