ŽenaVzťahy

Kurz pre manželov: Ako spolu komunikovať? (1)

 Mgr. Kamil Bartko   09.09.2015   34

Keď sme boli zaľúbení, išlo to nejako samo - spontánne. Teraz je naša spontánnosť skôr negatívna, alebo nie je. Ako je to možné? Kde sa stratila naša schopnosť komunikovať?

Prečo je v našej komunikácii viac zraňujúcich než láskavých slov? Prečo je v našej komunikácii viac nedorozumenia, než porozumenia?

foto: iStock

 

Prvou výhrou je, keď obaja vnímame, že nie sme v poriadku. Že to nejde samo, že sa komunikácii potrebujeme naučiť. Že to nemôžeme očakávať len od toho druhého!

Učiť sa komunikovať potrebujete obidvaja.  Ani jeden z vás nemá navrch!

 

“…Ja sa potrebujem učiť hovoriť ti slová, ktoré ti povedia, že si úžasný muž…” 

“…a ja sa potrebujem naučiť hovoriť ti slová, ktoré ti povedia, že si úžasná žena…”

foto: iStock

 

Prečo si potrebujeme vzájomne vravieť, že sme úžasní?

Lebo ten "úžas"  bol práve tým, čo nás presvedčil, že - On/Ona je ten Pravý/ Pravá. Jeden druhého sme nepoznali, no napriek tomu sme zo seba žasli. 

Teraz však máme možnosť ten úžas podoprieť dennodenným spoznávaním úžasných vecí na tom druhom. 

foto: iStock

 

Zoznam vecí, ktoré mi vadia 

Toľko vecí nám vadí, toľko vecí je zle nastavených, toľko vecí by sa malo zmeniť na tom druhom… Ach, škoda reči! Keď je dobre tak to dusíme, keď je napätá situácia, tak to z nás vyletí ako raketa. Partneri si pripíšu ďalšiu vec do svojho zoznamu - čo mi vadí na tom druhom - krik, výbuchy,… a podmieňujeme lásku medzi nami odstraňovaním vecí z tohto zoznamu.

“…..Ty ma neprovokuj!…. a ty po mne nekrič!…. ale veď ty si na mňa vyskočila!….ty ma nepočúvaš!……kto by počúval hašterivú ženu!…..ty ma nemiluješ!……”

 

 

Nový zoznam ?

Čo ak problém nie je v tom, čo máme odstraňovať, ale v tom, že nám chýba zoznam - čo si na tebe vážim a za čom som ti vďačný/a.

Aj v jednom aj v druhom zozname pripisuje ten druhý - každý deň. Aký zoznam držíte v ruke? Akým pripisovaním ste zaujatí? 

Ten prvý zoznam je nám určite bližšie, najmä po rokoch manželstva. Pre ten druhý sa treba rozhodnúť. 


“…….Chcem si všímať na tebe veci, ktoré si na tebe cením, a chcem ti o tom rozprávať….” 

Čo môže byť výsledkom?

Ako to môže vplývať na nášho partnera/ ku?

“….Miláčik, pri tebe sa cítim lepši, než sa cítim sám…”  (rozpamätajme sa, keď sme boli zaľúbení - pri tom druhom sme sa cítili lepší, než sme sa cítili bez neho/nej)

A to je úlohou manželov - všímať si toho dobrého v tom druhom a rozprávať mu o tom.

Stávame sa tými, akých nás vidia 

Viete ako to funguje v niektorých školách? Od zlého žiaka, ktorého potrestajú a pokarhajú sa očakáva, že sa polepší. Počuli ste o tom, že by to fungovalo, žeby sa dieťa polepšilo? Ja nie!

Stávame sa tými, ako sme videní v očiach iných, najmä v očiach najbližších.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, ako aj vzťahové problémy. Ak vás jeho články zaujali, prihláste sa na jeho 10 týždňový webinár, ktorý štartuje 6. februára 2019
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Sisi napísané 03.02.2019 04:44

Ano, teoria je pekna vec... Zvlast, ked je to hladanie a vyjadrovanie pozitivna jednostranne. Vtedy sa moze ten jeden aj potrhat Cry

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?