ŽenaVzťahy

Je manželstvo nuda?

 M. Kohutiarová/ seriál Manželstvo   09.01.2016   3

Mať sobášny list, fotku vo  fraku a bielych šatách a tvár toho druhého stretať hneď ráno, keď sa zobudím. Aj keď je strapatá a aj keď v noci strašne chrápe.  Nebrať každodenný spoločný život ako klišé.

Je nudný a obyčajný len vtedy, ak to dopustíme. 

foto: iStock

Často to nefunguje 

Počúvame to znovu... „Vieš, nekomunikuje.. pripadám si ako na internáte, keď príde v piatok po celom týždni domov. Deti po ňom zúfalo túžia a nič. A ja pre neho neznamenám tiež nič.“

Alebo inak: „Je mi to už jedno. Všetko. No a? Však je strelená. Takto mi je dobre...“

Ako ťažko sa hľadajú slová pre priateľku do telefónu: „Dala by som všetky peniaze, čo máme - za fungujúci vzťah, lásku, dobré manželstvo.“

Možno ste mnohí počuli aj x-tú verziu tohto: „Momentálne sa máme možno celkom dobre. Chodí domov a vieme si povedať, čo treba kúpiť a ako sa majú dievčatá.“

Je to ešte to, čo by sa malo volať manželstvo? Je tam ešte nejaký živý vzťah? Láska? A ak, tak kde? Naivita je tatam, je jasné,  že všade sú boje, a kadečo sa melie, život je náročný, plný zvratov, nečakaných situácií. A každému páru sa „zadarí“ nerozumieť si. Niekedy päť minút, inde päť hodín, alebo aj päť rokov.  Pravda je rovnaká všade: niekedy je tak ťažké priznať si chybu, odpustiť, objať sa a začať znovu.

O to viac nás to bolí. Za zlyhania medzi nami dvoma, čo nosíme jedno priezvisko a bývame vedľa seba bez ohľadu na to, koľko rokov. Z toho, čo sa nás dotýka cez iných, lebo sa v tom často vidíme ako v zrkadle. 

A potom sa cítime tak divno, podľa toho, ako kto má za ušami.

Urobiť niečo len tak

Vo vnútri kdesi hlboko veríme tou tajnou intuíciou lásky,  že žiť pekný vzťah sa dá.

Kedyže som povedala len tak:

  • Mám ťa rada, chýbaš mi?
  • Prečo nevolám aj jemu tak často, ako mojej mame?
  • Jáj... kvety... tuším výročie... zas prúser?
  • A čokoláda, ten babský všeliek,  zaberalo to na kadečo... ups... nabudúce? Či ešte stihnem niekde dnes? Aj keď nemá žiadny vlastný či medzinárodný sviatok?

Dá sa v manželstve žiť s radosťou?

A tak hľadáme odpoveď na starý rébus:

  • Je normálne žiť s radosťou v manželstve?
  • Dá sa to? Ak áno, kde je know-how?
  • Prečo to zlyháva a tak často?
  • Je chyba v manželstve, ako je moderné teraz hovoriť? Sú tí, ktorí všetkým plesnú a sú „bez papiera“, šťastnejší?

V okamihoch, kedy mnohí strácame nádej,  stále dostávame odpoveď, že to funguje.

Možno cez ten staručký pár odvedľa, ktorých denne vídame v gala na podvečernej prechádzke. Za ruky.

Možno vďaka tým čerstvým neznámym mladým manželom, ktorí sa pobozkali pred nami len tak, až sme si spomenuli, že to predsa vieme aj my. Aj na ulici. Možno vďaka... koľko tých okamihov príde, trebárs aj cez facebook?

Že manželstvo má zmysel a že existuje cesta, ako v ňom nájsť skutočné spoločné šťastie. Len: treba na to dvoch zrelých, vnútorne krásnych a pritom nádherne žasnúcich ľudí.

Žasnúcich nad darom, ktorý sme dostali v tom druhom. Aj vtedy, keď ma práve nepočúva a po tretí raz sa pýta, či má okúpať špunta. A znovu žasnúť,  kedykoľvek nám čosi frnkne o nos a nepáči sa nám to. 

Stále platí:

to, že si ty tu pri mne, nie je samozrejmosť.

Dovoľ, aby som sa ti poďakovala. Chcem ti za Tvoju prítomnosť niečo darovať. Niečo úplne zvláštne. Dávam ti seba. Práve teraz, cez toto podanie pohára vody, lebo vidím, že si veľmi smädný a si na opačnom konci kuchyne. Láske stačia maličkosti. Aj bez pýtania sa.

Vieme ich ešte objaviť a máme odvahu a chuť darovať?

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
kohutova napísané 07.10.2013 13:43

ALE je to krasne byt v manzelmi.LEn musime-verit,doverovat .hoc v dnesnej zlej dobe sa vela ludi rozvadza,mozno keby pocuvali parntnera a chceli byt spolu slo by to. a byt empaticky voci partnerovi.ja mam velmi dobre manzelstvo sme spolu neo-13 a oficialne bude8,ale stale pracujeme na nasom vztahu,a kazdu chvilu co sme vsetci pokope snazime sa byt vsetci4 spolu,nehadame sa a citim ze cim sme starsi tym to je lepsie a silnejsia medzi nami laska,

Vierka napísané 01.10.2013 09:09

Ja by som to nehodnotila ako nuda, skor , že si svoj vztah vlastne ani nevšímame. Casto riesime len deti, stravu, byvanie, veci okolo a nie nas vzajomny vztah. A sem tam z toho precitneme a je nam to luto. Sami sa pripravujeme o pekne veci.

Misa napísané 01.10.2013 08:45

A my mame zajtra vyrocie :-)

Tych par roov utieklo ako voda ale nuda to rozhodne nebola :-) A tesime sa spolu na dalsie spolocne dni, tyzdne, roky...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...