ŽenaVzťahy

Dobýjanie

 M. Kohutiarová/seriál Manželstvo   13.05.2014   1

Položil si predo mňa práve tri kocky poctivej čokolády. Bez toho, aby som o ne prosila či len šprtla, že mám na ňu chuť. A nemusel si ani povedať či pripomenúť, aké je to afrodiziakum. Dobývaš ma a mne to príde fajn.

Každý deň znovu

Ono – je to stále o tom istom: dať mi dôvod znovu sa každý deň pre teba rozhodnúť. Znovu si potvrdiť, že mi stojíš za to, aby som o teba aj ja bojovala. Znovu mať príležitosť ti ukázať, čo  pre mňa znamenáš a ako veľmi túžim byť ti zhmotneným dôvodom ostať so mnou – a ostať rád.

Netuším, kam by sme sa dostali a kde by sme sa prepadli, keby sme ostali v eufórii z toho, že kdesi na ružomberských pahorkoch  v noci pred 20 rokmi som ti v tráve spievala a ty si mi vyznal lásku. Dobre sa na to spomína a vracia k tomu, ale ty si tu dnes a ja ťa potrebujem zažiť nanovo. Rovnako, ako ty mňa: znovu potrebuješ cítiť, aký si pre mňa nenahraditeľný a to nielen slovami, ale aj činmi.

Už nie sme na ružomberských kopcoch, bojujeme s pubertou, so svojou únavou, s tlakmi zvonku a nepredvídanými situáciami. Vždy práve preto potrebujem mať jasno: človek, pre ktorého som sa rozhodla, je ten pravý. Stále mi to dáva najavo, že som pre neho No. 1 a nie je to hrané.

Dobývanie nehou a fantáziou

Už vieme, že toto je iný spôsob dobytia mojej a tvojej pevnosti, iná cesta, ako sa zabývať v srdci toho druhého ešte pevnejšie. Cez silu, tlak, pokrikovanie, zraňujúce zvyklosti generácií pred nami to nepôjde. A ak sa občas tak aj potkneme, zatvárame ja či ty brány svojho ja na desať západov a stojí veľa trpezlivosti jedného či druhého dočkať sa jej otvorenia.

Sloboda môjho ja a tvojho tiež je tak krehká a tak dôležitá! Ak ťa mám pustiť dnu, má to byť dobrovoľne, (nie dobrovoľne nasilu), a má ma to tešiť rovnako, ako teba. Len toto otvorenie prináša taký darcovský paradox, že je ťažké povedať aj nám samým, kto sa teší viac – ten, ktorý otvára a prijíma, alebo ten, ktorý klope, je prijímaný a vchádza?

Dostať šancu každý deň vojsť stojí vagón nehy, vynachádzavosti, obety, odvahy... času a trpezlivosti... A nie je to len o troch kockách čokolády. Je to aj o tom, ako čakám, že dohoda o spolupráci platí... rovnako, ako ty čakáš moju podporu, ak ti zmluvy v práci pretekajú nielen ušami. Dobývame sa aj inak: keď mi nečakane vezmeš benjamína von a mne padne sánka pri vašom odchode prvý raz a po návrate druhý... ešte viac, keď urobíš večernú au-pair a ideš ho uspať Rovnako ako ťa ja bez slovka a výčitky uložím v nedeľu poobede do postele na šlofíka, vidiac, že padáš dolu nosom a umývam riad za teba... bez zlosti, že to ostalo na mne... umýva sa mi ľahko.

Tých možností a šancí je tisíc, často sú to také smiešne nenápadné, všedné veci, aj keď by sa nám niekedy žiadalo urobiť niečo „mega“- no práve takto potichu každá z nich otvára bránu viac a viac. Počíta sa smska z rušného rána s vyznaním a vďakou, aj to, že mi pozbieraš prádlo z balkóna – hoci nemusíš.

Potichu, prosím!

Otvoriť bránu u teba nie je nič, o čom by mali hovoriť čo len susedské tlačové agentúry. Aj keď: nech vidia, že mi dáš pusu už v aute... a že ja ťa tam objímem, lebo patríme k sebe. Len... láska nevie byť hlučná... a brány do nás sú ťažké a citlivé.

A ja ťa vidím doďaleka, ako sa štveráš hore mojím kopcom, ako fučíš, zápasiš a máš v očiach nádej... a aj preto si otvárame pošušky a presne v tom štýle, ktorý reže tebe – lebo chcem, aby ti bolo pri mne dobre.

Skúšame. Končím pri PC a idem s tebou kuknúť to prekvapko, čo si nachystal. Brána sa otvára.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Sisi napísané 20.05.2014 13:53

Krasny clanok zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.